1 czerwca 2014 r. firma AutoID Polska S.A. rozszerzyła grupę odbiorców uprawnionych do korzystania z tańszej o ok. 40% licencji edukacyjnej programu ABBYY FineReader. Program służy do rozpoznawania zeskanowanego tekstów drukowanych i przetwarzania ich na wersje edytowalne. Dzięki temu zeskanowany tekst można od razu wykorzystać np. w prezentacji, teście lub w innym dokumencie, bez potrzeby przepisywania go.
W terminie od 22 maja do 13 czerwca 2014 r. placówki doskonalenia nauczycieli prowadzone przez samorządy województw we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i kuratorami oświaty zorganizują spotkania z dyrektorami szkół podstawowych, których głównym celem będzie przekazanie informacji na temat zmian w przepisach oświatowych dotyczących zapewnienia uczniom szkół podstawowych i gimnazjów bezpłatnego dostępu do podręczników i innych materiałów edukacyjnych.
Do 30 maja przedstawiciele kuratoriów oświaty, ośrodków doskonalenia nauczycieli i poradni psychologiczno - pedagogicznych mogą zgłosić chęć udziału w bezpłatnym seminarium, które odbędzie się 17 czerwca 2014 r. w Warszawie.
Każdy, poza osobami z wykształceniem historycznym oraz zajmującymi się zawodową tematyką historyczną XX wieku, może rozwiązać krzyżówkę tematyczną i wziąć udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym pod patronatem MEN. Pierwszy etap konkursu odbywa się przez Internet.
Rada Ministrów zdecydowała o kontynuacji projektu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” w latach 2014-2016. Głównym celem Programu jest zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach systemu oświaty.
Już 169 szkół i 235 nauczycieli z całej Polski bierze udział w akcji „Lekcje z ZUS”. Z lekcji o systemie ubezpieczeń społecznych skorzysta ponad 10,5 tys. uczniów. Szkoły zainteresowane wzięciem udziału w projekcie ZUS i Ministerstwa Pracy, mogą jeszcze zgłaszać swój udział.
Przepisy nakładają obowiązek nauki do 18. roku życia. Po objęciu obowiązkiem szkolnym dzieci 6-letnich i umożliwienie rozpoczęcia nauki w szkole 5-latkom może dojść do sytuacji, w której będą one kończyły naukę w szkole ponadgimnazjalnej przed osiągnięciem pełnoletniości. Na ten problem zwraca uwagę Rzecznik Praw Dziecka.
Placówki niepubliczne, o ile nie ubiegają się lub nie posiadają uprawnień szkoły publicznej, nie podlegają wystarczającej kontroli kuratorium oświaty - uważa Rzecznik Praw Dziecka i zwraca się do resortu edukacji o zmianę przepisów.
Rozpoczęcie nauki w szkole przez dzieci sześcioletnie to temat gorących publicznych dyskusji, ale przede wszystkim to sprawa wielkiej troski rodziców. Dużą rolę w podjęciu mądrej decyzji o posłaniu lub nie sześciolatka do szkoły mają poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Jak są do tego przygotowane i jak sobie z tym radzą? Badacze IBE podsumowali cykl spotkań regionalnych z pracownikami poradni, podczas których rozmawiali o gotowości szkolnej dziecka, roli rodziców i współpracy poradni ze szkołami.
Przepisy o wypoczynku dzieci i młodzieży za granicą są zbyt liberalne dla organizatorów, zwrócił uwagę Rzecznik Praw Dziecka. Organizator krajowego wypoczynku nie dość, że podlega kontroli w trakcie trwania wyjazdu to musi przekazać do kuratorium więcej danych, niż organizator wypoczynku zagranicznego. Tak ukształtowane przepisy powodują ograniczone możliwości weryfikacji, czy zagraniczny wyjazd jest prawidłowo zorganizowany i zapewnia bezpieczeństwo jego uczestnikom.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty