Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Kiedy utworzyć służbę BHP w szkole

Służba BHP w szkole – kiedy musimy ją utworzyć

Czasami nie wystarczy powierzenie zadań w zakresie bhp zewnętrznemu specjaliście. W większych szkołach konieczne jest utworzenie służby BHP. Sprawdź, kiedy i na jakich zasadach utworzyć służbę BHP.

Jak ustalić obniżkę pensum z tytułu niepełnosprawności dla nauczyciela z łączonym pensum

Obniżka z tytułu niepełnosprawności dla nauczyciela z łączonym pensum

Nauczyciel, który przedstawi orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, korzysta z obniżki wymiaru zajęć. Sprawdź, jak ustalić taką obniżkę w przypadku nauczyciela mającego pensum łączone.

Księga protokołów rady pedagogicznej – jak zabezpieczyć

Księga protokołów rady pedagogicznej – jak zabezpieczyć

Przepisy prawa oświatowego nie określają sposobu tworzenia księgi protokołów. Za przechowywanie protokołów z zebrań komisji i zespołów odpowiedzialny jest dyrektor. W jaki sposób zabezpieczamy taką księgę? Podpowiadamy w artykule.

Jak pociągnąć nauczyciela do odpowiedzialności za nieusprawiedliwioną nieobecność

Konsekwencje nieusprawiedliwionej nieobecności nauczyciela

Brak usprawiedliwienia nieobecności w pracy świadczy o poważnym naruszeniu obowiązków nauczyciela. Jednocześnie jest uchybieniem porządkowi pracy w szkole. Sprawdź, jakie konsekwencje wyciągnąć wobec nauczyciela za nieusprawiedliwioną nieobecność?

Rodzic adopcyjny - na jakich zasadach skorzysta z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Urlop macierzyński i rodzicielski dla rodziców adopcyjnych w szkole

Pracownicy szkoły, którzy przyjęli dziecko na wychowanie, mogą także skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Sprawdź, na jakich zasadach urlopy te przysługują rodzicom adopcyjnym.

Jak przeprowadzić profesjonalną diagnozę problemów szkolno-środowiskowych, wychowawczych i profilaktycznych

Jak przeprowadzić profesjonalną diagnozę problemów szkolno-środowiskowych, wychowawczych i profilaktycznych

Celem diagnozy pedagogicznej jest optymalizacja procesu wychowania i/lub kształcenia. Poprawnie przeprowadzona diagnoza pozwala zaprojektować np. program profilaktyczno-wychowawczy. Każda szkoła indywidualnie precyzuje tematykę diagnozy i opracowuje jej procedurę/ schemat badawczy oraz podział zadań zespołu diagnozującego.

Czy wicedyrektor może być odwołany z powodu długotrwałej nieobecności

Czy wicedyrektor może być odwołany z powodu długotrwałej nieobecności

Długotrwała nieobecność wicedyrektora może mieć wpływ na funkcjonowanie szkoły. W takiej sytuacji dyrektor może zastanawiać się nad wymianą wicedyrektora. Czy jego długotrwała nieobecność może być podstawą odwołania z funkcji kierowniczej.

Czy można wydać polecenie służbowe w czasie zwolnienia lekarskiego pracownika szkoły

Polecenie służbowe w czasie zwolnienia lekarskiego

Dyrektor szkoły może wydać pracownikowi wiążące polecenie służbowe. Jego niewykonanie grozi różnego rodzaju sankcjami. Zastanówmy się, czy takie polecenie może być wydane także w czasie nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zmiana rozkładu czasu pracy i rozkładu zajęć w szkole

Jak zmienić rozkład czasu pracy pracownika szkoły

Rozkład czasu pracy pracownika szkoły może być zmodyfikowany w zależności od potrzeb szkoły lub oczekiwań pracownika. To samo dotyczy rozkładu zajęć nauczyciela. Sprawdź, jak wprowadzić takie zmiany w odniesieniu do pracowników niepedagogicznych i nauczycieli.

Czy szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową po zakończeniu rekolekcji

Czy szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową po zakończeniu rekolekcji

W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej. Oznacza to, że jeśli uczniowie wymagają zapewnienia opieki w szkole po prowadzonych w kościele rekolekcjach, to powinni mieć możliwość korzystania ze świetlicy.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty