Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Czy pracownicy szkoły mogą korzystać z komunikatora Skype

Czy pracownicy szkoły mogą korzystać z komunikatora Skype

Czy używanie aplikacji takich jak np. Skype w celu prowadzenia rozmów służbowych pomiędzy pracownikami szkoły jest bezpieczne w kontekście danych osobowych użytkowników? Jakie dodatkowe środki należałoby podjąć w celu możliwości korzystania z tych aplikacji? Czy do wprowadzenia takiej formy komunikacji wymagana jest analiza ryzyka? Odpowiedzi w artykule.

Dodatek funkcyjny w średniej urlopowej nauczyciela

Dodatek funkcyjny w średniej urlopowej nauczyciela

Jednym ze składników wynagrodzenia urlopowego nauczycieli jest dodatek funkcyjny. Nie zawsze dodatek funkcyjny w średniej urlopowej nauczyciela będzie jednak wliczony w pełnej wysokości. Wszystko zależy od tego, przez jaki okres roku szkolnego nauczyciel pełnił funkcję uprawniającą do tego dodatku. Sprawdź, jak wliczać dodatek funkcyjny w średniej urlopowej nauczycieli.

Protokół likwidacji legitymacji i świadectw szkolnych – jak przygotować

Protokół likwidacji legitymacji i świadectw szkolnych – jak przygotować

Co należy zrobić ze zniszczonymi legitymacjami, które uczniowie zwracali do sekretariatu? Jak powinien wyglądać protokół likwidacji? To samo dotyczy świadectw szkolnych. Jak powinien wyglądać protokół zniszczenia świadectw? Szczegóły poniżej!

e48e9ab4210555154d86b7d622ed436da46417e6-xlarge (3)

Emeryt beneficjentem funduszu socjalnego w więcej niż jednym zakładzie pracy – czy to możliwe

Często zdarza się, że pracownicy są zatrudnieni w więcej niż jednym zakładzie pracy, co oznacza, że mogą korzystać z więcej niż jednego funduszu socjalnego. Sprawdź, czy taka sytuacja może dotyczyć także emeryta.

Zespół szkół – czy można zobligować nauczyciela szkoły do pracy w przedszkolu w czasie wakacji

Zespół szkół – czy można zobligować nauczyciela szkoły do pracy w przedszkolu w czasie wakacji

W przypadku zespołów szkół wielu nauczycieli realizuje zajęcia zarówno w szkole jak i w przedszkola. W okresie wakacji powstaje dylemat – czy takiego nauczyciela można zobowiązać do realizowania kilku lub kilkunastu godzin tygodniowo w przedszkolu. Kluczową kwestią jest tu reżim urlopowy takiego nauczyciela.

Przerwa w okresie zasiłkowym – czy obejmuje dni wolne od pracy

Przerwa w okresie zasiłkowym – czy obejmuje dni wolne od pracy

Do okresu zasiłkowego zalicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy. W przypadku tej samej jednostki chorobowej wymagana jest jednak przerwa w tym okresie w wymiarze powyżej 60 dni. Rodzi się pytanie, co to znaczy „ta sama jednostka chorobowa” i jakie dni zalicza się do wspomnianej przerwy.

d000ad764d9d4ab4dcd28eb1fe20744e1c52b98d-xlarge (1)

Skierowanie nauczyciela do psychiatry – czy to możliwe

Dyrektorowi przysługuje uprawnienie do skierowania w każdym czasie nauczyciela do lekarza medycyny pracy. Niemniej jednak czasami zachowania nauczyciela mogą niestety zdradzać objawy pogorszenia stanu zdrowia. Czy wówczas dyrektor może skierować nauczyciela bezpośrednio do psychiatry?

Zajęcia wspomagające – co z godzinami ponadwymiarowymi

Zajęcia wspomagające – co z godzinami ponadwymiarowymi

W związku z organizacją zajęć wspomagających dyrektorzy stają przed koniecznością ich przydzielenia nauczycielom. Jeżeli nauczyciel jest już zatrudniony w pełnym wymiarze, wówczas przydział odbywa się z wykorzystaniem godzin ponadwymiarowych. Nie jest to jednak możliwe względem każdego nauczyciela.

Data wydania świadectwa w przypadku ucznia edukacji domowej

Data wydania świadectwa w przypadku ucznia edukacji domowej

Uczniowie realizujący obowiązek szkolny poza szkołą, tzw. nauczanie domowe, przystępują do egzaminów klasyfikacyjnych. Jaką datę wydania świadectwa przyjmujemy? Czy jest to data zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych? Czy data podjęcia przez radę pedagogiczną uchwały w sprawie wyników odpowiednio promocji i klasyfikacji ucznia?

Świadectwo dla ucznia z egzaminem poprawkowym

Świadectwo dla ucznia z egzaminem poprawkowym

Na sierpień został wyznaczony termin egzaminu poprawkowego dla ucznia szkoły podstawowej. Czy w czerwcu należy wystawić dla niego świadectwo z brakiem promocji czy wystawia się świadectwo promocyjne, dopiero po egzaminie poprawkowym?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty