Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Badania kontrolne – w trakcie czy po urlopie wypoczynkowym

Badania kontrolne – w trakcie czy po urlopie wypoczynkowym

Wyobraźmy sobie, że nauczyciel ma wrócić ze zwolnienia lekarskiego w czasie wakacji. Dyrektor ma więc dylemat czy skierować go na badania kontrolne już teraz czy też dopiero po zakończeniu urlopu. Jeżeli przyjąć to drugie rozwiązanie to zrodzi się kolejne pytanie: kiedy nauczyciel powinien odbyć te badania.

Zastępstwa realizowane przez dyrektora – nie tylko w razie konieczności

Zastępstwa realizowane przez dyrektora – nie tylko w razie konieczności

Czasami konieczne jest objęcie zastępstwa za nieobecnego nauczyciela przez dyrektora szkoły, przedszkola czy innej placówki. Czasem jednak zastępstwo to mogłoby być przydzielone innej osobie. Czy w tym drugim przypadku realizacja zastępstwa przez dyrektora jest wykluczona? Nie zawsze. Wiele zależy tu od charakteru i celu zastępstwa.

Co z pożyczką z ZFŚS w przypadku śmierci pracownika

Co z pożyczką z ZFŚS w przypadku śmierci pracownika

Pożyczka z ZFŚS rządzi się swoimi prawami niemniej jednak jest pożyczką także w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Powstaje wątpliwość, co w przypadku śmierci pożyczkobiorcy (pracownika lub emeryta czy rencisty). Rozwiać powinien ją regulamin ZFŚS obowiązujący w danej szkole.

Rozwiązanie stosunku pracy przez uczestnika PPK – obowiązki pracodawcy

Rozwiązanie stosunku pracy przez uczestnika PPK – obowiązki pracodawcy

W przypadku gdy pracownik, który przystąpił do pracowniczych planów kapitałowych, złoży wypowiedzenie, pracodawca musi spełnić dodatkowe obowiązki, przede wszystkim o charakterze informacyjnym. Sprawdź, jak postąpić w takiej sytuacji.

Pierwszeństwo zatrudnienia osoby niepełnosprawnej na stanowisku urzędniczym

Pierwszeństwo zatrudnienia osoby niepełnosprawnej na stanowisku urzędniczym

W zależności od wskaźnika zatrudnienia osób niepełnoprawnych, pierwszeństwo zatrudnienia na stanowisku urzędniczym może mieć osoba niepełnosprawna. Sprawdź, czy zasadę tę stosuje się do szkół, w której jest zatrudnionych mniej niż 25 pracowników. Przekonaj się, co w praktyce oznacza pierwszeństwo zatrudnienia osoby niepełnosprawnej na stanowisku urzędniczym w szkole.

dokumenty

Dokumentacja prowadzona oddzielnie dla każdego pracownika – co to oznacza w praktyce

Pracodawcy są zobowiązani do prowadzenia oddzielnie dla każdego pracownika dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Sprawdź, jak w praktyce można segregować dokumentację pracowniczą.

właściciel

Dyrektor – menedżer w szkole niepublicznej

Przepisy mówią bardzo niewiele na temat pełnienia funkcji dyrektora w szkołach i placówkach niepublicznych. Czy zatem funkcję dyrektora może pełnić w takiej jednostce osoba niebędąca nauczycielem czyli tzw. dyrektor – menedżer? Odpowiedź poniżej.

segregator z dokumentami

Jakie dokumenty należy przygotować dla odchodzącego na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne

Pracodawca zobowiązany jest do współdziałania z pracownikiem w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia z ZUS, w szczególności poprzez wystawianie niezbędnych zaświadczeń. Dotyczy to zarówno emerytury jak i świadczenia kompensacyjnego.

elegancka kobieta przed komputerem

Odprawa emerytalna nauczyciela w przypadku przekazania szkoły innemu podmiotowi do prowadzenia

Jeżeli szkoła jest przekazywana innemu podmiotowi, to odprawę emerytalną można wypłacić nauczycielowi już w dniu rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczenia o zamiarze przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Dlaczego? Odpowiedź w artykule.

Rozmowy podczas pracy – czy nauczyciel powinien ponieść odpowiedzialność

Rozmowy podczas pracy – czy nauczyciel powinien ponieść odpowiedzialność

Naruszeniem obowiązków pracowniczych stosunkowo często spotykanym wśród nauczycieli jest prowadzenie rozmów z innymi pracownikami lub z osobami trzecimi w czasie lekcji. Czy rzeczywiście nauczyciel powinien ponieść za to odpowiedzialność? To zależy od okoliczności danego przypadku

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty