W maju 2021 r. odbędzie się zarówno egzamin ósmoklasisty, jak i egzamin maturalny – ogłosił Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w komunikacie.
Resort edukacji opublikował statystyki dotyczące wyników egzaminu maturalnego w terminie głównym w 2020 r. Szczegóły poniżej.
Resort edukacji przedstawił zasady przeprowadzania egzaminów w 2020 r., w szczególności egzaminu maturalnego. Charakterystyczny jest brak części ustnej egzaminu – z pewnymi wyjątkami.
Wiemy już, jak długo potrwa zawieszenie funkcjonowania jednostek oświaty i jakie będą dalsze losy egzaminów. W nowelizacji rozporządzenia MEN przewidziano też nowe rozwiązania dotyczące m.in. praktyk zawodowych.
Wiemy już, że próbny egzamin ósmoklasisty i maturalny mogą zostać zorganizowane w formie zdalnej (w Formule 2015). MEN i CKE publikują wytyczne dla szkół zainteresowanych organizacją tych egzaminów.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne informacja na temat wyników egzaminu maturalnego w 2019 r. Jak wynika z komunikatu, świadectwo dojrzałości uzyskało 80,5% tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (199 056 osób). Szczegóły w artykule.
Trwający strajk nauczycieli zbiega się w czasie z egzaminami – gimnazjalnymi, ósmoklasisty, a może nawet maturalnymi (czas pokaże). W związku z tym zmienione zostały przepisy dotyczące powoływania komisji egzaminacyjnych. Ale czy to pomoże szkołom w prawidłowej organizacji egzaminów i odpowiedniego powołania składu zespołów nadzorujących ich przebieg? Sprawdzamy na przykładach odpowiedzi naszych ekspertów.
MEN planuje zmiany w wyznaczaniu składu komisji egzaminacyjnych – będzie można wyznaczać egzaminatorów spoza szkoły. Rozwiązanie takie pozwoli dyrektorowi szkoły na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących, co związane jest również z planowanym strajkiem nauczycieli w kwietniu br.
Jak wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, nauczanie matematyki w szkołach odbiega od oczekiwanego poziomu, o czym mają świadczyć osiągane przez uczniów niskie wyniki. W latach 2015 - 2017 średnio co szósty UCZEŃ nie zdał matury z tego przedmiotu. Co więcej, aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z matematyki tylko ocenę dopuszczającą. Poznaj wyniki kontroli NIK.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ustalił harmonogram przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, gimnazjalnego oraz maturalnego w 2019 r. Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 15 do 17 kwietnia. Poznaj wszystkie harmonogramy.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało terminy olimpiad w roku szkolnym 2018/2019. Planowane przez organizatorów terminy poszczególnych etapów olimpiad można sprawdzić w linkach poniżej.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła informacje na temat egzaminu maturalnego 2018. Potrwają one od 4 do 25 maja br. i odbywać się będą w starej i nowej formule. Przedstawiamy szczegóły.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje dotyczące opłat za przystąpienie do egzaminu maturalnego. W tym roku trzecie podejście do egzaminu będzie już płatne – sprawdź, jak i do kiedy wnieść opłaty.
Nowe wytyczne dotyczące przystąpienia do egzaminu maturalnego absolwentów branżowej szkoły II stopnia zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia MEN z 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego. Sprawdzamy, jakie zmiany wprowadza projekt.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.