Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Trzynastka po zmarłym pracowniku - podatek

Podatek od trzynastki dla spadkobierców zmarłego pracownika szkoły

W przypadku śmierci pracownika szkoły dodatkowe wynagrodzenie roczne tej osoby przysługuje małżonkowi i osobom uprawnionym do renty rodzinnej. W braku takich osób trzynastka wchodzi do spadku i musi zostać wypłacona spadkobiercom. Sprawdź, czy trzynastka wypłacana spadkobiercom zmarłego pracownika szkoły podlega opodatkowaniu.

Wynagrodzenie urlopowe dyrektora szkoły – w okresie ferii czy urlopu

Wynagrodzenie urlopowe dyrektora szkoły – w okresie ferii czy urlopu

Dyrektorzy szkół feryjnych oraz inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze korzystają z urlopu na zasadach nieferyjnych. Okres ich urlopu wypoczynkowego nie musi przypadać zatem w czasie ferii. Sprawdź, czy mimo wszystko dyrektor szkoły ma prawo do tzw. średniej urlopowej w czasie ferii szkolnych. 

Unieważnienie aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego

Unieważnienie aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego po 31 sierpnia 2022 r.

Akt nadania stopnia awansu zawodowego, jako decyzja administracyjna, może być unieważniony w ciągu 10 lat od dnia jego wydania. Przesłanki unieważnienia aktu nadania stopnia awansu zawodowego ograniczone są do szczególnych okoliczności, takich jak m.in. wydanie go z rażącym naruszeniem prawa. Od 1 września 2022 r. Karta Nauczyciela nie reguluje kto stwierdza nieważność aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego, ponieważ ten stopień awansu nie jest już nadawany. Sprawdź, kto i na jakiej podstawie może unieważnić decyzję w sprawie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego po 31 sierpnia 2022 r.

Godziny doraźnych zastępstw dla dyrektora szkoły

Kto przydziela godziny doraźnych zastępstw dyrektorowi szkoły

Dyrektor szkoły może realizować godziny doraźnych zastępstw, tak jak pozostali nauczyciele. Czy oznacza to, że może on sam sobie przydzielać takie godziny? Niekoniecznie. Pamiętajmy, że obowiązki pracodawcy wobec dyrektora pełni organ prowadzący.

Staż na wyższy stopień awansu zawodowego w zbyt długim wymiarze

Staż na wyższy stopień awansu zawodowego zrealizowany w zbyt długim wymiarze - konsekwencje

Jednym z warunków ubiegania się o wyższy stopień awansu zawodowego według przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r. jest odbycie stażu w określonym przepisami wymiarze. Staż ten ulega przedłużeniu o czas trwania wymienionych w Karcie Nauczyciela nieobecności. Niekiedy okres, o który należy przedłużyć staż, albo sam wymiar stażu zostanie nieprawidłowo ustalony. W konsekwencji nauczyciel odbywa staż w wymiarze dłuższym, niż wynika to z przepisów. Sprawdź, jakie są tego konsekwencje. 

Odprawa emerytalna nauczyciela z wymiarem niższym niż połowa

Odprawa emerytalna dla nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż połowa tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć

Wyobraźmy sobie sytuację, w której nauczyciel pracuje w trzech szkołach. W żadnej z nich nie ma ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, jednak łącznie jego wymiar wynosi ponad ½? Czy nauczycielowi należy się odprawa emerytalna, a jeśli tak, to w której szkole? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.

Urlop rodzicielski pracownika – ojca: wymiar, termin i wzór wniosku

Urlop rodzicielski pracownika – ojca: wymiar, termin i wzór wniosku

Pracownik – ojciec ma wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Sprawdź, jakie dokumenty musi złożyć pracownik, aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego w szkole. Przekonaj się, czy pracownik – ojciec może korzystać z urlopu rodzicielskiego, gdy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim. 

Uczeń z zagranicy – przepisanie ocen czy uzupełnienie różnic programowych

Uczeń z zagranicy – przepisanie ocen czy uzupełnienie różnic programowych

Przepisy oświatowe nie zawierają żadnych regulacji dotyczących zaliczania czy też przepisywania ocen uzyskanych przez uczniów z zagranicy. W tym przypadku należy stosować się do przepisów dotyczących przechodzenia uczniów ze szkoły do szkoły. Dlatego też dyrektor szkoły zapewnia uczniowi warunki do zrealizowania treści nauczania z zajęć (wyrównanie różnic programowych), których uczeń nie realizował. Uczeń ma na to czas do końca danego etapu edukacyjnego.

Umowa między pracodawcami w sprawie kasy zapomogowo-pożyczkowej

Pomoc na rzecz międzyzakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej – konieczna umowa między pracodawcami

W przypadku międzyzakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej pracodawcy, których ta kasa obejmuje, zawierają umową określającą szczegółowe zasady pomocy świadczonej na rzecz KZP. Sprawdź, co powinna regulować taka umowa zawierana pomiędzy szkołami.

Czy wprowadzenie Standardów ochrony małoletnich należy wpisać do statutu

Czy statut szkoły powinien zawierać standardy ochrony małoletnich

Przepisy nie wymagają wprowadzenia standardów ochrony małoletnich do statutu szkoły czy placówki. Mogą mieć natomiast umocowanie w statucie. Podpowiadamy, czy i jakie zapisy w statucie wprowadzić.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty