Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 wchodzi w życie wiele zmienionych przepisów Prawa oświatowego. Zmiany te często wymagają aktualizacji dokumentacji szkolnej, a także zaznajomienia nauczycieli ze wszystkimi nowościami na zebraniu rady pedagogicznej. Przedstawiamy przepisy, które wchodzą w życie 1 września – nie są to jeszcze wszystkie regulacje, ponieważ część z nich nie została jeszcze podpisana. Pamiętaj jednak, że artykuł będzie na bieżąco uzupełniany o nowe ustawy i rozporządzenia.
Rada pedagogiczna opiniuje m.in. organizację pracy szkoły, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych. Pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej!
Minister Edukacji Narodowej ogłosił terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2018/2019. Jako pierwsi ferie rozpoczną uczniowie m.in. z województwa małopolskiego. Sprawdź szczegóły!
Publikujemy odpowiedź MEN nadesłaną do Redakcji Portalu Oświatowego w sprawie zakresu stosowania nowych przepisów regulujących treść oraz zasady sporządzania i zatwierdzania arkuszy organizacyjnych już na rok szkolny 2017/2018.
Opublikowane niedawno rozporządzenie w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli, w którym zawarte są regulacje dotyczące arkuszy organizacyjnych, wzbudza wiele kontrowersji. A do naszej redakcji zgłaszają Państwo pytania, czy już stosować nowe przepisy, bo jak wiadomo termin sporządzania arkuszy już się zbliża. Zebraliśmy opinie ekspertów Portalu Oświatowego na ten temat – przedstawiamy kilka z nich.
27 marca br. w Dzienniku Ustaw ukazało się długo wyczekiwane rozporządzenie MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Po publikacji rozporządzenie wywołuje bardzo duże kontrowersje, gdyż w stosunku do projektu, z opublikowanego aktu prawnego usunięto przepis przejściowy regulujący zasady opracowywania arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2017/2018.
To co prawda dopiero projekt, ale bardzo ważny na etapie ustalania nowej organizacji pracy placówek publicznych. Z systemu oświaty ma zniknąć rozporządzenie w sprawie ramowych statutów szkół publicznych, a w zamian przewiduje się nowe rozporządzenie regulujące szczegółową organizację publicznych szkół i przedszkoli o nieco innym zakresie przedmiotowym. Sprawdzamy, jakie regulacje trzeba będzie zastosować jeszcze przed 1 września br.
Dzięki wskazówkom przedstawionym w tym materiale, tegoroczne sierpniowe zebranie rady pedagogicznej będzie skutecznym narzędziem do poprawy jakości pracy szkoły, a nie tylko kolejnym obowiązkiem do odhaczenia. Aby zebranie organizacyjne przebiegło sprawnie, dyrektor musi się do niego odpowiednio przygotować - najlepiej zaczynając od rzetelnego zaplanowania przebiegu spotkania. Podpowiadamy, co koniecznie trzeba omówić na zebraniu, które zmiany w prawie uwzględnić, a także jak nie dać się zaskoczyć w nowym roku szkolnym.
Zamknięcie egzaminów poprawkowych, przedstawienie wniosków z nadzoru pedagogicznego i jego plan na nowy rok szkolny, przydział zadań nauczycielom, powołanie zespołów zadaniowych to tylko niektóre punkty organizacyjnego posiedzenia rady pedagogicznej. Poznaj ramowy przebieg sierpniowej rady pedagogicznej.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.