Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Czy pensum pedagoga specjalnego wymaga konsultacji związkowej

Czy pensum pedagoga specjalnego wymaga konsultacji związkowej

Do końca sierpnia 2022 r. organy prowadzące muszą określić wymiar pensum na stanowisku pedagoga specjalnego. Sprawdź, czy uchwały w tym przedmiocie wymagają konsultacji związkowej.

Opieka nad dzieckiem a okres niezdolności do pracy

Opieka nad dzieckiem a okres niezdolności do pracy

Nauczyciel może wnioskować o zwolnienie od pracy na dziecko w wieku do lat 14. Czy może to zrobić bezpośrednio po wyczerpaniu okresu niezdolności do pracy? Wyjaśnienie w artykule.

Zadania dyrektora, gdy nauczyciel jest szykanowany przez rodzica ucznia

Zadania dyrektora, gdy nauczyciel jest szykanowany przez rodzica ucznia

Jakie kroki powinien podjąć dyrektor szkoły, gdy nauczyciel jest szykanowany przez rodzica? Jak postawić rodzicom granice? Jedną z pierwszych rzeczy jest zadeklarowanie zbadania sytuacji. Przedstawiamy wskazówki, co może zrobić dyrektor w takiej sytuacji.

Odprawa dla zwalnianego nauczyciela – ile razy przysługuje

Kolejna odprawa dla zwalnianego nauczyciela – czy przysługuje?

Nauczyciel zwolniony z pracy na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela otrzymuje odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. W przeciwieństwie do odprawy emerytalno-rentowej, odprawa z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela może być wypłacana kilka razy. Sprawdź szczegóły dotyczące wypłaty kolejnej odprawy dla zwalnianego nauczyciela.

Zajęcia świetlicowe w dniu zakończenia roku – co na to przepisy

Zajęcia świetlicowe w dniu zakończenia roku – co na to przepisy

Czy w dniu zakończenia roku szkolnego szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę świetlicową, jak każdego innego dnia w pełnym wymiarze czasu pracy świetlicy? W tej kwestii różne są opinie dyrektorów, ale przepisy mówią jednoznacznie.

Kiedy organizacje związkowe w szkołach mają swoje uprawnienia

Kilka słów o organizacjach związkowych w szkołach

Czym jest organizacja związkowa? Jak się okazuje, nie zawsze można utożsamiać ją ze związkiem zawodowym. Poza tym nie zawsze taka organizacja będzie miała uprawnienia pozwalające jej chronić interesy swoich członków. Prawa te ustala się inaczej dla organizacji zakładowej i międzyzakładowej.

Art. 23 ust. 5 Karty Nauczyciela a nauczyciel dyplomowany

Czy art. 23 ust. 5 Karty Nauczyciela ma zastosowanie do nauczyciela dyplomowanego?

Zgodnie z art. 35 ust. 5 Karty Nauczyciela, dyrektor szkoły może skierować nauczyciela mianowanego na badanie okresowe lub kontrolne z własnej inicjatywy w każdym czasie. Użyte przez ustawodawcę sformułowanie „nauczyciela mianowanego” budzi wątpliwości czy przepis ten dotyczy również nauczyciela dyplomowanego?

Czy uczniowie mogą nie zwracać podręczników po 3 latach użytkowania

Czy uczniowie mogą nie zwracać podręczników po 3 latach użytkowania

Podręczniki po 3 latach użytkowania są traktowane jako zużyte. Czy w takiej sytuacji uczniowie mogą ich nie zwracać, gdyż często występuje problem z ich przechowywaniem lub oddaniem na makulaturę. Okazuje się, że nie, gdyż podręczniki zostały wypożyczone, uczniowie mają więc obowiązek ich zwrotu.

Błędy w dzienniku - jaką odpowiedzialność poniesie nauczyciel

Co grozi nauczycielowi za błędy w dzienniku

Każdy nauczyciel musi wypełniać dokumentację nauczania w zgodzie z prawdą. Co zatem może grozić za błędy w tej dokumentacji? Wiele zależy od tego, czy błąd jest zawiniony przez nauczyciela.

Zakończenie stażu nauczyciela rozpoczętego 1 września 2019 r.

Awans nauczyciela, który rozpoczął staż 1 września 2019 r. – które przepisy stosować

W związku z szeregiem wątpliwości dotyczących dokumentacji awansowej nauczycieli, którzy staż na stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego rozpoczęli 1 września 2019 r. wyjaśniamy, które akty prawne mają zastosowanie w związku z zakończeniem tego stażu oraz dlaczego dla tych nauczycieli ustala się ocenę dorobku zawodowego, a nie ocenę pracy.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty