Pytanie: Uczeń z oddziału przygotowawczego – czy może otrzymać stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, jeśli spełnia kryterium otrzymania tego stypendium. Jednocześnie informujemy, że statut tego nie określa.
Dotacje dla dzieci z Ukrainy w przedszkolach powinny być rozliczane według zasad ogólnych uregulowanych w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Stanowisko takie prezentuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.
Pytanie: W szkole funkcjonuje oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy. Na początku roku szkolnego decyzją rady pedagogicznej przenieśliśmy kilkoro dzieci do oddziałów ogólnodostępnych (do klasy VIII). Teraz również chcemy przenieść kolejnych uczniów na koniec pierwszego semestru. Jak klasyfikować tych uczniów? Czy uczniowie mogą przystąpić do egzaminu ósmoklasisty?
Pytanie: Czy istnieje możliwość wystąpienia do organu prowadzącego o dodatkowe godziny języka polskiego dla słuchaczy szkoły zaocznej przybywających z Ukrainy?
Wielu uczniów z Ukrainy, którzy w roku szkolnym 2021/2022 uczęszczali do polskich szkół, opuściło je bez zgłaszania tego faktu do dyrektorów. Czy w arkuszach ocen takich uczniów należy uzupełnić część dotyczącą daty i przyczyny opuszczenia szkoły? Jaką datę i przyczynę wpisać? Czy ich arkusze powinny zostać zszyte razem z arkuszami uczniów, którzy ukończyli lub opuścili szkołę w poprzednik roku szkolnym? Czy zaliczyć ich do uczniów, którzy opuścili szkołę w księdze z arkuszami?
Pytanie: W roku szkolnym 2020/2021 przyjęto ucznia z Ukrainy do naszej szkoły. Czy w tym roku szkolnym dla tego ucznia przysługują zajęcia wyrównawcze?
Czy dziecko, które otrzymało świadectwo promocyjne ukończenia klasy szkoły ogólnodostępnej w przypadku np. zmiany miejsca zamieszkania może zostać zapisane do oddziału przygotowawczego? Czy musi kontynuować naukę w klasie oddziału ogólnodostępnego? Jak się okazuje, przepisy nie stoją temu na przeszkodzie.
Pytanie: Czy można organizować dodatkowy język polski dla uczniów z Ukrainy, łącząc I i II etap edukacyjny na zajęciach? Jakie są wymagane kwalifikacje dla nauczyciela prowadzącego?
Możliwość korzystania z dodatkowych lekcji języka polskiego nie jest uzależniona od tego, czy uczeń uczęszcza do oddziału przygotowawczego, czy też ogólnodostępnego. W aktualnym stanie prawnym dodatkowe godziny języka polskiego przysługują uczniom z Ukrainy spełniającym obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w polskiej szkole, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
W poprzednim roku szkolnym uczniów z Ukrainy obowiązywały często nowe i odmienne przepisy, jak np. te związane ze zwiększeniem liczby godzin dodatkowego języka polskiego czy zwiększania liczebności oddziałów. Co z tych przepisów zostało na rok szkolny 2022/2023? Czy od września będą obowiązywać nowe regulacje? Odpowiedzi w artykule.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty