Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Konferencja 21-23 sierpnia 2017

Konferencja online Portalu Oświatowego

Zapraszamy na 4. edycję Konferencji online dla oświaty "Zmiany prawne od 1 września 2017 w szkołach i przedszkolach"!

Wiemy, że powrót do wzmożonej pracy w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie prosty. Aby nieco ułatwić Państwu powrót do rzeczywistości szkolnej, zapraszamy do udziału w 4. edycji certyfikowanej Konferencji online dla pracowników oświaty "Zmiany prawne od 1 września 2017 w szkołach i przedszkolach". Będzie jak zwykle: ciekawie, intensywnie i rzetelnie!

DZIEŃ 1. Nowości w zarządzaniu szkołą w roku 2017/2018

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny - aktualny na rok szkolny 2021/2022

Odrębne programy wychowawczy i profilaktyki od września 2017 r. zastąpi jeden – wychowawczo-profilaktyczny. Jak należy opracować nowy program, jakie elementy uwzględnić i w jakich szkołach obowiązuje? Przedstawiamy przykładowy wzór programu!

Prezentacja. Nowe przepisy na nowy rok szkolny

Z dniem 1 września 2017 r. wchodzi w życie wiele nowych/zmienionych przepisów. Poniższa prezentacja zawiera szczegółowy wykaz przepisów, a także omówienie najważniejszych zmian od roku szkolnego 2017/2018.

Fotolia_62501941_Subscription_Monthly_XXL

Sprawdź, czy znasz już wszystkie przepisy, które obowiązują od 1 września 2017 r.

Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 wchodzi w życie wiele zmienionych przepisów Prawa oświatowego. Zmiany te często wymagają aktualizacji dokumentacji szkolnej, a także zaznajomienia nauczycieli ze wszystkimi nowościami na zebraniu rady pedagogicznej. Przedstawiamy przepisy, które wchodzą w życie 1 września – nie są to jeszcze wszystkie regulacje, ponieważ część z nich nie została jeszcze podpisana. Pamiętaj jednak, że artykuł będzie na bieżąco uzupełniany o nowe ustawy i rozporządzenia.

Fotolia_103786104_Subscription_Monthly_XXL

TEMAT DNIA: Nowości w zarządzaniu placówką oświatową w roku szkolnym 2017/2018

Rok szkolny 2017/2018 to początek reformy oświaty. To pierwszy rok, w którym wchodzi w życie nowe Prawo oświatowe. Dotychczasowe przepisy w większości przestaną obowiązywać, a na ich miejsce wchodzą nowe, zmienione, dostosowujące regulacje do nowego ustroju szkolnego. Sprawdzamy, co się zmieni, jakie nowości wprowadzają przepisy i o czym musi wiedzieć każdy dyrektor placówki oświatowej!

Bez tytułu

Archiwalny E-szkolenie: Nowy rok szkolny – nowe przepisy w zakresie organizacji roku szkolnego

Od 1 września 2017 r. wchodzi w życie wiele nowych/zmienionych przepisów ustanowionych przez Prawo oświatowe. Przedstawiamy szkolenie, które wyjaśnia, na czym polegają zmiany, o których musi wiedzieć każdy dyrektor szkoły i przedszkola. Ekspert – Pan Leszek Zaleśny – prezentuje „Spis z natury” przepisów oświatowych w roku szkolnym 2017/2018, dzięki czemu możesz sprawdzić, co czeka Twoja placówkę w nadchodzącym roku szkolnym.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu DZIEŃ 1. Nowości w zarządzaniu szkołą w roku 2017/2018 »

DZIEŃ 2. Nowości kadrowe w roku 2017/2018

dyrektor / kierownik prowadzi zebranie

Zmiany na stanowiskach kierowniczych przed rokiem szkolnym 2017/2018 – 6 pytań i odpowiedzi

Przekształcenia wielu typów szkół, a zwłaszcza transformacje dotykające gimnazjum, rodzą pytania, jakie są dalsze losy dyrektorów szkół. Przepisy przejściowe przewidują dalsze pełnienie funkcji dyrektora niezależnie od przekształcenia. W niektórych przypadkach możliwe będzie także przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora, ale nie dłużej niż do 31 sierpnia 2019 r. Sprawdź, jakich posunięć kadrowych może spodziewać się dyrektor w związku z wdrażaniem reformy oświaty.

Odwołanie wicedyrektora gimnazjum podlegającego włączeniu do innej szkoły ze stanowiska kierowniczego

Wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w szkole podstawowej oraz dotychczasowym gimnazjum, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, odwołuje się ze stanowiska z końcem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, z początkiem którego następuje włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej.

Prezentacja. Dalsze losy dyrektorów i wicedyrektorów

Transformacje szkół wywierają wpływ na dalsze pełnienie funkcji kierowniczych w szkołach. W niektórych przypadkach kadencje dyrektorów ulegną skróceniu, zaś w niektórych będą mogły zostać przedłużone.

Prezentacja. Nowości w Karcie Nauczyciela w 2018 r.

Ustawodawca szykuje poważne zmiany w tzw. pragmatyce zawodowej nauczycieli. Już od 1 stycznia 2018 r. prawdopodobnie dojdzie do zmian w zakresie urlopu zdrowotnego. Z kolei 1 września 2018 r. należy spodziewać się zmian w ocenie pracy, awansie zawodowym i nie tylko.

Karta Nauczyciela – od 2014 r. zmiany w urlopach nauczycieli

Archiwalny Zmiany w Karcie Nauczyciela planowane w 2018 r. – urlop zdrowotny, ocena pracy, awans zawodowy

Ustawodawca szykuje nam rewolucję w przepisach Karty Nauczyciela. Istotne nowelizacje obejmą w szczególności urlop dla poratowania zdrowia, procedurę oceny pracy oraz awans zawodowy. Zgodnie z planem zmiany mają wchodzić w życie 1 stycznia i 1 września 2018 r. Środowisko oświaty zadaje sobie pytanie, czy nowelizacja wejdzie w życie, a jeżeli tak, to w jakim kształcie.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu DZIEŃ 2. Nowości kadrowe w roku 2017/2018 »

DZIEŃ 3. Zarządzanie przedszkolem w roku 2017/2018

Arkusz analizy programu wychowania przedszkolnego

Realizacja nowej podstawy programowej wymaga aktualizacji zestawu programów wychowania przedszkolnego.  Nauczyciele mogli opracować własne lub skorzystać z programów innych autorów. Skorzystaj z arkusza analizy, aby upewnić się, że dopuszczony program pozwoli na osiągnięcie celu i efektów wychowania przedszkolnego.

Zestaw narzędzi służących do monitorowania realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego

Dyrektor przedszkola obowiązany jest kontrolować prawidłowość realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego przez nauczycieli. W celu usprawnienia nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola w tym zakresie opracowuje się dodatkowe dokumenty – w tym roku, w związku z obowiązkiem wdrażania nowej podstawy programowej, konieczne jest zaktualizowanie procedury monitorowania oraz narzędzi służących do jej realizacji.

Nowe terminy na złożenie wniosku o objęcie dziecka nauką języka mniejszości lub języka regionalnego

Organizowanie zajęć umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego jest jednym z zadań przedszkola. Jeżeli rodzice złożą wniosek o objęcie dziecka nauką takiego języka – nie możesz odmówić. Resort edukacji postanowił zmienić regulacje dotyczące warunków i sposobów wykonywania tego obowiązku – sprawdź, jakie zmiany wprowadzono.

otwarcie przedszkoli 6 maja

10 ważnych zmian w zasadach organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach

W roku 2017/2018 pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolach będzie realizowana na nowych zasadach, w związku z czym w działaniach związanych z jej planowaniem dyrektor powinien uwzględnić nowe przepisy tak, by w nowym roku szkolnym przedszkole było przygotowane do realizacji zadań zgodnie z wymaganiami prawa. Poznaj 10 najważniejszych zmian wprowadzonych przez MEN.

przystosowanie wind do przewozu niepełnosprawnych

Niepełnosprawność i specjalne potrzeby edukacyjne dzieci – nowe zasady organizacji pracy przedszkoli

Podstawą organizacji kształcenia specjalnego jest art. 127 ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie jego brzmieniem kształceniem tym obejmuje się dzieci wymagające stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Sprawdź, jakie zmiany w zasadach organizacji pomocy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi dotyczą przedszkoli.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu DZIEŃ 3. Zarządzanie przedszkolem w roku 2017/2018 »
Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty