W czasie strajku nauczyciele, którzy do niego nie przystąpili nie mieli możliwości realizacji godzin z uczniami, w tym godzin ponadwymiarowych. Sprawdź, czy należy wypłacić im mimo wszystko wynagrodzenie za te godziny w związku z pozostawaniem w gotowości do pracy.
Od soboty 27 kwietnia br. ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Jak tłumaczy, związane jest to m.in. z zapewnieniem uczniom warunków do ukończenia szkoły i przygotowaniem się do matur. Nie jest to jednak koniec walki o podwyżki dla nauczycieli – jeśli nie dojdzie do porozumienia z Rządem, to we wrześniu odbędą się kolejne protesty.
Nowe rozwiązania dotyczące klasyfikacji uczniów – tegorocznych maturzystów – zostały zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Prawo oświatowe. Projekt w trybie pilnym został skierowany do prac parlamentarnych. Przepisy zagwarantują uczniom ukończenie szkoły, jeśli strajk nauczycieli potrwa dłużej.
Strajkujący pracownicy nie zachowują prawa do wynagrodzenia. Wiele kontrowersji powstało wokół tego, jak w praktyce obliczyć wynagrodzenie nauczycieli za czas strajku. Czy odliczać tylko wynagrodzenie zasadnicze czy też dodatki funkcyjne, stażowe, motywacyjne czy dodatek wiejski. Wątpliwości też budzi ile godzin do przepracowania w dniu strajku miał nauczyciel, a bez tej informacji nie można prawidłowo dokonać odliczeń. Można spotkać co najmniej 4 sposoby liczenia wynagrodzenia nauczycieli za czas strajku. Sprawdźmy, który z nich jest właściwy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.