Część zmian w zakresie finansowania kształcenia zawodowego weszła w życie już 1 stycznia 2019 r., jednak niektóre przepisy zaczną obowiązywać dopiero 1 września 2019 r. Warto więc przygotować się na nadchodzące zmiany prawne w tym zakresie.
Obowiązek szczegółowego rozliczania wydatków to nowe zasady dotyczące dotacji otrzymywanej na dzieci i uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Od początku 2019 roku obowiązują przepisy mówiące o tym, że dotacja otrzymana na uczniów niepełnosprawnych będzie odrębnie rozliczana – sprawdzamy szczegóły!
Z początkiem 2018 r. wchodzi w życie ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, a w niej nowe regulacje dotyczące dotowania szkół i przedszkoli. W związku z tym gminy powinny przyjąć nowe uchwały dotyczące dotowania placówek – dotychczasowe przestaną obowiązywać 1 stycznia 2018 r.
Z początkiem 2018 r. zacznie obowiązywać część przepisów z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Zmiany w dużej części dotyczą dotowania placówek, a także Karty Nauczyciela. Sprawdzamy, na czym polegają zmiany w dotacjach!
Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Przewiduje on m.in. zmiany w dotowaniu szkół i przedszkoli, a same konsultacje potrwają do 30 czerwca 2017 r. Przedstawiamy 5 obszarów zmian w finansowaniu zadań oświatowych.
Wraz z szeroką nowelizacją ustawy o systemie oświaty MEN przewiduje zmiany w opodatkowaniu dotacji przeznaczonych na wynagrodzenia osób pełniących funkcję organu prowadzącego szkołę niesamorządową. Zmiany te mogą zahamować proces przekazywania szkół do prowadzenia podmiotom innym niż jednostki samorządu terytorialnego.
Po otrzymaniu dotacji dyrektor szkoły dokonuje zakupu, a następnie na podstawie faktur i formularzy rozlicza wykorzystanie dotacji przed organem prowadzącym z wydanych pieniędzy. Pobierz wzór rozliczenia dotacji celowej przez szkołę.
15 marca br. weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące udzielania dotacji na podręczniki i materiały ćwiczeniowe. Określa ono m.in. wzory formularzy, które służą ustaleniu wysokości dotacji dla poszczególnych typów szkół.
Dotacje przedszkolne mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących, czyli wydatków poniesionych na cele działalności placówki. Oznacza to, że można je przeznaczyć na utrzymanie kuchni. Nie jest natomiast możliwy zakup żywności z tych środków finansowych.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone