Nauczyciele, którzy wykorzystali już w karierze więcej niż 1 rok urlopu dla poratowania zdrowia i jeszcze w tym roku nie zawnioskują o kolejny urlop zdrowotny, nie będą mogli już nigdy z niego skorzystać. Zaostrzone także zostaną konsekwencje za wykonywanie działalności zarobkowej w trakcie urlopu zdrowotnego.
Nie. Zgodnie z aktualną propozycją MEN z dnia 26 czerwca 2013 r., tylko nauczyciele, którzy do dnia wejścia w życie przepisów nie wykorzystali min. roku urlopu dla poratowania zdrowia, będą mieli prawo do urlopu na nowych zasadach. Nie dotyczy to jednak nauczycieli, którzy…
Przełomowe orzeczenie Sądu Najwyższego, które jednoznacznie rozstrzyga o możliwości zwolnienia z pracy nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia, umożliwia jeszcze dokonanie zmian kadrowych dotyczących roku szkolnego 2013/2014.
Resort edukacji przedstawił sprawozdanie na temat kosztów, jakie rokrocznie ponoszą samorządy w związku z przywilejami nauczycieli takimi jak urlop zdrowotny czy dodatki socjalne. Sprawdź ile kosztuje stosowanie Karty Nauczyciela i gdzie resort edukacji szuka oszczędności.
Urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym uprawnieniem branżowym, przysługującym nauczycielowi na warunkach określonych w art. 73 Karty Nauczyciela. Z kolei uprawnienia związane z macierzyństwem mają charakter powszechny, regulowane są bowiem przepisami Kodeksu pracy. Nie ulega wątpliwości, że nie jest możliwe, aby pracownica korzystała z tych dwóch uprawnień równocześnie. Dowiedz się, jak postąpić, gdy nauczyciel urodzi martwe dziecko w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.
Nie więcej niż rok urlopu zdrowotnego nie wcześniej niż po 20 latach pracy, 47 dni urlopu wypoczynkowego, większa ewidencja czasu pracy oraz ograniczenie dodatków socjalnych dla nauczycieli - to najważniejsze obszary, które obejmą zmiany w Karcie Nauczyciela. Istotną informacją dla nauczycieli jest to, że ich pensum pozostanie niezmienione, lecz nadal będą zobligowani do realizowania tzw. godzin karcianych.
W razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne, dyrektor może rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem z końcem miesiąca, w którym otrzymał o tym informację. Sprawdź, czy jednokrotne niestawienie się na badania okresowe po urlopie zdrowotnym pozbawią nauczyciela pracy!
Nie, bowiem taka informacja będzie niezgodna z przepisami prawa! Dowiedz się więcej w jakim terminie dyrektor szkoły jest zobowiązany do dokonania oceny pracy nauczyciela.
Zbliżają się Święta, a wraz z nimi prezenty. Nie tylko te wręczane w rodzinnym gronie, ale także od pracodawcy sfinansowane ze środków funduszu socjalnego w szkole. Dyrektor szkoły, nim wręczy prezenty z ZFŚS musi się dobrze zastanowić, komu i w jakiej wysokości należy przyznać świadczenie. Przekonaj się, kto powinien otrzymać paczkę świąteczną oraz czym nie należy się kierować przyznając świąteczną pomoc z ZFŚŚ w szkole. Poznaj odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań o ZFŚS w szkole!
Urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym uprawnieniem o charakterze branżowym, którego istotą jest udzielenie nauczycielowi płatnego czasowego zwolnienia z pełnienia obowiązków zawodowych celem podjęcia zaleconego leczenia. Okres ten ma służyć poprawie stanu zdrowia nauczyciela i regeneracji sił w związku z czym nauczyciel powinien powstrzymać się od wykonywania działalności zawodowej, jak i wszelkiej działalności zarobkowej. Dowiedz się więcej - co może a czego nie może robić nauczyciel na urlopie dla poratowania zdrowia!
Powszechnie przyjmuje się, że urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym świadczeniem pracowniczym o charakterze branżowym (przysługuje określonej grupie zawodowej), zbliżonym do instytucji urlopu wypoczynkowego. Urlop taki przysługuje w ramach istniejącego indywidualnego stosunku pracy łączącego nauczyciela ze szkołą, a jego celem jest - przy zagwarantowaniu trwałości tego stosunku oraz możliwości korzystania przez pracownika z dotychczasowych uprawnień w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń pracowniczych, w tym socjalnych - zapewnienie nauczycielowi możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełniej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia. Zagadnieniem budzącym pewne wątpliwości interpretacyjne w związku z funkcjonowaniem instytucji urlopu dla poratowania zdrowia jest relacja tegoż urlopu do urlopu wypoczynkowego. W konsekwencji powstaje pytanie, czy nauczyciel, który z powodu korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nie mógł wykorzystać urlopu wypoczynkowego ma prawo skorzystać z tego drugiego w innym terminie?
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.