Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Wniosek o pierwszy urlop dla poratowania zdrowia - kiedy złożyć

Kiedy złożyć wniosek o pierwszy urlop dla poratowania zdrowia

Udzielenie pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia jest możliwe po przepracowaniu przez nauczyciela co najmniej siedmiu lat w szkole. Przepisy nie wskazują jednak, kiedy nauczyciel może wystąpić do dyrektora z wnioskiem o udzielenie tego urlopu. Czy może to zrobić jeszcze przed nabyciem prawa do urlopu dla poratowania zdrowia?

Czy egzamin z różnic programowych wyznacza dyrektor czy rada pedagogiczna

Czy egzamin z różnic programowych wyznacza dyrektor czy rada pedagogiczna

Uczeń może być zobowiązany do uzupełnienia różnic w zakresie obowiązkowych zajęć edukacyjnych na warunkach określonych przez nauczyciela danych zajęć. Może uczestniczyć w zajęciach z inną klasą w zakresie uzupełnianego przedmiotu lub przystąpić do egzaminu klasyfikacyjnego. Przepisy nie przewidują podejmowania uchwały przez radę pedagogiczną w przypadku określania sposobu uzupełniania różnic.

Cofnięcie wypowiedzenia stosunku pracy dla nauczyciela

Cofnięcie wypowiedzenia, jeżeli powstanie możliwość zatrudnienia nauczyciela

Zdarza się, że po wręczeniu nauczycielowi mianowanemu oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy, w szkole pojawia się możliwość dalszego zatrudnienia. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić dyrektor? Czy należy cofnąć wypowiedzenie? A może wypłacić odprawę i zatrudnić ponownie? Sprawdź, co można zrobić, jeżeli dalsze zatrudnienie będzie możliwe w niepełnym wymiarze zajęć.  

Z jakiego okresu naliczać odpis na ZFŚS dla emeryta

Naliczenie odpisu na ZFŚS dla emeryta – z jakiego okresu

Naliczanie odpisu na ZFŚS dla byłych nauczycieli – emerytów, rencistów lub pobierających świadczenie kompensacyjne wymaga pozyskania informacji o wysokości świadczenia. Sprawdź, jakiego okresu powinna dotyczyć ta informacja.

Jak oddelegować nauczyciela na egzamin

Oddelegowanie nauczyciela na egzamin w praktyce

W okresie egzaminów nauczyciele są oddelegowywani do prac w komisji przy egzaminie ósmoklasisty, maturalnym czy zawodowym. W praktyce bywa, że o takie oddelegowanie nauczyciela występuje dyrektor z innej szkoły, w której organizowany jest egzamin. Dowiedz się, jak zareagować na taki wniosek i jak rozliczyć nauczyciela.

Skutki stwierdzenia choroby zawodowej u nauczyciela

Stwierdzenie choroby zawodowej u nauczyciela – co dalej?

Stwierdzenie u nauczyciela choroby zawodowej nie oznacza jeszcze rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki powinien podjąć w takim przypadku dyrektor szkoły. Dowiedz się, kiedy konieczne będzie zwolnienie nauczyciela.

Stan epidemii odwołany - co dalej w szkołach

Koniec stanu epidemii – czy coś zmieni się w szkołach

Oficjalnie stan epidemii od 16 maja 2022 r. już nie obowiązuje. Został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, co to oznacza dla szkół i placówek oświatowych.

Na co można przeznaczyć środki z Funduszu Pomocy na wsparcie uczniów z Ukrainy

Na co można przeznaczyć środki z Funduszu Pomocy na wsparcie uczniów z Ukrainy

Środki z Funduszu Pomocy jednostki samorządu terytorialnego mogą przeznaczyć na dodatkowe zadania związane z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy. Szczegółowy zakres zadań finansowanych z otrzymanych środków należy do decyzji poszczególnych samorządów. Sprawdzamy, na co można przeznaczyć środki!

Jak chronić dobre imię nauczyciela

Ochrona dobrego imienia nauczyciela w praktyce

Nauczyciel może chronić swoje dobre imię, renomę zawodową lub inne dobra osobiste, gdy narusza je np. rodzic. Niemniej jednak także dyrektor może podjąć się obrony praw nauczyciela i wezwać rodzica do zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych i godzących w dobra osobiste nauczyciela informacji. Sprawdź, jak chronić dobre imię nauczyciela w praktyce.

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zatrudniony na czas określony

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zatrudniony na czas określony

Zatrudnienie nauczyciela mianowanego na czas określony jest możliwe m.in., gdy taka potrzeba wynika z organizacji nauczania. Sprawdzamy, czy za taką można uznać sytuację, w której w szkole podstawowej tworzony jest dodatkowy oddział klasy pierwszej. Czy dyrektor może zatrudnić nauczyciela mianowanego na okres trzech lat, jeżeli przewiduje dodatkowych oddziałów pierwszej klasy w kolejnych latach?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty