Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Dla dyrektorów

Reforma oświaty niesie za sobą wiele konsekwencji w pracy zarządczej dyrektora szkoły i placówek oświatowych. Nowe przepisy oświatowe nie zawsze są jasne, a ich interpretacja stwarza problemy nie tylko dyrektorom. Dlatego w jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze informacje związane z zadaniami dyrektora i wprowadzaniem nowych przepisów. Sprawdź, co Cię czeka, jakie nowe przepisy będą obowiązywać od roku szkolnego 2017/2018, jak sprawnie przeprowadzić reformę w Twojej szkole!

Pełnoletni uczeń może zastrzec swoje oceny

Rekrutacja do szkół i przedszkoli – obowiązuje nowe rozporządzenie

Postępowanie rekrutacyjne oraz postępowanie uzupełniające do publicznych przedszkoli, szkół i placówek na rok szkolny 2017/2018 musi się już odbyć zgodnie z nowymi przepisami. Określają one m.in. sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów. Sprawdzamy, co znajduje się w nowych przepisach!

wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa

Jakie zmiany wprowadzi podstawa programowa od 1 września 2017 r.

Zmieniona podstawa programowa  wchodzi w życie 1 września 2017 r., ale nie będzie stosowana we wszystkich klasach np. szkoły podstawowej. Niepokojące jest to, że trudno będzie zachować ciągłość programów nauczania dla uczniów poszczególnych roczników. Przedstawiamy 8 najważniejszych zmian w podstawie programowej!

W 2015 roku maturzyści przystąpią do egzaminów w nowej formule

Nowe przepisy dotyczące rekrutacji do szkół absolwentów gimnazjum

Rekrutacja do szkół absolwentów gimnazjum w latach szkolnych 2017/2018-2019/2020 będzie przeprowadzana zgodnie z nowymi przepisami. Od 21 marca br. obowiązuje nowe rozporządzenie, które wskazuje m.in. jednolite zasady ustalania maksymalnej liczby punktów decydujących o przyjęciu do klasy I absolwentów gimnazjów. Sprawdzamy, co jeszcze określają nowe regulacje.

nauka języków obcych dla dzieci

Wdrażanie nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego – harmonogram działań

Obowiązek wdrożenia od 1 września 2017 r. nowej podstawy programowej obliguje przedszkole do uważnej analizy przepisów oraz podjęcia działań, które zapewnią osiągnięcie zakładanych celów i przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Przedstawiamy najważniejsze zadania dyrektora i nauczycieli w tym zakresie, a także przykładowy harmonogram działań!

Dyrektor szkoły powinien zorganizować kiermasz używanych podręczników

Nowe przepisy o dopuszczaniu podręczników do użytku szkolnego

Zmieniony sposób dopuszczania podręczników szkolnych będzie obowiązywał tam, gdzie zmieni się podstawa programowa od 1 września 2017 r. Przepisy będą obowiązywać po dniu następującym od dnia ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Co dokładnie określa nowe rozporządzenie?

Dodatek motywacyjny nie jest przyznawany przez dyrektora szkoły, ale przez organ prowadzący.

Szkolenie: Zadania dyrektora w zmieniającej się szkole

Główne zadania dyrektora szkoły na rok szkolny 2017/2018 to m.in. śledzić zmieniające się prawo oświatowe, przygotować organizację szkoły oraz informować nauczycieli, rodziców i uczniów o postępujących zmianach w szkole. Jednak to tych zmian trzeba się dobrze przygotować, a przede wszystkim znać obowiązujące przepisy. Przedstawiamy prezentację dotyczącą najważniejszych obowiązków dyrektora w obliczu reformy oświaty!

fddb7001d1e510b64ee4fcfeff4ef2fcf2fa8a08-medium

MEN wyjaśnia problem wstecznego stosowania nowych przepisów oświatowych

Przepisy nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, choć zgodnie z projektem mają wejść w życie dopiero 1 września 2017 r., to jednak będą stosowane już w roku szkolnym 2016/2017. Dotyczy to m.in. procedury tworzenia i akceptacji arkuszy organizacyjnych.

61ca8703300d8464fdb479b0392fb7d645d34c72-medium

Pierwsze przepisy ustaw reformujących obowiązują już od 15 stycznia

11 stycznia br. w Dzienniku Ustaw ogłoszono i opublikowano nowe ustawy Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające – Prawo oświatowe. Pierwsze przepisy tych ustaw wejdą w życie już po upływie  3 i 14 dni od dnia ogłoszenia.

a3a00e2565ad1cc5b184cd87c8a565005ed5f3d1-medium

Ustawy reformujące system oświaty podpisane!

9 stycznia 2017 r. Prezydent podpisał ustawy Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe. Oznacza to, że reforma oświaty zostanie na pewno przeprowadzona a jej wdrażanie rozpocznie się już w tym roku!

wypowiedzenie umowy o pracę

Archiwalny Najpierw stan nieczynny, potem wypowiedzenie – kiedy stosować przejściową procedurę

Zwalnianie nauczycieli w okresie wygaszania nauczania w gimnazjach wymaga umiejętnego stosowania przepisów Karty Nauczyciela i ustawy wprowadzającej ustawę – Prawo oświatowe. Sprawdź, kiedy należy wpierw wręczyć wypowiedzenie nauczycielowi a kiedy najpierw zaproponować stan nieczynny.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty