Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Zatrudnienie nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego

Zatrudnienie nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego

Aktualnie nauczyciel, który nie posiada stopnia awansu zawodowego, co do zasady nie uzyskuje go w pierwszym dniu zatrudnienia. Zazwyczaj jako nauczyciel początkujący rozpoczyna on przygotowanie do zawodu, jednak nie zawsze. Poznaj szczegóły.

Zmiany w arkuszu organizacyjnym od października – czy wymagają opiniowania

Dyrektor szkoły, planując wprowadzić zmiany w arkuszu organizacyjnym np. od 1 października, może wysłać aneks jeszcze we wrześniu. Czy w takiej sytuacji należy skonsultować zmiany ze związkami zawodowymi oraz organem nadzoru pedagogicznego?  

MEiN: nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego odbywa przygotowanie do zawodu

Zmiany w przepisie dotyczącym zatrudniania nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego zrodziły nową wątpliwość. Czy taki nauczyciel może odbywać przygotowanie do zawodu przed awansem na stopień nauczyciela mianowanego? Przedstawiamy interpretację resortu edukacji przygotowaną w odpowiedzi na zapytanie redakcji Portalu Oświatowego.

Dowóz uczniów do szkół – kto odpowiada za odprowadzenie dzieci do budynku

Zdarza się, że przystanek autobusowy, na który dowożone są dzieci do szkół, znajduje się w większej odległości od placówki. Kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za dzieci? Okazuje się, że sprawy związane z przekazywaniem opieki nad uczniami powinny być przedmiotem ustaleń pomiędzy organizatorem dowozu a dyrektorem szkoły. Mogą również wynikać z regulaminu dowozu.

Rezygnacja z funkcji opiekuna stażu nauczyciela i mentora

Rezygnacja nauczyciela z pełnienia funkcji mentora i opiekuna stażu

Sprawdź, czy nauczyciel może zrezygnować z funkcji mentora i opiekuna stażu. Dowiedz się, jak zmienić mentora, jak również opiekuna. Pobierz wzory dokumentów niezbędne do odwołania nauczyciela z tych funkcji.

Zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego

Zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego – w jakich przypadkach

Dyrektor może rozważać zatrudnienie nauczyciela, który jeszcze nie uzyskał przygotowania pedagogicznego. Taka potrzeba może wystąpić, gdy w szkole nie ma kadry z wymaganymi uprawnieniami do prowadzenia określonych zajęć. Tymczasem przygotowanie pedagogiczne jest kluczowym wymogiem kwalifikacyjnym na każdym stanowisku nauczycielskim. Dowiedz się, kiedy takie zatrudnienie wchodzi w grę.

Dodatek motywacyjny nie dla każdego nauczyciela

Dodatek motywacyjny jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych składników wynagrodzenia nauczyciela. Toczą się spory, czy dodatek ten powinien być przyznawany wszystkim nauczycielom, czy też nie. W artykule przedstawiamy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który definiuje charakter dodatku motywacyjnego i pomaga wyeliminować wątpliwości.

Informacja o przygotowaniu do zawodu nauczyciela a zastępstwo

Informacja o rozpoczęciu przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela a umowa zastępstwo

Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego, zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ etatu zgodnie z kwalifikacjami odbywa przygotowanie do wykonywania zawodu. Dotyczy to również nauczycieli zatrudnionych na zastępstwo. Jak w takim przypadku sporządzić informację o rozpoczęciu przygotowania do zawodu?

Wynagrodzenie osoby zatrudnionej według art. 15 Prawa oświatowego – na jakich zasadach

Osoby zatrudniane na podstawie art. 15 Prawa Oświatowego, mają szczególny status w szkole. Nie są to nauczyciele zatrudniani na podstawie Karty Nauczyciela, ale nie należą oni również do pracowników samorządowych, dlatego ich warunki wynagradzania nie są uregulowane w tych przepisach. Sprawdź, jak rozliczyć wynagrodzenie takiej osoby.

Organ powołujący komisję egzaminacyjną na stopień nauczyciela mianowanego od 1 września 2022 r.

W związku ze zmianą przepisów dotyczących awansu zawodowego nauczycieli pojawiło się pytanie – czy nadal to organ prowadzący musi powołać komisję egzaminacyjną dla nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego? Sprawdź, jak kwestię tę regulują przepisy przejściowe.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty