Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Wynajmowanie sal przedszkolnych podmiotom zewnętrznym – na jakich zasadach

Wynajem sal przedszkolnych podmiotom zewnętrznym – na jakich zasadach

Czy w umowie z osobami z zewnątrz, które prowadzą w przedszkolu publicznym zajęcia dodatkowe, należy zawrzeć informację o wynajęciu sali? Sprawdzamy, czy i jakie umowy można zawrzeć i co powinny zawierać.

(I)	Przedświąteczny ZFŚS – 9 pytań i odpowiedzi

Przedświąteczny ZFŚS – 9 pytań i odpowiedzi

Kwestia przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych od lat budzi wątpliwości. Nie można się temu dziwić, ponieważ przepisy regulujące te zagadnienia są lakoniczne i rodzą spory interpretacyjne. Nie inaczej jest także w okresie przedświątecznym w 2020 r. Przedstawiamy 9 rozwiązań ekspertów Portalu Oświatowego, które pomogą rozprawić się z trudnościami wiążącymi się administrowaniem funduszem socjalnym pod koniec 2020 r.

Nauczanie domowe w szkołach artystycznych – jak to wygląda w czasie pandemii

Nauczanie domowe w czasie pandemii – jak to wygląda w szkołach artystycznych

Na wniosek rodziców dyrektor może zezwolić na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Jednak nie zawsze musi wydać zezwolenie na taką formę nauczania, ale jak się okazuje – w czasie pandemii takich wniosków jest coraz więcej. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor, co z zajęciami indywidualnymi prowadzonymi do tej pory w placówce? Sprawdzamy aktualne przepisy dotyczące szkół artystycznych.

Wynajem sal sportowych – kto podpisuje umowy i odpowiada za bezpieczeństwo

Wynajem sal sportowych – kto podpisuje umowy i odpowiada za bezpieczeństwo

Dyrektor szkoły może wynajmować salę sportową do 27 grudnia 2020 r., pod warunkiem zachowania limitu uczestników przebywających w tym samym momencie w sali oraz zapewnienia realizacji obowiązków sanitarnych określonych w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu. Warunkiem możliwości korzystania z obiektu jest podpisanie umowy określającej zasady, terminy korzystania z sali, warunki płatności oraz prawa i obowiązki stron.

Wyjaśniamy 5 wątpliwości związanych z nowym terminem ferii i klasyfikacją uczniów

Wyjaśniamy 5 wątpliwości związanych z nowym terminem ferii i klasyfikacją uczniów

Planowane przeniesienie wszystkich terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021 na jeden termin 4-17 stycznia 2021 r. zostało usankcjonowane rozporządzeniem MEiN z 27 listopada 2020 r. Oznacza to, że w wielu szkołach termin klasyfikacji śródrocznej wypadnie w trakcie ferii zimowych. Jak więc prawidłowo przeprowadzić klasyfikację uczniów, kiedy trzeba dokonać zmian w statutach – na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

(I)	Praca podczas izolacji – na jakich zasadach

Praca podczas izolacji – na jakich zasadach

Nie zawsze zakażenie koronawirusem uniemożliwia wykonywanie pracy zdalnej. Pracownik, w tym nauczyciel, może bowiem chorować bezobjawowo. Ewentualnie objawy mogą być mało nasilone. W takich przypadkach przepisy prawa nie stanowią przeszkody dla wykonywania pracy zdalnej. Nie oznacza to jednak, że do takiej pracy pracownik może być zmuszony. Warto też rozważyć, jakie ma to konsekwencje płacowe.

3 pytania o nowe zasady w zamówieniach publicznych dla oświaty od 1 stycznia 2021

3 pytania o nowe zasady w zamówieniach publicznych dla oświaty od 1 stycznia 2021

Od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie zmiany w zamówieniach publicznych, które dotyczyć będą także placówek oświatowych. Dyrektorzy najczęściej pytają o zapisy dotychczasowych regulaminów i ich dostosowanie do nowych wymagań. Sprawdzamy, na co placówki muszą zwrócić uwagę i w jakim zakresie będą dotyczyć je nowe wytyczne.

21 pytań i odpowiedzi – wszystko o dofinansowaniach dla nauczycieli

21 pytań i odpowiedzi – wszystko o dofinansowaniach dla nauczycieli

Do 7 grudnia nauczyciele mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupów sprzętu, oprogramowania i usług niezbędnych do zdalnej. Dofinansowania w kwocie do 500 zł na osobę zostaną wypłacone nauczycielom do 31 grudnia? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Jaka jest w tym rola dyrektora? Co może być objęte refundacją? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w temacie tygodnia.

(I)	Wypadek ucznia podczas zajęć zdalnych – kto za niego odpowiada

Wypadek ucznia podczas zajęć zdalnych – kto za niego odpowiada

W razie wypadku ucznia konieczne jest przeprowadzenie stosownego postępowania i ustalenie okoliczności zdarzenia. W wielu przypadkach odpowiedzialność za to zdarzenie ponosić będzie szkoła. A gdy wypadek zdarzy się w czasie prowadzenia kształcenia zdalnego? Może to wydawać się absurdalne, ale nie jest wykluczone np. podczas ćwiczeń wykonywanych w ramach wychowania fizycznego.

Zadania pedagoga i psychologa – które w ramach pensum, a które poza nim

Zadania pedagoga i psychologa – które w ramach pensum, a które poza nim

Jakie czynności powinien wykonywać pedagog i psycholog szkolny w ramach swojego 22 godzinnego pensum, a jakie czynności powinien wykonywać poza pensum, ale w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy? Czy rozporządzenie z dnia 3 sierpnia 2018 r. poz. 1601 (par 3) wskazuje obowiązki w pensum, a rozporządzenie z dnia 9 sierpnia 2017 r. poz 1591 (par 24) wskazuje zadania pedagoga realizowane poza tygodniowym pensum?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel