Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Jak walczyć z mobbingiem w szkole

Jak walczyć z mobbingiem w szkole

Mobbing w szkole lub placówce oświatowej nie należy wcale do rzadkości. Dyrektor musi wiedzieć, kiedy taki mobbing ma miejsce, a także jak mu przeciwdziałać. W przeciwnym razie naraża się niestety na odpowiedzialność, nawet jeśli sam nie zachował się nagannie względem pracownika szkoły.

Jak zapewnić bezpieczeństwo na parkingu szkolnym

Jak zapewnić bezpieczeństwo na parkingu szkolnym

Pracownicy szkoły dojeżdżający do pracy własnymi samochodami oraz rodzice dowożący dzieci do szkoły mogą pozostawić samochody jedynie w miejscach, w których przepisy Prawa o ruchu drogowym nie zabraniają postoju. Dlatego w większości szkół zorganizowane zostały parkingi. Sprawdź, jakie rozwiązania wprowadzić, by zapewnić bezpieczeństwo na tym parkingu.

Wszystko o dodatku funkcyjnym dla nauczyciela

Wszystko o dodatku funkcyjnym dla nauczyciela

Dodatek funkcyjny dla nauczyciela należy się z tytułu pełnienia określonej funkcji. Przepisy nie regulują natomiast kwot dodatku ani szczegółowych zasad jego przyznawania. W tej kwestii odpowiednie rozwiązania powinien przewidywać regulamin wynagradzania nauczycieli. Sprawdź, kiedy dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi.

Uzasadnienie oceny pracy nauczyciela – czy wymaga odniesienia się do stopnia spełniania kryteriów

Uzasadnienie oceny pracy nauczyciela – czy wymaga odniesienia się do stopnia spełniania kryteriów

Od 1 września 2022 r. oceny pracy nauczycieli dokonuje się na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu. Ocena pracy nauczyciela jest uzależniona od stopnia ich spełniania. Karta oceny pracy nauczyciela musi zaś zawierać uzasadnienie. Sprawdź, czy to oznacza, że uzasadnienie oceny pracy nauczyciela powinno obejmować tabelę z odniesieniem się do stopnia spełniania ocenianych kryteriów.   

Dokumentowanie udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Dokumentowanie udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej

W związku z organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej działania dyrektora, nauczycieli i specjalistów powinny być dokumentowane zgodnie z przepisami. Muszą oni również działać zgodnie z wypracowanymi w placówce zasadami i formami prowadzenia dokumentacji. Podpowiadamy, jak prawidłowo prowadzić dokumentację pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Nadzór nad realizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej – zadania dyrektora

Kontrola dokumentacji czy zapewnienie nauczycielom warunków do realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej to jedne z ważniejszych zadań dyrektora, który czuwa nad prawidłową realizacją zadań w tym zakresie. Obowiązków jest jednak dużo więcej, co wiąże się również w prawidłową oceną efektywności pomocy. Podpowiadamy, jakie zadania ma dyrektor w związku z nadzorem nad realizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 

Kodeks pracy 2023 uchwalony przez Sejm

Kodeks pracy 2023 uchwalony przez Sejm

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, nowy urlop opiekuńczy czy większa ochrona pracowników zatrudnionych na czas określonych – to tylko część z wprowadzanych w 2023 roku zmian w Kodeksie pracy. Najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy oznacza także zmiany w Karcie Nauczyciela, gdyż nie ze wszystkich nowych uprawnień nauczyciele będą mogli skorzystać na zasadach ogólnych.  Zobacz co się zmieni w Kodeksie pracy i Karcie Nauczyciela w 2023 roku.

Wcześniejsza nagroda jubileuszowa dla pracownika szkoły - w związku z przejściem na emeryturę lub rentę

Wcześniejsza nagroda jubileuszowa dla pracownika szkoły - w związku z przejściem na emeryturę lub rentę

Odchodząc na emeryturę, nauczyciel i pracownik niepedagogiczny liczy na wypłatę wcześniejszej nagrody jubileuszowej. Jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać taką nagrodę? W jakim terminie nastąpi wypłata nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego? Odpowiedzi w artykule. 

rejestry i ewidencje w szkole

66 rejestrów i ewidencji w szkole podstawowej

Poszczególne obszary pracy szkoły wymagają prowadzenia ewidencji i rejestrów wymaganych przepisami prawa lub prowadzone są pomocniczo w celu usprawnienia pracy szkoły. Rejestry i ewidencje muszą być prowadzone nie tylko w zakresie nauczania, ale także w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa uczniów, spraw administracyjnych czy też np. w zakresie awansu zawodowego. Poznaj wykaz rejestrów, które należy, a które warto prowadzić w szkole podstawowej, w tym z oddziałami przedszkolnymi.

Udostępnianie prac pisemnych – uczniom i ich rodzicom

Udostępnianie prac pisemnych – uczniom i ich rodzicom

Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom. Sposób udostępniania prac musi określać statut szkoły. W praktyce oznacza to, że uczeń i jego rodzice nie muszą zwracać się do nauczyciela z wnioskiem/prośbą o ich udostępnienie.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql