Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Jakie prawa przysługują pracownikowi szkoły w WOT

Pracownik szkoły w WOT

W związku z wojną na Ukrainie wzrosło zainteresowanie Wojskową Obroną Terytorialną. Zbiegło się to w czasie z wejściem w życie nowych przepisów dotyczącymi WOT przewidzianymi w ustawie o obronie Ojczyzny. Dowiedz się, jak udzielić pracownikowi szkoły urlopu bezpłatnego na czas służby w WOT, jakie świadczenia wypłacać oraz czy można zwolnić z pracy pracownika wezwanego do odbycia tej służby.

Godziny do dyspozycji dyrektora

Czy wiesz już wszystko na temat godzin do dyspozycji dyrektora

Zajęcia w ramach godzin do dyspozycji dyrektora nie są obowiązkowe i nie podlegają ocenianiu. Jednak dyrektor i tak ma obowiązek je zorganizować. Jakie jeszcze obowiązki związane z godzinami zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów leżą po stronie dyrektora? Sprawdź, czy wiesz już wszystko na temat godzin do dyspozycji dyrektora.

Powrót Lex Czarnek – nowy projekt nowelizacji Prawa oświatowego

Powrót Lex Czarnek – nowy projekt nowelizacji Prawa oświatowego

20 października 2022 r. na stronie internetowej Sejmu opublikowano nowy projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych ustaw. Poselski projekt ponownie zakłada wzmocnienie roli kuratorów, ale nie tylko – przewiduje m.in. doprecyzowanie nowych, obowiązujących od dwóch miesięcy przepisów dotyczących awansu zawodowego i oceny pracy nauczyciela.

Jak rozliczać wynagrodzenie nauczyciela w stanie nieczynnym

Wynagrodzenie nauczyciela w stanie nieczynnym

Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny przez 6 miesięcy pozostaje w zatrudnieniu, ale nie wykonuje pracy. Otrzymuje on więc okrojone wynagrodzenie i może liczyć na inne świadczenia. Do tego być może trzeba będzie mu wypłacić pewne należności po zakończeniu stanu nieczynnego. Sprawdź, jak rozliczyć wynagrodzenie i inne świadczenia nauczyciela w stanie nieczynnym.

Nadpłata wynagrodzenia nauczyciela za ostatni miesiąc pracy

Nadpłata wynagrodzenia nauczyciela za ostatni miesiąc pracy

W ramach zmian w Karcie Nauczyciela, które weszły w życie 1 września 2022 r. uchylono art. 40. Oznacza to, że w przypadku ustania zatrudnienia nauczyciela w trakcie miesiąca nauczyciel nie zachowuje już prawa do wynagrodzenia za cały miesiąc. To niejednokrotnie będzie oznaczało konieczność odzyskania nadpłaconej pensji od nauczyciela. Sprawdź, jak odzyskać tę nadpłatę

Finansowanie nauki języka polskiego dla uczniów-cudzoziemców w szkole niepublicznej

Finansowanie nauki języka polskiego dla uczniów-cudzoziemców w szkole niepublicznej

Gmina nie ma obowiązku finansowania nauki języka polskiego dla uczniów-cudzoziemców w szkołach i placówkach niepublicznych. Może ją jednak sfinansować na wniosek osoby prowadzącej szkołę. Praktyka wskazuje, że różne jest postępowanie gmin w kwestii  finansowania takiego wsparcia. Dlatego niezbędne jest ustalenie we właściwym terytorialnie  organie dotującym, czy szkoła otrzyma środki finansowe dla tych uczniów.

Nagrody dla nauczycieli

Nagroda dyrektora szkoły w pytaniach i odpowiedziach

Zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni mogą spodziewać się nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej (DEN). Sprawdź, na jakich zasadach wypłaca się nagrodę dyrektora szkoły. Czy dyrektor powinien ujawniać wysokość nagrody? Czy nagroda wlicza się do wynagrodzenia minimalnego? Czy można przyznać nagrodę nauczycielowi za szczególne osiągnięcia, jeżeli przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia? Poznaj odpowiedź na 13 najczęściej zadawanych pytań o nagrody dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.

Zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego

Wszystko o zatrudnieniu nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego

Co do zasady nauczyciel potrzebuje przygotowania pedagogicznego, aby zostać zatrudniony w szkole. Jest jednak wyjątek, który pozwala na zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego a nawet na rozpoczęcie przez niego przygotowania do zawodu przed awanse zawodowym na stopień mianowanego. Sprawdź, jak w praktyce wygląda zatrudnienie i awans zawodowy nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego.

Uczeń nie realizuje obowiązku szkolnego mimo upomnień

Uczeń nie realizuje obowiązku szkolnego mimo upomnień – co może zrobić dyrektor

Po dostarczeniu rodzicowi upomnienia o konieczności spełniania obowiązku zdarza się, że nawet rodzic nie jest w stanie zmotywować dziecka do uczęszczania do szkoły. W grę często wchodzi również trudna sytuacja rodzinna czy ekonomiczna. Czy w takiej sytuacji konieczne jest rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego? Czy można pominąć ten krok, kierując od razu pismo do sądu.

dziecko w foteliku do karmienia

5 zasad udzielania dni opieki nad dzieckiem

Zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni mają prawo do zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania co najmniej jednego dziecka w wieku do lat 14. Zwolnienie to jest jednak odrębnie uregulowane dla każdej z wymienionych grup. Sprawdź, na jakich zasadach mogą korzystać z tego uprawnienia pracownicy placówki oświatowej. W artykule znajdują się przykłady z praktyki.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql