Dofinansowanie do wypoczynku czyli popularnie nazywane wczasy pod gruszą to jedno z najpopularniejszych świadczeń ulgowych z ZFŚS. Ich przyznanie i wartość zależy od ogólnie pojmowanej sytuacji socjalnej wnioskodawcy. Czy wpływ na tą sytuację może mieć wykorzystany bon turystyczny?
Środki na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych gromadzone są m.in. z odpisów naliczanych na pracowników, emerytów lub rencistów. Zasady ich pozyskiwania jak i wydatkowania są skonkretyzowane. Przekazanie tych środków na inny cel jest niedopuszczalne.
Generalnie świadczenia ulgowe są przyznawane według ogólnie pojmowanej sytuacji socjalnej beneficjenta. Czasami jednak możliwe jest wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w dostępie do świadczeń w regulaminie ZFŚS. Sprawdź, jakie ograniczenia można przewidzieć w Twojej placówce.
Czy w przypadku zapłaty za część wypoczynku dziecka bonem turystycznym dofinansowanie z środków ZFŚS należy obliczać od całej kwoty usługi czy tylko od wartości usługi pomniejszonej o wykorzystany bon? Takie pytanie może nurtować osoby administrujące zakładowym funduszem świadczeń socjalnych w wakacje 2021 r.
Pożyczka z ZFŚS rządzi się swoimi prawami niemniej jednak jest pożyczką także w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Powstaje wątpliwość, co w przypadku śmierci pożyczkobiorcy (pracownika lub emeryta czy rencisty). Rozwiać powinien ją regulamin ZFŚS obowiązujący w danej szkole.
Świadczenie urlopowe to dość specyficzny rodzaj uprawnienia pracowniczego, przysługujący nauczycielom i zależny od ich okresu zatrudnienia w roku szkolnym i wymiaru zajęć. Niewątpliwie świadczenie to jest przychodem nauczyciela. Sprawdź, czy podlega ono zwolnieniu z PIT.
Świadczenia z ZFŚS charakteryzują się tym, że nie zostały uregulowane w przepisach powszechnie obowiązującego prawa. Czy to oznacza, że nie można domagać się ich wypłaty na drodze sądowej? A może wprost przeciwnie – regulamin ZFŚS nadaje takie uprawnienie? Odpowiedź w artykule.
Sposób ustalania dochodu na osobę w rodzinie na potrzeby ZFŚS określa regulamin danej placówki. Nie ma przeszkód, aby do wspólnego gospodarstwa zaliczyć np. osoby wspólnie zamieszkujące, wychowujące wspólne dziecko i zamieszkujące razem.
Przepisy nie określają wzoru protokołu przeglądu danych w ramach ZFŚS. Wzór należy więc opracować samodzielnie i dołączyć go do procedury przeglądu danych osobowych. Sprawdź, jak to zrobić.
Kwestia przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych od lat budzi wątpliwości. Nie można się temu dziwić, ponieważ przepisy regulujące te zagadnienia są lakoniczne i rodzą spory interpretacyjne. Nie inaczej jest także w okresie przedświątecznym w 2020 r. Przedstawiamy 9 rozwiązań ekspertów Portalu Oświatowego, które pomogą rozprawić się z trudnościami wiążącymi się administrowaniem funduszem socjalnym pod koniec 2020 r.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.