Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Wymiar urlopu dyrektora szkoły – ustalany na rok szkolny, czy kalendarzowy

Wymiar urlopu dyrektora szkoły – ustalany na rok szkolny, czy kalendarzowy

Dyrektorzy szkół feryjnych korzystają z urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych dla placówek nieferyjnych. Oznacza to, że dyrektor szkoły ma prawo do 35 dni roboczych urlopu. Sprawdź, czy prawo do urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły ustalane jest na rok kalendarzowy, czy szkolny.

Czy szkoły muszą sporządzić świadectwo energetyczne

Czy szkoły muszą sporządzić świadectwo energetyczne

Zasadniczo szkoły nie mają obowiązku sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej. Obowiązek taki powstanie natomiast po 28 kwietnia 2023 r. w związku z wynajmem części budynku szkoły, np. w celu prowadzenia sklepiku szkolnego.

Ocena dorobku zawodowego w konkursie na dyrektora szkoły 2023 – czy wystarczająca

Ocena dorobku zawodowego w konkursie na dyrektora szkoły 2023 – czy wystarczająca

13 stycznia 2023 r. zmieniły się wymagania wobec kandydatów na dyrektora szkoły, przedszkola oraz innej publicznej placówki oświatowej. Z rozporządzenia m.in. usunięto możliwość legitymowania się przez kandydata na dyrektora szkoły oceną dorobku zawodowego. Wynika to ze zmian w awansie zawodowym nauczycieli od roku szkolnego 2022/2023. Czy mimo wszystko w 2023 roku można przystąpić do konkursu na dyrektora szkoły bez oceny pracy, a jedynie z oceną dorobku zawodowego.

Dofinansowanie dojazdu na szkolenie dla nauczyciela

Dojazd na szkolenie może podlegać dofinansowaniu

Nauczyciel może otrzymać dofinansowanie udziału w szkoleniu, kursie lub innej formie doskonalenia zawodowego. Nie jest wykluczona także refundacja kosztów dojazdu i powrotu. Szczegóły w artykule.

Jak zorganizować zajęcia dla uczniów, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach

Jak zorganizować zajęcia dla uczniów, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach

Obowiązek zapewnienia opieki i zajęć wychowawczych dla uczniów, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, nie pozbawia możliwości organizowania zajęć dydaktycznych przewidzianych planem nauczania. Szczególnie gdy większość uczniów pozostaje w szkole. W przypadku, gdy wszyscy lub prawie wszyscy uczniowie klasy korzystają ze zwolnienia z zajęć szkolnych, wówczas organizowanie zajęć dydaktycznych zgodnie z planem nie jest zasadne.

Polecenie pracy zdalnej lub wniosek dyrektora

Polecenie pracy zdalnej lub wniosek dyrektora

Praca zdalna w szkole może być zainicjowana po uzgodnieniach, ale też na polecenie dyrektora. W niektórych przypadkach o pracę zdalną będzie mógł wnioskować pracownik szkoły. Sprawdź, w jakich przypadkach będzie można zastosować poszczególne rozwiązania w zakresie pracy zdalnej. Skorzystaj z wzorów wniosków i poleceń pracy zdalnej. Będą one obowiązywały od 7 kwietnia 2023 r.

Porozumienie w sprawie pracy zdalnej i regulamin pracy zdalnej w szkole

Porozumienie w sprawie pracy zdalnej i regulamin pracy zdalnej – co powinien zawierać

Najpóźniej 7 kwietnia 2023 r. należy wprowadzić w życie porozumienie w sprawie pracy zdalnej lub regulamin pracy zdalnej w szkole. Sprawdź, jak to zrobić. Dowiedz się, co powinien zawierać taki dokument. Pobierz także wzór porozumienia w sprawie pracy zdalnej oraz wzór regulaminu pracy zdalnej w szkole.

Koncepcja pracy szkoły, wizja i misja – czy obowiązkowe

Koncepcja pracy szkoły, wizja i misja – czy obowiązkowe

Obowiązujące obecnie przepisy prawa nie wymagają od dyrektora tworzenia misji i wizji szkoły, ani posiadania koncepcji pracy szkoły. Inaczej będzie w przypadku tworzenia koncepcji przez kandydata na dyrektora szkoły. Sprawdzamy szczegóły.

Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela - ile razy może być stosowane

Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela - ile razy może być stosowane

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, dla którego nie ma godzin do pełnego etatu, może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia. Dzięki temu zachowuje zatrudnienie w szkole na podstawie mianowania, choć pobiera tymczasowo niższe wynagrodzenie. Sprawdź, czy istnieje limit czasu, przez który można stosować ograniczenie zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania.

Różne stawki pracownika samorządowego w ramach tej samej kategorii zaszeregowania

Różne stawki pracownika samorządowego w ramach tej samej kategorii zaszeregowania

Pracownicy samorządowi w szkole są przypisani do różnych kategorii zaszeregowania. W ramach tej samej kategorii mogą oni jednak otrzymywać różne wynagrodzenie zasadnicze. Sprawdź, na jakiej podstawie można różnicować stawki pracownika samorządowego w szkole w ramach tej samej kategorii zaszeregowania.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty