Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Przyprowadzanie chorych dzieci do przedszkola – co może zrobić dyrektor

Przyprowadzanie chorych dzieci do przedszkola – co może zrobić dyrektor

Co może zrobić dyrektor w przypadku, kiedy rodzice notorycznie przyprowadzają chore dziecko do przedszkola? Czy dyrektor może poprosić rodzica o zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe? Ciężko bowiem zobowiązać rodziców do przyprowadzania tylko zdrowych dzieci.

Ewidencja czasu pracy zdalnej i hybrydowej w szkole

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy zdalnej i hybrydowej

Ewidencja czasu pracy w szkole obejmuje także pracę zdalną i hybrydową. Czy oznacza to obowiązek wyodrębnienia ewidencji czasu pracy zdalnej? Odpowiedź w artykule.

Rezygnacja z wewnętrznej kontroli trzeźwości w szkole a akta osobowe

Rezygnacja z wewnętrznej kontroli trzeźwości w szkole a akta osobowe 

Od 21 lutego 2023 r. dyrektor szkoły może wprowadzić wewnętrzną kontrolę trzeźwości pracowników. Nie ma jednak takiego obowiązku. Sprawdź, czy konieczne jest przekazanie pracownikom informacji o rezygnacji z wprowadzenia wewnętrznej kontroli trzeźwości i zamieszczenie jej w aktach osobowych oraz, czy w takim przypadku trzeba utworzyć nową część E akt osobowych.

Kodeks pracy 2023: wydłużenie urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni

Kodeks pracy 2023: wydłużenie urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni – ale czy na pewno

Jedną z najgłośniejszych zmian w Kodeksie pracy ma być przedłużenie urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni. Jednak czy na pewno będzie to przedłużenie? Czy z dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie mógł skorzystać każdy pracownik szkoły? Odpowiedź w artykule.

Czy regulamin pracy zdalnej w szkole jest obowiązkowy

Czy regulamin pracy zdalnej w szkole jest obowiązkowy

7 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Czy do tego czasu każda szkoła musi przyjąć regulamin pracy zdalnej? Czy taki regulamin jest w każdym przypadku obowiązkowy? Sprawdź, czy musisz przyjąć regulamin pracy zdalnej w szkole.

Podwyżki dla nauczycieli 2023 - wyrównanie od 1 stycznia obejmie nie tylko pensję

Podwyżki dla nauczycieli 2023 – jakie składniki i świadczenia podlegają wyrównaniu

Podwyżki dla nauczycieli w 2023 r. oznaczają także konieczność wyrównania wynagrodzenia za okres od 1 stycznia. Wyrównanie obejmie nie tylko stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli także niektóre inne składniki wynagrodzenia a nawet inne świadczenia pieniężne. Sprawdź, w jakim zakresie wypłacić wyrównanie dla nauczycieli. 

Jakie są zasady ubezpieczenia uczestników wyjazdu w ramach programu „Poznaj Polskę”

Jakie są zasady ubezpieczenia uczestników wyjazdu w ramach programu „Poznaj Polskę”

Z warunków udziału w programie „Poznaj Polskę” wynika, że dotacja celowa przyznana na ten cel może być wydatkowana na ubezpieczenie uczestników wyjazdu. Chociaż zauważyć należy, że nie istnieje prawny obowiązek ubezpieczania uczniów na czas wycieczek organizowanych przez szkołę, z wyjątkiem wycieczek zagranicznych.

Ruch kadrowy – jaka odprawa dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Odprawa dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego w ruchu kadrowym – zestawienie

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem lub pracownikiem niepedagogicznym w ruchu kadrowym może wiązać się z koniecznością wypłaty odprawy. W jakiej wysokości i pod jakimi warunkami? Odpowiedź na to pytanie w praktycznym zestawieniu.

Jak przywrócić do pracy nauczyciela po zawieszeniu w obowiązkach służbowych

Przywrócenie do pracy po zawieszeniu nauczyciela w obowiązkach służbowych

Przepisy nie określają szczegółowej procedury przywrócenia do pracy nauczyciela zawieszonego w obowiązkach służbowych. Niewątpliwie jednak nauczyciel musi niezwłocznie stawić się w pracy. Sprawdź, jak przywrócić do pracy nauczyciela po zakończeniu zawieszenia.

Czy szkoła musi mieć wkład własny, ubiegając się o dotację na remont szkoły

Czy szkoła musi mieć wkład własny, ubiegając się o dotację na remont

Rozporządzenie w sprawie przyznawania, przekazywania i rozliczania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji remontów i inwestycji nie określa wysokości niezbędnego wkładu własnego dla wnioskodawców. Oznacza to, że możliwe jest wnioskowanie o przyznanie dotacji w wysokości 100% kosztów planowanych na finansowanie inwestycji lub remontu.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty