Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Archiwalny Pora wydać świadectwa pracy po umowach na czas określony

W tym roku upływają 24 miesiące od dnia zawarcia umów o pracę na czas określony po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących wydawania świadectw pracy. Pamiętaj, że nowe zasady stosuje się wyłącznie do umów o pracę zawartych po 21 marca 2011 r. Przeczytaj kilka najczęściej występujących sytuacji i sprawdź kiedy należy wydać świadectwo pracy w zależności od daty zawarcia umowy oraz czasu jej trwania.

Archiwalny Internat w szkole - wymogi bhp i odpowiednie wyposażenie

Otwarcie internatu wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków bhp dla wychowanków oraz skompletowaniem wyposażenia pomieszczeń. Sprawdź, jakie normy muszą być spełnione, by uczniowie mogli zamieszkać już od września w Twoim internacie.

Archiwalny Internat w szkole - kiedy, gdzie i jak go zorganizować

Szkoły z internatem cieszą się dużym powodzeniem. Decyzja o podjęciu nauki poza miejscem zamieszkania często wynika ze słabego poziomu nauczania w lokalnych placówkach lub negatywnym wpływem codziennego pokonywania długiej drogi do szkoły na wyniki w nauce. Sprawdź, kiedy dyrektor szkoły może zorganizować internat w szkole. Dowiedz się, jak uargumentować taką potrzebę przed organem prowadzącym, by uzyskać od niego zgodę i przydzielenie dodatkowych środków na ten cel.

Archiwalny Włączenie szkoły do zespołu to nie powód, by natychmiastowo odwołać dyrektora

Utworzenie zespołu szkół nie może być przyczyną natychmiastowego odwołania dyrektora szkoły, która ma wejść w skład tego zespołu. 17.000 zł odszkodowania w tych okolicznościach nie jest wygórowaną kwotą (Wyrok Sądu Najwyższego z 10 kwietnia 2013 r., II PK 284/12).

Archiwalny Wybór podręczników na rok szkolny 2013/2014

Przed 15 czerwca nauczyciele muszą dokonać wyboru podręczników na nowy rok szkolny. Choć nie ma obowiązku corocznej zmiany podręczników - w praktyce nauczyciele muszą wybrać podręczniki na każdy rok szkolny. Wciąż są ku temu powody: nowa podstawa programowa, nowe ramowe plany nauczania mające wpływ na szkolne rozkłady materiału. Od ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące zasad wyboru podręczników szkolnych. Sprawdź, jak prawidłowo dokonać wyboru podręczników szkolnych zgodnie z nowym rozporządzeniem!

Archiwalny Szkolny zestaw programów nauczania 2013 w praktyce

Do 15 czerwca dyrektor szkoły musi podać do publicznej wiadomości zestaw podręczników na następny rok szkolny. Nim jednak nauczyciele wybiorą podręczniki, dyrektor dopuszcza do użytku zaproponowane przez nich programy wychowania przedszkolnego i programy nauczania. W 2013 r. wybór programów odbywa się na nowych zasadach! Sprawdź, jak zrobić to zgodnie z prawem! 

Archiwalny Dwulatek w przedszkolu

Przyjmowanie już dwuletnich dzieci do przedszkola jest jednym z założeń tzw. ustawy przedszkolnej. Obecnie placówki sprawujące opiekę nad dziećmi do lat trzech działają pod rządami innych przepisów niż przedszkola i w związku z tym dwulatek może zostać oddany wyłącznie pod opiekę w żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna lub niani. Czy zatem możliwe będzie od nowego roku szkolnego 2013/2014 przyjęcie dwulatka do przedszkola lub zorganizowanie grupy żłobkowej w niepublicznym przedszkolu?

Archiwalny Raport specjalny: Ochrona przed wypowiedzeniem i zmianą warunków pracy nauczyciela

Nadszedł czas opracowywania arkusza organizacji na nowy rok szkolny, a tym samym podejmowania decyzji kadrowych w szkołach. Zanim zdecydujesz o ostatecznym przydziale godzin na nowy rok szkolny - sprawdź, którzy nauczyciele i w jakim stopniu podlegają ochronie przed zwolnieniem z pracy i zmianą warunków zatrudnienia. Dowiedz się kiedy, mimo szczególnych okresów ochronnych takich jak ciąża, urlop wychowawczy, urlop zdrowotny, przynależność do związków zawodowych, można zmienić warunki pracy nauczyciela, a nawet wręczyć wypowiedzenie.

Archiwalny WSA: Odmowa przyjęcia do gimnazjum nie podlega zaskarżeniu do sądu

Niedopuszczalna jest skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na odmowę przyjęcia kandydata do gimnazjum (Wyrok WSA we Wrocławiu z 28 stycznia 2013 r., IV SA/Wr 705/12).

Archiwalny Raport specjalny: Rekolekcje 2013 - zasady organizacji i zwalniania z zajęć

W czasie rekolekcji wielkopostnych i bożonarodzeniowych nie odbywają się zajęcia lekcyjne dla uczniów. Są jednak tacy, którzy nie uczestniczą w dniach skupienia i modlitwy i dla nich należy zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy konieczne jest jednak, aby wszyscy nauczyciele byli wówczas w szkole, skoro większość uczniów uczestniczy w rekolekcjach, a zwykle tylko niewielkiej grupie trzeba zapewnić opiekę? Czy nauczyciele mogą w te dni wcześniej wyjść z pracy? Na te i inne pytania dotyczące pracy szkoły w czasie rekolekcji odpowiada nasz ekspert.

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty