Od 2015 r. zmieniają się zasady organizacji egzaminu maturalnego, póki co tylko dla absolwentów liceów ogólnokształcących. CKE umożliwia przeprowadzenie próbnej matury w dniach 15-18 grudnia 2014 r. Uczniowie szkół, które nie zdecydują się na zorganizowanie egzaminu, będą mogli pobrać arkusze egzaminacyjne ze stron internetowych CKE i OKE.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stworzyło interaktywna bazę prezentującą ofertę studiów wszystkich (435) szkół wyższych działających na terenie Polski. Dzięki portalowi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli łatwiej znaleźć informacje o kierunkach studiów zgodnych z ich zainteresowaniami i uzdolnieniami. Portal podpowie również, jakie kryteria maturalne trzeba spełnić, aby dostać się na wymarzoną uczelnię. Pomoże to uczniom wybrać przedmioty, które będą zdawać na maturze.
Dyrektor CKE ogłosił informację o sposobach dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
1 września 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ws. oceniania, która wprowadza nową formułę sprawdzianu szóstoklasistów oraz egzaminu maturalnego. Przypomnijmy, co czeka uczniów klas szóstych oraz przyszłorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ustalił harmonogram egzaminu maturalnego przeprowadzanego w 2015 r. Matura pisemna w 2015 roku będzie trwała od 4 do 22 maja.
3 czerwca 2014 r. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ogłosił listę środowisk, programów użytkowych i języków programowania, z której mogą wybierać zdający egzamin maturalny z informatyki w 2015 r.
10 czerwca zostanie przeprowadzone badanie przygotowania przyszłorocznych maturzystów do nowej formuły egzaminu maturalnego z języka polskiego. W badaniu weźmie udział ok. 4.000 uczniów z 50 liceów wylosowanych z całej Polski.
Dyrektor CKE w komunikacie z 29 kwietnia 2014 r. podał do publicznej wiadomości wykaz olimpiad przedmiotowych zwalniających z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w roku szkolnym 2015/2016
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada przeprowadzenie Diagnozy przedmaturalnej z języka polskiego. Mają wziąć w niej udział uczniowie drugiej klasy z 50 liceów z całego kraju. Badanie odbędzie się w czerwcu, a jego celem jest przybliżenie uczniom nowej formuły egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz dokonanie oceny stopnia realizacji podstawy programowej na poziomie podstawowym.
1 kwietnia 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Stawki egzaminatorów zostały obniżone.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ogłosił wykaz materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający w części pisemnej egzaminu maturalnego w 2014 r.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podał informację o sposobie dostosowania warunków i form przeprowadzania w roku szkolnym 2013/2014 egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.