Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

czas pracy pracownika zatrudnionego w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Wszystko o czasie pracy pracownika zatrudnionego do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Przepis art. 15 Prawa oświatowego daje możliwość zatrudnienia do prowadzenia zajęć osoby niebędącej nauczycielem nauczycielem, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora, odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Dyrektor szkoły lub placówki może zatrudnić takiego pracownika za zgodą kuratora oświaty (w przypadku szkół artystycznych - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowej). Z kolei w przypadku kształcenia zawodowego zgodę taką wyraża organ prowadzący. Czas pracy osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego podlega bowiem częściowo Karcie Nauczyciela, a częściowo Kodeksowi pracy. Jak rozwiązania stosować wobec takiego pracownika? Odpowiedź w Portalu Oświatowym.

Od kogo dyrektor szkoły powinien wymagać zaświadczenia o niekaralności

Od kogo dyrektor szkoły powinien wymagać zaświadczenia o niekaralności

Od 15 lutego 2024 r. rozszerza się krąg osób, których dyrektor szkoły i przedszkola musi zweryfikować pod kątem niekaralności oraz figurowania w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sprawdź, od których osób zatrudnianych w szkole oraz dopuszczanych do kontaktu z dziećmi należy wymagać spełniania warunku niekaralności.

Podsumowanie półrocza w szkole czas zacząć

Podsumowanie półrocza w szkole czas zacząć

Podsumowanie półrocznej pracy szkoły to duży wysiłek, ale warto go podjąć. Daje bowiem możliwości poprawy poprzez zauważenie błędów i nieprawidłowości, ich usunięcie i uzupełnienie. Co ważne, w ocenie efektów półrocznej pracy należy również uwzględnić stopień realizacji zadań wynikających z priorytetów MEN. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać podsumowanie półrocza w szkole.

Ocena pracy w drugim roku przygotowania do zawodu nauczyciela

Ocena pracy w drugim roku przygotowania do zawodu nauczyciela

Jednym z obowiązków dyrektora szkoły wobec nauczyciela w drugim roku przygotowania do zawodu nauczyciela jest dokonanie oceny jego pracy. Ocena jest warunkiem dalszego zatrudniania nauczyciela początkującego w danej szkole oraz umożliwia zatrudnienie go na czas nieokreślony. Sprawdź, jakie są zasady dokonania oceny pracy nauczyciela w drugim roku przygotowania do zawodu.

Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za I półrocze

Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za I półrocze – wskazówki i wzór

Formami nadzoru pedagogicznego są już tylko kontrola i wspomaganie. Przypominamy szczegółowe wytyczne z przepisów dotyczące nadzoru. A dodatkowo dołączamy przykładowe sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za I półrocze 2023/2024.

Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli – analiza

Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli – jak dokonać analizy wydatków na wynagrodzenia

Już dziś – 22 stycznia 2024 r. organy prowadzące przeprowadzają analizę poniesionych w 2023 r. wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych. Z kolei do 31 stycznia należy wypłacić nauczycielom jednorazowy dodatek uzupełniający. Sprawdź, czy prawidłowo dokonałeś analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli za 2023 r. i poznaj porady naszych ekspertów

Ograniczenie zatrudnienia na wniosek nauczyciela mianowanego

Ograniczenie etatu na wniosek nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania

Jednym z podstawowych warunków zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania jest możliwość nawiązania stosunku pracy na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć. Możliwość obniżenia wymiaru zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania jest ograniczona do sytuacji określonych w Karcie Nauczyciela. Sprawdź, czy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może na swój wniosek pracować w niepełnym wymiarze zajęć.

Wynagrodzenie za pracę pracownika niepedagogicznego - wyrównanie

Wyrównanie wynagrodzenia do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę - dla pracowników niepedagogicznych

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowa stawka ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę 4 242 zł. Tymczasem pracownicy niepedagogiczni w szkołach nie doczekali się wzrostu płac. Oznacza to konieczność zapewnienia tym pracownikom poziomu co najmniej płacy minimalnej. Jednym z rozwiązań jest tu wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Nauczanie indywidualne

Nauczanie indywidualne – organizacja krok po kroku

Dyrektor szkoły organizuje nauczanie indywidualne w porozumieniu z organem prowadzącym. Musi pamiętać, aby odbywało się ono zgodnie z obowiązującymi przepisami. Sprawdzamy, jak zorganizować nauczanie indywidualne krok po kroku i jakie obowiązki związane z takim nauczaniem ma dyrektor szkoły.

Standardy ochrony małoletnich – procedury i wzory dokumentów

Standardy ochrony małoletnich – jaką dokumentację opracować

Szkoły i placówki są zobligowane do opracowania i wprowadzenia procedur wdrażających standardy ochrony małoletnich. Przygotowując dokumenty, warto uwzględnić istniejące już procedury czy regulaminy, które, oprócz audytu potrzeb w tym zakresie, będą punktem wyjścia do redakcji procedur. W artykule przedstawiamy praktyczne aspekty związane z wdrażaniem standardów ochrony małoletnich, czyli główne zadania dyrektora i zespołów. Podpowiadamy również, jaką dokumentację związaną ze standardami ochrony małoletnich należy opracować w szkole i przedszkolu.

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql