Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Wszystko o szkole przyjaznej edukacji domowej

Wszystko o szkole przyjaznej edukacji domowej

Szkoła przyjazna edukacji domowej – to popularne określenia szkoły utworzonej w celu wsparcia uczniów w edukacji domowej. Choć taka szkoła podlega tym samym przepisom, co każda inna jednostka oświaty, to jednak w praktyce jej funkcjonowanie cechuje się pewną specyfiką. Sprawdź, jak utworzyć szkołę przyjazną edukacji domowej i zapewnić jej legalne funkcjonowanie.

Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego w przedszkolu za I półrocze

Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego w przedszkolu za I półrocze – czy obowiązkowe

Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym nie zobowiązuje dyrektora do półrocznego podsumowania nadzoru. Natomiast jego obowiązkiem jest przedstawienie radzie pedagogicznej nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru oraz informacji o działalności szkoły. Ważne są wnioski z tego, co już zostało zrobione. A jeśli wnioski niepokoją, to trzeba podjąć pilne działania naprawcze.

Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w oddziale przedszkolnym

Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w oddziale przedszkolnym (przedszkolu)

W trakcie roku szkolnego może okazać się konieczne zatrudnienie nauczyciela wspomagającego dla dziecka w oddziale przedszkolnym lub przedszkolu. Jeśli orzeczenie wydano na okres roku szkolnego wątpliwości budzi czas trwania umowy o pracę. Czy powinna być zawarta do końca zajęć czy roku szkolnego? Co w sytuacji, gdy rodzice co roku doręczają nowe orzeczenie na jeden rok szkolny, a limit umów na czas określony nauczyciela wspomagającego został wyczerpany?

urlop wypoczynkowy

Plan urlopów w szkole – wszystko co najważniejsze

Jednym z obowiązków dyrektora przed nowym rokiem kalendarzowym jest opracowanie planu urlopów. Plan ten powinien obejmować bieżący urlop wypoczynkowy w danym roku, ale nie tylko. Sprawdź, jak opracować plan urlopów w szkole.

Wszystko o trzynastce dla pracowników niepedagogicznych w szkole

Trzynastka dla pracowników niepedagogicznych – dodatkowe wynagrodzenie roczne krok po kroku

Do 31 marca 2023 r. szkoła, przedszkole i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego muszą ustalić prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego i wypłacić to świadczenie. Dotyczy to nie tylko nauczycieli, ale również pracowników niepedagogicznych. Którym pracownikom niepedagogicznym należy się trzynastka za 2022 r., a którzy nie mogą jej otrzymać? Jakie okoliczności pozbawiają prawa do trzynastki, a które pozwalają wypłacić ją mimo nieprzepracowania połowy roku? Na te oraz inne pytania odpowiada ekspert.

Zamknięcie roku 2022. O tym musisz wiedzieć!

Zamknięcie roku 2022. O tym musisz wiedzieć!

Dyrektor szkoły w celu prawidłowego zamknięcia roku powinien szczegółowo określić czynności związane z zamknięciem ksiąg rachunkowych. Od tego zależy właściwe otwarcie ksiąg na kolejny rok budżetowy. Dowiedz się, jak bezbłędnie zamknąć rok 2022.

trzynastka w szkole za 2022

Trzynastka dla nauczycieli za 2022 r. – wszystko co najważniejsze

Zbliża się koniec roku, w związku z tym czas na pierwsze rozliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 r. Termin wypłaty trzynastki dla nauczycieli mija 31 marca 2023 r. Czasu zostało więc stosunkowo niewiele. Sprawdź, jak ustalić prawo i obliczyć wysokość trzynastki dla nauczycieli za 2022 r.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela w ferie zimowe – uniknij błędów

Urlop wypoczynkowy nauczyciela w ferie zimowe – jakich błędów unikać

Okres ferii zimowych to czas urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych. Z uwagi na to, że termin tego urlopu wynika wprost z przepisów prawa oświatowego, dyrektor szkoły nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności związanych z jego udzieleniem. Może jednak zdarzyć się, że nauczyciel zostanie zobowiązany do pracy. Mając to na względzie, wskazujemy, jakich błędów unikać w związku z udzielaniem i rozliczaniem urlopu wypoczynkowego w trakcie ferii zimowych w 2023 roku.

Czy imprezy integracyjne z ZFŚS dla pracowników podlegają opodatkowaniu PIT

Impreza z ZFŚS a PIT – przegląd orzecznictwa

Wśród naszych Czytelników wiele wątpliwości wzbudza kwestia opodatkowania uczestników różnego rodzaju imprez i spotkań finansowanych z ZFŚS. Aby je rozwiać, warto sięgnąć do orzecznictwa, a zwłaszcza do przełomowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Czy uczestnicy imprez finansowanych z ZFŚS osiągają z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu PIT? Odpowiedź w artykule.

Koszty na przełomie roku – praktyczne wskazówki dla księgowych

Koszty w szkołach na przełomie roku 2022/2023

Koszty i przychody na przełomie roku w jednostkach sektora budżetowego, w tym w szkołach powinny być ujmowane zgodnie z nadrzędnymi zasadami rachunkowości, z uwzględnieniem szczególnych zasad rachunkowości. Z artykułu dowiesz się m.in. jakie to zasady oraz jak ewidencjonować koszty na przełomie roku.

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql