Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Wyrównanie dodatku stażowego - czy konieczne

Wyrównanie dodatku stażowego po doliczeniu dodatkowego okresu do stażu pracy

Czy należy wyrównać dodatek stażowy po udokumentowaniu i doliczeniu dodatkowego okresu do stażu pracy? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest prosta. Pewne wnioski można jednak wysnuć w oparciu o wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2005 r. II PK 339/04.

Wysokość trzynastki niepełnosprawnego nauczyciela

Wysokość trzynastki niepełnosprawnego nauczyciela

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje wyłącznie za okres efektywnie przepracowany. Do podstawy trzynastki nauczyciela nie wlicza się zatem wynagrodzenia okresy nieświadczenia pracy takie jak dni opieki nad dzieckiem czy urlop dla poratowania zdrowia. Sprawdź, czy zatem wynagrodzenie nauczyciela za godziny zniżki pensum z tytułu niepełnosprawności należy wliczyć do podstawy trzynastki czy wykluczyć z jej podstawy.

Czy w komisji na egzaminie ósmoklasisty może być wychowawca danej klasy

Czy w komisji na egzaminie ósmoklasisty może być wychowawca danej klasy

Przepisy nie stoją na przeszkodzie, by wychowawca klasy wchodził w skład zespołu nadzorującego przebieg egzaminu ósmoklasisty. Trzeba jednak pamiętać, że w skład zespołu nie może wchodzić nauczyciel uczący przedmiotu, z którego odbywa się egzamin.

Odwołanie rady rodziców w trakcie roku szkolnego

Odwołanie rady rodziców w trakcie roku szkolnego

Wybory do rady rodziców organizuje się na każdy rok szkolny. Można więc stwierdzić, że skład rady rodziców ma roczną kadencję. Sprawdź, czy można możliwe jest odwołanie całej rady rodziców w trakcie roku szkolnego.

Czy zatrudnienie nauczyciela w trakcie roku szkolnego musi być na czas określony

Czy zatrudnienie nauczyciela w trakcie roku szkolnego musi być na czas określony

Karta Nauczyciela przewiduje możliwość zatrudnienia nauczyciela, bez względu na posiadany stopień awansu zawodowego, na czas określony. Brzmienie przepisu budzi jednak wątpliwości. Sprawdź, czy nauczyciel może być zatrudniony na czas określony tylko dlatego, że podejmuje pracę w trakcie roku szkolnego.

Wniosek o urlop okolicznościowy - w jakim terminie

Wniosek o urlop okolicznościowy – kiedy można go złożyć

Urlop okolicznościowy a właściwie zwolnienie okolicznościowe to specjalne zwolnienie przysługujące pracownikowi szkoły w związku z ważnym wydarzeniem rodzinnym. Zwolnienie to musi być powiązane czasowo z tym wydarzeniem. Sprawdź, kiedy pracownik szkoły może złożyć wniosek o urlop okolicznościowy.

Wydłużenie etapu edukacyjnego uczniowi z Ukrainy – na jakich zasadach

Wydłużenie etapu edukacyjnego uczniowi z Ukrainy – na jakich zasadach

Czy można wydłużyć okres nauki uczniowi z Ukrainy na takich samych zasadach jak uczniowi pochodzącemu z Polski? Okazuje się, że tak – uczniów z Ukrainy nie obowiązują w tym względzie inne zasady.

Komu przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy

Dodatek za uciążliwe warunki pracy dla nauczycieli – komu się należy

Dodatek za uciążliwe warunki pracy należy się tylko nielicznym nauczycielom prowadzącym zajęcia z uczniami niepełnosprawnymi z określonymi chorobami. Jest to składnik obligatoryjny, którego wypłata nie zależy od uznania dyrektora. Sprawdź, komu przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy.

Przeliczanie urlopu na godziny

Przeliczanie urlopu na godziny – 6 praktycznych przykładów

Udzielanie urlopu wypoczynkowego pracownikom szkoły to nie lada wyzwanie. Jeden dzień absencji urlopowej nie zawsze oznacza wykorzystanie jednego dnia urlopu. O tym, ile faktycznie pracownik wykorzystał urlopu, decyduje to, ile godzin miał do przepracowania w danym dniu. Przekonaj się, jak w praktyce przebiega przeliczanie urlopu na godziny, czemu pracownik zatrudniony na pół etatu może być nieobecny w pracy więcej niż 26 razy oraz co zrobić, gdy do wykorzystania zostanie np. 1 godzina urlopu wypoczynkowego.

Konsekwencje prawne fałszowania podpisu przez ucznia niepełnoletniego

Konsekwencje prawne fałszowania podpisu przez ucznia niepełnoletniego

Użycie dokumentu podrobionego lub przerobionego, jako autentyczny, jest przestępstwem przeciwko wiarygodności dokumentów ściganym z urzędu. W przypadku dopuszczenia się czynu karalnego przez osobę pomiędzy 13. a 17. rokiem życia, stosuje się przepisy ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty