Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Podstawa programowa, szkolny plan nauczania

Przepisy prawne związane z podstawą programową zmieniają się. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi ekspertów dotyczące realizacji podstawy programowej, w tym m.in. czy nauczyciel może wymagać znajomości treści wykraczających poza podstawę programową, jakie zajęcia podlegają procedurze przyjmowania programów nauczania. Nowa podstawa to nowe obowiązki, nowe przepisy i wytyczne! Zapoznaj się z nimi i przekaż swoim nauczycielom!

Czy możliwa jest zmiana podręcznika w klasie II

Pytanie: Nauczyciele wybrali w klasie I podręczniki, jak się okazało po roku nie są z nich zadowoleni. Czy w klasie II mogą je zmienić i wybrać z innego wydawnictwa?

Dokumentowanie wycieczek i zielonych szkół w dziennikach lekcyjnych

Pytanie: W jaki sposób najlepiej dokumentować w dziennikach lekcyjnych wycieczki i zielone szkoły? Jak w trakcie kontroli wykazać, że nie odbywa się to kosztem realizacji podstawy programowej – dotyczy szkoły niepublicznej?

Projekt edukacyjny w ośmioletniej szkole podstawowej – czy obowiązkowy

Pytanie: Czy w ośmioletniej szkole podstawowej będzie obowiązywał projekt edukacyjny? Czy może już obowiązuje? I na jakich zasadach: takich samych, jak w drugiej klasie gimnazjum?

Jak wprowadzić innowację pedagogiczną od roku szkolnego 2017/2018

Pytanie: Jaka powinna być forma dokumentu zatwierdzająca innowację pedagogiczną? Czy po zmianie przepisów oświatowych ma być to nadal uchwała?

Czy nauczyciele muszą odbyć szkolenie z nowej podstawy programowej

Pytanie: Czy nauczyciele mają obowiązek uczestniczyć w szkoleniu z nowej podstawy programowej, aby uczyć od września w szkole? Czy jest podstawa prawna, która jednoznacznie artykułuje obowiązek tego typu szkolenia?

Jakie zajęcia można realizować w ramach godzin do dyspozycji dyrektora

Pytanie: Jak wyglądają w nowej ramówce godziny do dyspozycji dyrektora dla uczniów kl. VII? Jakie zajęcia będą mogły być realizowane w tych godzinach?

Możliwość zwolnienia z zajęć, które uczeń zaliczył w poprzedniej szkole

Pytanie: Czu uczeń liceum musi uczęszczać na zajęcia z przedmiotu, który miał w klasie poprzedniej w innej szkole? Przedmiot nie jest już kontynuowany w klasach starszych.

Opiniowanie podręczników do nauki religii

Pytanie: Czy zapisy § 22ab ustawy o systemie oświaty dotyczące opiniowania i ustalania zestawów podręczników i materiałów ćwiczeniowych dotyczą także religii?

Uzupełnianie różnic programowych czy egzamin klasyfikacyjny

Pytanie: Do klasy III gimnazjum przyszedł uczeń z innej szkoły, który został objęty nauczaniem indywidualnym. W poprzednim gimnazjum nie uczył się informatyki. Obecnie ten uczeń ma informatykę w klasie III w formie nauczania indywidualnego. Nauczyciel ma możliwość zrealizowania z nim wszystkich wymagań z podstawy programowej. Czy istnieje konieczność zdawania egzaminu klasyfikacyjnego z informatyki przez tego ucznia z zakresu materiału klasy II gimnazjum?

Niedobór godzin z danego przedmiotu można uzupełnić

Może zdarzyć się tak, że nauczyciel np. z powodu długotrwałej choroby ma niezrealizowane godziny w danym etapie edukacyjnym. Dowiedz się, czy w przypadku wykazania niedoboru godzin w pierwszym roku nauczania przedmiotu, gdy przedmiot jest nauczany przez kolejne lata, jest jeszcze możliwość uzupełnienia brakujących godzin w kolejnych latach.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel