Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Zawieszenie świadczenia kompensacyjnego w przypadku podjęcia pracy

Zawieszenie świadczenia kompensacyjnego – w jakich przypadkach

Podjęcie zatrudnienia w trakcie świadczenia kompensacyjnego może skutkować jego zawieszeniem. Sprawdź, w jakich przypadkach można pracować w trakcie pobierania tego świadczenia i uniknąć zawieszenia jego wypłaty.

Informacja o skazaniu nauczyciela – skąd pozyskać

Skazanie nauczyciela – jak się o nim dowiedzieć

Stosunek pracy nauczyciela prawomocnego skazanego za przestępstwo wygasa. Problem w tym, skąd pozyskać informację o takim skazaniu. Rozwiązaniem jest sięgnięcie po informację z Krajowego Rejestru Karnego.

Czy wicedyrektor przedszkola może brać udział w pracach komisji rekrutacyjnej

Czy wicedyrektor przedszkola może brać udział w pracach komisji rekrutacyjnej

Przepisy nie wprowadzają zakazu powołania wicedyrektora do składu komisji przeprowadzającej postępowanie rekrutacyjne do przedszkola. Nie zabraniają również na wyznaczenie go na przewodniczącego tej komisji. Jednak jest wiele argumentów za tym, żeby nie powoływać go do takiej funkcji. Dlaczego? Odpowiedź w artykule!

Urlop wypoczynkowy w przedszkolu niepublicznym – czy może być wyższy niż z Kodeksu pracy

Urlop wypoczynkowy w przedszkolu niepublicznym – czy może być wyższy niż z Kodeksu pracy

Nauczyciele i pozostali pracownicy w przedszkolu niepublicznym mają prawo do urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Wymiar urlopu pracowników przedszkola niepublicznego uzależniony jest zatem od tzw. urlopowego stażu pracy. W konsekwencji wymiar urlopu pracowników przedszkola niepublicznego nie jest jednolity. Sprawdź, czy można ustalić, że wszyscy pracownicy przedszkola niepublicznego mają prawo do takiego samego wymiaru urlopu i to w wymiarze wyższym niż wynika z Kodeksu pracy np. 35 dni.

Dzieci z Ukrainy w przedszkolu 2023/2024 – zwiększenie liczebności grup czy rekrutacja

Dzieci z Ukrainy w przedszkolu 2023/2024 – zwiększenie liczebności grup czy rekrutacja

Przyjmowanie dzieci z Ukrainy do przedszkoli w roku szkolnym 2023/2024 odbywa się na takich samych zasadach co dzieci z Polski. Oznacza to, że biorą one udział w rekrutacji do przedszkoli.

Świadczenie kompensacyjne czy emerytura – co lepsze

Emerytura czy świadczenie kompensacyjne – jaką decyzję podjąć

Czy warto przejść na świadczenie kompensacyjne? A może lepiej poczekać na emeryturę powszechną? Pytania te w lutym 2023 r. zadaje sobie wielu nauczycieli. Prezentujemy zestawienie obydwu świadczeń, które pomoże w podjęciu decyzji.

Premie dla pracowników samorządowych w szkole - na jakich zasadach

Premie dla pracowników samorządowych – 6 pytań i odpowiedzi

Premia jest jednym ze składników wynagrodzenia pracownika samorządowego w szkole. Ale czy obligatoryjnym? To tylko jedno z pytań, na które znajdziesz odpowiedź w artykule. Poznaj warunki przyznawania premii pracownikom samorządowym w szkole.

Plan pracy dydaktyczno-wychowawczej i sprawozdanie z jego realizacji

Plan pracy dydaktyczno-wychowawczej i sprawozdanie z jego realizacji – czy obowiązkowe

Czy są obowiązkowe półroczne i roczne sprawozdania z realizacji planu pracy dydaktyczno-wychowawczego w szkole? Przepisy prawa nie wymagają sporządzania takiego planu ani sprawozdań z jego realizacji. Jednak taki obowiązek może wynikać z wewnętrznych regulacji przyjętych w danej szkole.

Wyrównanie dodatku stażowego - czy konieczne

Wyrównanie dodatku stażowego po doliczeniu dodatkowego okresu do stażu pracy

Czy należy wyrównać dodatek stażowy po udokumentowaniu i doliczeniu dodatkowego okresu do stażu pracy? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest prosta. Pewne wnioski można jednak wysnuć w oparciu o wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2005 r. II PK 339/04.

Wysokość trzynastki niepełnosprawnego nauczyciela

Wysokość trzynastki niepełnosprawnego nauczyciela

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje wyłącznie za okres efektywnie przepracowany. Do podstawy trzynastki nauczyciela nie wlicza się zatem wynagrodzenia okresy nieświadczenia pracy takie jak dni opieki nad dzieckiem czy urlop dla poratowania zdrowia. Sprawdź, czy zatem wynagrodzenie nauczyciela za godziny zniżki pensum z tytułu niepełnosprawności należy wliczyć do podstawy trzynastki czy wykluczyć z jej podstawy.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty