Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Udzielenie urlopu bezpłatnego nauczycielowi – czy wymaga decyzji dyrektora szkoły

Udzielenie urlopu bezpłatnego nauczycielowi – czy wymaga decyzji dyrektora szkoły

Nauczyciele mogą korzystać z urlopu bezpłatnego, którego udziela im dyrektor szkoły. Wniosek o urlop bezpłatny nauczyciela, gdy urlop ten ma być udzielony z ważnych przyczyn, musi być umotywowany. Sprawdź, czy dyrektor szkoły musi wydać decyzję w sprawie udzielenia urlopu bezpłatnego nauczycielowi oraz gdzie zamieścić informację o udzieleniu urlopu bezpłatnego w aktach osobowych nauczyciela.

Co z zajęciami rehabilitacyjnymi w szkole

Co z zajęciami rehabilitacyjnymi w szkole

Bywa, że orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego zawierają zalecenia w zakresie rehabilitacji. Może zdarzyć się, że takie orzeczenie zostanie wydane dla dziecka z niepełnosprawnością ruchową. Czy to oznacza konieczność organizacji zajęć rehabilitacyjnych? Jeśli tak, to jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel prowadzący takie zajęcia? Wyjaśnienia w artykule.

Czy nadal można zmieniać ustalone dni wolne od zajęć w roku szkolnym 2021/2022

Czy nadal można zmieniać ustalone dni wolne od zajęć w roku szkolnym 2021/2022

W ubiegłym roku szkolnym można było zmienić ustalone dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych na podstawie § 11ge ust. 1 i 2 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r. Jednak w aktualnym stanie prawnym nie ma już takiej możliwości.

Czy organizacja zajęć specjalistycznych zależy od liczby uczniów w szkole

Czy organizacja zajęć specjalistycznych zależy od liczby uczniów w szkole

Przepisy rozporządzenia MEiN z 8 lutego 2022 r. nie uzależniają dopuszczalności wnioskowania o dofinansowanie dodatkowych zajęć specjalistycznych od liczby uczniów w szkole. Każda szkoła podstawowa, niezależnie od liczby uczniów, może wnioskować o dodatkowe zajęcia specjalistyczne.

Czy można odmówić rodzicom udziału w pracach zespołu opracowującego IPET

Czy można odmówić rodzicom udziału w pracach zespołu opracowującego IPET

Odmowa udziału rodziców w spotkaniu zespołu, który opracowuje IPET, jest niezgodna z przepisami. Dyrektor ma obowiązek zawiadomić pisemnie rodziców ucznia o terminie każdego spotkania zespołu i możliwości uczestniczenia w nim.

Jak przydzielać dodatkowe zajęcia specjalistyczne

Dodatkowe zajęcia specjalistyczne — przydział i rozliczenie

Dyrektor ma jedynie kilka dni na zaplanowanie dodatkowych zajęć specjalistycznych. Informację o liczbie godzin tych zajęć należy bowiem przekazać do organu prowadzącego. Termin na przekazanie tej informacji upływa już 21 lutego 2022 r. Plany te muszą uwzględniać sposób przydziału dodatkowych zajęć specjalistycznych nauczycielom. Sprawdź, jak to zrobić.

Tydzień pracy nauczyciela w kształceniu zaocznym

Tydzień pracy nauczyciela w kształceniu zaocznym

Kształcenie zaoczne wiąże się ze specyficzną organizacją pracy nauczyciela. W placówkach, które kształcą zaocznie, zajęcia odbywają się bowiem przez 7 dni w tygodniu. Ile dni w tygodniu powinien więc pracować nauczyciel kształcenia zaocznego?

Jak zareagować, gdy nauczyciel może być na kacu

Nauczyciel na kacu – jak postąpić

Wyobraźmy sobie sytuację, w której dyrektor ma podejrzenia, że nauczyciel prowadzi zajęcia w stanie nietrzeźwości. Jak w takiej sytuacji postąpić? Naturalnym rozwiązaniem wydaje się zgłoszenie sprawy do rzecznika dyscyplinarnego. Ten krok powinien być jednak przemyślany. Sprawdź, jak zareagować w tego typu sytuacji.

Ograniczenie możliwości zatrudniania rodziny w szkole samorządowej

Ograniczenie możliwości zatrudniania rodziny w szkole samorządowej – czy dotyczy konkubentów

Ustawa o pracownikach samorządowych ogranicza możliwość zatrudniania rodziny w szkole samorządowej, jeśli między tymi osobami powstałby stosunek bezpośredniej podległości służbowej. Sprawdź, czy ograniczenie to dotyczy także osób pozostających w nieformalnych związkach. 

opinia rady pedagogicznej

Opinia rady pedagogicznej na temat pracy dyrektora – w 4 krokach

Ustalenie oceny pracy dyrektorowi szkoły wymaga zasięgnięcia opinii organizacji związkowych, ale też rady szkoły. Problem w tym, że ten drugi organ w szkołach w praktyce nie występuje. W takim przypadku jego kompetencje przejmuje rada pedagogiczna. Sprawdź, na jakich zasadach powinna zostać wydana opinia na temat pracy dyrektora.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty