Ograniczenie do 24 miesięcy czasu, na jaki można zawrzeć umowę terminową oraz wydłużenie okresu wypowiedzenia umów na czas określony - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany mają zapewnić większą stabilność zatrudnienia.
Już prawie 3 lata obowiązują nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy po umowach na czas określony. Nadal wzbudzają one wiele wątpliwości i kontrowersji, w szczególności, gdy pracownik nie otrzymał świadectwa pracy za okres zatrudnienia, który rozpoczął się przed wejściem w życie nowych regulacji lub gdy po umowie na czas określony zostaje zatrudniony na podstawie umowy bezterminowej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia kiedy w praktyce pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy.
Co do zasady nauczyciele, po 2 latach przygotowania do zawodu i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy, powinni być zatrudnieni na czas nieokreślony lub przez mianowanie. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jednym z nich jest zaistnienie potrzeby wynikające z organizacji nauczania. Wyjątek ten został jednak sformułowany tak nieprecyzyjnie, że w praktyce trudno ocenić, kiedy należy go stosować. Sprawdź, jak definiowana jest potrzeba wynikającej z organizacji nauczania i uchroń swoją szkołę przed sądem pracy. Sprawdź, kiedy mimo rzeczywistej potrzeby organizacyjnej, z nauczycielem nie można zawrzeć tzw. terminowej umowy o pracę.
O podstawie prawnej nawiązania stosunku pracy nauczyciela, w tym o rodzaju umowy o pracę, decyduje przede wszystkim posiadany stopień awansu zawodowego. Karta Nauczyciela przewiduje cztery zasady zatrudniania nauczycieli:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Sposób i podstawa prawna ustania zatrudnienia to element świadectwa pracy, który jest najczęściej błędnie wypełniany, nie tyle z powodu niewłaściwie wskazanej podstawy prawnej, ile błędnego zakwalifikowania czy umowa wygasła czy została rozwiązana. Poniżej przedstawiam przyczyny zakończenia nauczycielskiego stosunku, co powinno rozwiać wątpliwości kiedy dochodzi do rozwiązania, a kiedy do wygaśnięcia stosunku pracy.
W tym roku upływają 24 miesiące od dnia zawarcia umów o pracę na czas określony po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących wydawania świadectw pracy. Pamiętaj, że nowe zasady stosuje się wyłącznie do umów o pracę zawartych po 21 marca 2011 r. Przeczytaj kilka najczęściej występujących sytuacji i sprawdź kiedy należy wydać świadectwo pracy w zależności od daty zawarcia umowy oraz czasu jej trwania.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.