urlop bezpłatny

Jakie prawa przysługują pracownikowi szkoły w WOT

Pracownik szkoły w WOT

W związku z wojną na Ukrainie wzrosło zainteresowanie Wojskową Obroną Terytorialną. Zbiegło się to w czasie z wejściem w życie nowych przepisów dotyczącymi WOT przewidzianymi w ustawie o obronie Ojczyzny. Dowiedz się, jak udzielić pracownikowi szkoły urlopu bezpłatnego na czas służby w WOT, jakie świadczenia wypłacać oraz czy można zwolnić z pracy pracownika wezwanego do odbycia tej służby.

Wezwanie żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową do stawienia się w trybie natychmiastowego stawiennictwa do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie może nastąpić w celu:

  • sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej i bojowej jednostek wojskowych;
  • udziału jednostek wojskowych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działaniach antyterrorystycznych i z zakresu ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu, a także w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego;
  • przeciwdziałania zagrożeniu bezpieczeństwa państwa, jeżeli jest to niezbędne do wykonywania zadań Sił Zbrojnych w tym zakresie (art. 175 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny).

W obecnych realiach nie można definitywnie wykluczyć żadnego z tych zdarzeń, dlatego dyrektorzy muszą liczyć się z nieobecnością żołnierzy WOT w szkole.

W artykule przedstawiamy uprawnienia pracownika szkoły będącego żołnierzem WOT, m.in.:

  • urlop bezpłatny,
  • odprawę
  • dodatkowe zwolnienie od pracy,
  • ochronę stosunku pracy

a także rekompensatę dla szkoły.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql