Ciąża pracownicy lub nauczycielki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony może spowodować przedłużenie umowy do dnia porodu. Oznacza to automatyczne wydłużenie okresu zatrudnienia. Dowiedz się, kiedy następuje przedłużenie umowy do dnia porodu, a kiedy – mimo ciąży pracownicy – umowa o pracę z pracownicą ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu, na jaki była zawarta.
Przedłużenie umowy do dnia porodu – warunki
Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 i § 3[1] Kodeksu pracy).
Przedłużenie umowy do dnia porodu nastąpi, pod warunkiem, że:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Od 22 lutego 2016 r. zmienią się przepisy dotyczące zasad zatrudniania pracowników na czas określony. Część zmian będzie dotyczyła także umów, które choć były zawarte wcześniej, trwają w dniu wejścia w życie nowych przepisów. Przygotuj się już dziś na nowe zasady zatrudniania pracowników na czas określony.
Z końcem zajęć lub z końcem czerwca ulegną rozwiązaniu niektóre umowy o pracę zawarte na czas określony w szkołach. Będzie wiązało się to z koniecznością wypłacenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Sprawdź, jak ustalić liczbę dni urlopu, za który przysługuje ekwiwalent w przypadku nauczyciela zatrudnionego do 26 lub 30 czerwca 2015 r. w szkole feryjnej.
Kodeks pracy przeciwdziała zbyt długiemu zatrudnianiu pracowników na czas określony ustanawiając zasadę, że zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony oznacza w skutkach prawnych zawarcie umowy na czas nieokreślony. Zasada ta doznaje pewnych ograniczeń, a w konsekwencji nie ma zastosowania do niektórych pracowników szkół publicznych. Sprawdź, w jakich sytuacjach trzecia umowa na czas określony w szkole przekształci się w umowę bezterminową i co zrobić, by tak się nie stało.
Z dniem zakończenia zajęć lub z końcem czerwca umowy o pracę nauczycieli zatrudnionych na czas określony ulegną rozwiązaniu. W większości przypadków niezbędne będzie wypłacenie ekwiwalentu za urlop. Sprawdź, jak ustalić liczbę dni urlopu, za który przysługuje ekwiwalent w przypadku nauczyciela zatrudnionego do 27 lub 30 czerwca 2014 r.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.