Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Data zatwierdzenia planu w zaświadczeniu nauczyciela, który zmienił pracę

Data zatwierdzenia planu w zaświadczeniu nauczyciela, który zmienił pracę

Nauczyciel, który zmienił pracę w trakcie odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego składa jedno zaświadczenie dyrektora szkoły. Zaświadczenie to wydaje dyrektor szkoły, w której staż się zakończył. Sprawdź, jaką datę zatwierdzenia panu rozwoju zawodowego należy wpisać do tego dokumentu.

W jaki sposób zakończyć pracę oddziału przygotowawczego

W jaki sposób zakończyć pracę oddziału przygotowawczego

Jeśli oddział ma funkcjonować do końca roku szkolnego, to jakie zadania w tej kwestii ma organ prowadzący, a jakie dyrektor szkoły? Sprawdzamy, co mówią o tym przepisy.

Czy należy się dodatek wiejski w innej lokalizacji prowadzenia zajęć

Dodatek wiejski w innej lokalizacji prowadzenia zajęć

W związku z napływem uczniów z Ukrainy organy prowadzące zyskały możliwość tworzenia innych lokalizacji prowadzenia zajęć. Takie lokalizacje mogą znajdować się także poza miejscowością, w której mieści się szkoła. Sprawdź, jak to się ma do rozliczenia dodatku wiejskiego.

Wypadek może mieć miejsce nie tylko przy pracy

Wypadek nie tylko przy pracy

Wypadek przy pracy został zdefiniowany w przepisach jako mający miejsce podczas lub w związku z wykonywaniem czynności służbowych. Niemniej jednak istnieje pewna grup zdarzeń, które, choć nie spełniają tych warunków, to wywołują takie same konsekwencje dla szkoły. Sprawdź o jakie wypadki chodzi.

Uzasadnienie nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela

Brak podpisu w uzasadnieniu aktu nadania stopnia awansu zawodowego

Nauczyciel kontraktowy do wniosku o wszczęcie postępowania na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego dołącza m.in. kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe oraz kopię nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Co zrobić, jeżeli akt nadania stopnia awansu nie jest podpisany przez dyrektora szkoły? Czy powinien podpisać go później? A co zrobić, jeżeli już nie pracuje w szkole? Czy obecny dyrektor można podpisać akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego?

Czy pensum pedagoga specjalnego wymaga konsultacji związkowej

Czy pensum pedagoga specjalnego wymaga konsultacji związkowej

Do końca sierpnia 2022 r. organy prowadzące muszą określić wymiar pensum na stanowisku pedagoga specjalnego. Sprawdź, czy uchwały w tym przedmiocie wymagają konsultacji związkowej.

Opieka nad dzieckiem a okres niezdolności do pracy

Opieka nad dzieckiem a okres niezdolności do pracy

Nauczyciel może wnioskować o zwolnienie od pracy na dziecko w wieku do lat 14. Czy może to zrobić bezpośrednio po wyczerpaniu okresu niezdolności do pracy? Wyjaśnienie w artykule.

Zadania dyrektora, gdy nauczyciel jest szykanowany przez rodzica ucznia

Zadania dyrektora, gdy nauczyciel jest szykanowany przez rodzica ucznia

Jakie kroki powinien podjąć dyrektor szkoły, gdy nauczyciel jest szykanowany przez rodzica? Jak postawić rodzicom granice? Jedną z pierwszych rzeczy jest zadeklarowanie zbadania sytuacji. Przedstawiamy wskazówki, co może zrobić dyrektor w takiej sytuacji.

Odprawa dla zwalnianego nauczyciela – ile razy przysługuje

Kolejna odprawa dla zwalnianego nauczyciela – czy przysługuje?

Nauczyciel zwolniony z pracy na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela otrzymuje odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. W przeciwieństwie do odprawy emerytalno-rentowej, odprawa z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela może być wypłacana kilka razy. Sprawdź szczegóły dotyczące wypłaty kolejnej odprawy dla zwalnianego nauczyciela.

Zajęcia świetlicowe w dniu zakończenia roku – co na to przepisy

Zajęcia świetlicowe w dniu zakończenia roku – co na to przepisy

Czy w dniu zakończenia roku szkolnego szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę świetlicową, jak każdego innego dnia w pełnym wymiarze czasu pracy świetlicy? W tej kwestii różne są opinie dyrektorów, ale przepisy mówią jednoznacznie.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty