Szczególna ochrona stosunku pracy działaczy związkowych dotyczy zakazu rozwiązania stosunku pracy z inicjatywy pracodawcy, na skutego złożonego przez niego oświadczenia woli. Umowa o pracę zawarta na czas określony ulega rozwiązaniu nie wskutek oświadczenia pracodawcy, ale w wyniku upływu terminu, na jaki została zawarta. Poznaj orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego na temat ochrony związkowej przy umowie na czas określony.
Postępowanie w tej sytuacji zależy od tego, czy nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy oraz czy istnieją warunki do zatrudniania go na czas nieokreślony. W każdej z tych sytuacji wynagrodzenie nauczyciela powinno ulec zmianie z dniem 1 grudnia 2012 r.
Przepisy nie zabraniają kontynuowania raz założonej dla pracownika teczki akt osobowych. Podejmując decyzję o kontynuacji akt osobowych należy wziąć pod uwagę to, czy w zarchiwizowanych aktach jest miejsce na czytelne wpinanie kolejnych dokumentów dotyczących nowego stosunku pracy. Dowiedz się, którego dokumenty w aktach osobowych należy w takiej sytuacji zaktualizować!
W przedstawionej sytuacji nie należy rozwiązywać aktualnego stosunku pracy zawartego na podstawie mianowania, bowiem ten stosunek pracy będzie kontynuowany w kolejnej szkole. Nie można także zawrzeć aneksu. Sprawdź, jak dalej zatrudniać nauczyciela przeniesionego do innej szkoły.
Każdego nauczyciela, bez względu na stopień awansu zawodowego, można zatrudnić na czas określony (art. 10 ust. 7 KN). Czas trwania umowy powinien być dostosowany do tego, w jakim celu umowa została zawarta. Zatrudniając nauczyciela na czas określony w szkole feryjnej warto wziąć pod uwagę to, do ilu dni urlopu nauczyciel nabędzie prawo i czy jest możliwość, by nauczyciel mógł wykorzystać ten urlop w naturze. Sprawdź, jak skalkulować zatrudnienie nauczyciela z punktu widzenia prawa do ekwiwalentu za urlop!
Wprowadzenie przepisu Kodeksu pracy ograniczającego możliwość zawierania bezpośrednio po sobie umów na czas określony wynikało z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy. Zdaniem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Polska nieprawidłowo wdrożyła unijne prawo w związku z czym wniesiono skargę do Komisji Europejskiej.
Przepisy nie wymagają, by w umowie o pracę była wskazana podstawa prawna nawiązania stosunku pracy nauczyciela. Sprawdź, kiedy jednak należy wpisać do umowy o pracę podstawę prawną zatrudnienia nauczyciela!
Na zatrudnienie nauczyciela, który nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania danego stanowiska trzeba mieć zgodę organu nadzoru pedagogicznego (art. 10 ust. 9 KN). Dowiedz się kiedy najlepiej wystąpić o zgodę do kuratorium oraz jak rozdysponować godziny w przypadku braku zgody na zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji/
Umowa o pracę zawarta z pracownicą na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu - z mocy samego prawa (tzn. bez potrzeby składania w tym względzie jakichkolwiek oświadczeń woli przez pracodawcę lub pracownicę) - do dnia porodu. Jest to minimum ochronne dla pracownic w ciąży. Sprawdź, czy pracodawca może dać więcej i dalej zatrudniać ciężarną pracownicę.
Umowa o pracę zawarta na czas określony wydłuża się wyłącznie do dnia porodu. Z dniem porodu stosunek pracy ulega rozwiązaniu.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.