Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Urlop dla poratowania zdrowia po długotrwałej chorobie a badania kontrolne nauczyciela

Urlop dla poratowania zdrowia po długotrwałej chorobie a badania kontrolne nauczyciela

Niezdolność do pracy z powodu choroby nauczyciela może być przedłużona ponad okres zasiłkowy o 12 miesięcy, jeżeli nauczyciel m.in. uzyska prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Sprawdź, czy po 182 dniach choroby należy skierować nauczyciela na badania kontrolne, jeśli ubiega się on o urlop zdrowotny.

gdy pracownik ubiega się w ZUS o jednorazowe odszkodowanie

Odszkodowanie z ZUS – obowiązki dyrektora szkoły

Pracownik szkoły może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. W tym celu przedstawia dyrektorowi zaświadczenie o stanie zdrowia na formularzu OL-9. Sprawdź, jak zareagować, gdy pracownik ubiega się o odszkodowanie z ZUS.

Ocena okresowa pracowników samorządowych w szkole

Ocena okresowa pracowników szkoły – co powinna zawierać

Pracownicy samorządowi zatrudnieni w szkole podlegają okresowej ocenie pracy. Dowiedz się, jak często i w jaki sposób oceniać pracowników niepedagogicznych. Poznaj przykładowe kryteria oceny pracy pracowników samorządowych. Pobierz przykład regulaminu oceny okresowej pracowników szkoły.

Orzeczenie lekarza medycyny pracy o niezdolności do pracy –  co z wynagrodzeniem

Orzeczenie lekarza medycyny pracy o niezdolności do pracy – co z wynagrodzeniem

Orzeczenie lekarza medycyny pracy o przeciwwskazaniach do wykonywania pracy czyli potwierdzające niezdolność do pracy uniemożliwia dopuszczenie pracownika szkoły do pracy. Sprawdź, czy w takim przypadku musisz wypłacić pracownikowi szkoły wynagrodzenie.

Dodatek funkcyjny dla pracownika samorządowego – wstrzymanie wypłaty

Dodatek funkcyjny pracownika samorządowego – jak zaprzestać jego wypłaty

Dodatek funkcyjny to składnik wynagrodzenia nie tylko nauczyciela ale także pracownika samorządowego. Przysługuje on według zasad określonych w regulaminie wynagradzania. Sprawdź, jak zgodnie z prawem zaprzestać jego wypłaty względem pracownika samorządowego.

Wymagania na stopień nauczyciela dyplomowanego 2023

Wymagania na stopień nauczyciela dyplomowanego 2023

Nowa ścieżka awansu zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego nie przewiduje realizacji stażu oraz planu rozwoju zawodowego. Aby jednak uzyskać stopień nauczyciela dyplomowanego należy wykazać się realizacją wymagań określonych w rozporządzeniu. Sprawdź, jakie wymagania na dyplomowanego obowiązują nauczycieli, którzy nie rozpoczęli stażu na ten stopień awansu zawodowego przed 01.09.2022 r. Przekonaj się kiedy wykonywanie zadań opiekuna stażu będzie realizacją jednego z wymagań na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Termin wystawienia ocen śródrocznych – gdzie i jak określić

Termin wystawienia ocen śródrocznych – czy określają go przepisy

Przepisy nie określają terminu przeprowadzania klasyfikacji śródrocznej w szkołach ani nie wskazują konkretnej daty ustalenia przez nauczycieli śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania. Terminy te powinny być określone w statucie szkoły. Jednak ostatecznym terminem na ustalenie ocen klasyfikacyjnych nie powinien być dzień zebrania rady pedagogiczna.

zajęcia online dla chorego ucznia

Zajęcia online – czy możliwe dla ucznia na zwolnieniu

Czy przepisy dopuszczają, aby uczniowie, którzy ze względu np. na sytuacje losowe (złamanie nogi, choroba), uczestniczyli w zajęciach online? Czy w takich sytuacjach rodzic może poprosić, aby uczeń brał udział w zajęciach poprzez platformę online w trakcie, gdy reszta klasy uczestniczy w lekcji stacjonarnie? Sprawdzamy, co o tym mówią aktualne przepisy.

Praca zdalna w czasie szkolnych ferii zimowych

Praca zdalna dla pracowników niepedagogicznych w czasie ferii zimowych w szkole

W związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi i brakiem zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych w szkołach, pojawia się pytanie – czy w tym okresie pracownicy niepedagogiczni mogą pracować zdalnie? Dowiedz się, czy dyrektor szkoły może na czas ferii zimowych może polecić pracownikom wykonywanie pracy zdalnie.

Zasada pierwszeństwa dla dziecka z Ukrainy

Zasada pierwszeństwa dla dziecka z Ukrainy – czy jest możliwa?

Przepisy dotyczące przyjmowania dzieci do przedszkola w trakcie roku szkolnego zostały określone w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Regulacje oświatowe stanowią, że decyzję w tym zakresie podejmuje dyrektor przedszkola. Czy wobec tego możliwe jest wprowadzenie zasady pierwszeństwa dla dzieci z Ukrainy?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty