Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Konferencja

Konferencje Portalu Oświatowego to sprawdzony sposób na zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej reformy oświaty, nowych obowiązków dyrektora i nowych przepisów. Konferencje są organizowane online, tzn. że w łatwy i przystępny sposób możesz uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, będąc przy swoim komputerze. Udział w konferencjach pozwala na pozyskanie niezbędnej wiedzy i wskazówek z artykułów, czatów z ekspertami, dyżurów telefonicznych, a także z wideoszkoleń przeprowadzanych przez ekspertów, którzy na bieżąco śledzą zmiany w prawie oświatowym i udzielają odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Po każdej edycji konferencji uczestnicy otrzymują Certyfikaty. Nie przegap kolejnej edycji konferencji Portalu Oświatowego.

Konferencja 23-24 sierpnia 2023

Wzory umów o pracę nauczycieli 2023

Umowy o pracę nauczycieli 2023

Karta Nauczyciela w sposób szczegółowy określa zasady zatrudniania nauczycieli. Rodzaj umowy o pracę, a także czas jej trwania powiązany jest z posiadanym przez nauczyciela stopniem awansu zawodowego, wymiarem zajęć oraz – w przypadku nauczycieli początkujących – także posiadaniem oceny pracy oraz stażem pracy w szkole. Poznaj zasady zatrudniania nauczycieli i skorzystaj z wzorów umów o pracę w szkole.

zmiany w prawie oświatowym 2023/2024

Rok szkolny 2023/2024 – zestawienie zmian w prawie oświatowym

Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi zmianami w prawie oświatowym, które weszły lub niebawem wejdą w życie i będą obowiązywały w roku szkolnym 2023/2024. Podpowiadamy, co nowego czeka dyrektorów i nauczycieli w zbliżającym się roku szkolnym.

Nowa ścieżka awansu zawodowego nauczycieli

E-book: Nowa ścieżka awansu zawodowego nauczycieli

Obecnie w Karcie Nauczyciela przewidziane są tylko dwa stopnie awansu zawodowego tj. nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Nauczyciele nieposiadający stopnia awansu zawodowego nazywani są nauczycielami początkującymi. Poznaj nową ścieżkę awansu zawodowego nauczycieli oraz związane z nią obowiązki dyrektora szkoły.

Emerytury nauczycieli 2023 – od A do Z

E-book: Emerytury nauczycieli 2023 – od A do Z

We wrześniu 2024 r. powróci wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. To doskonała okazja, aby dokonać analizy uprawnień emerytalnych tej grupy zawodowej. Wszak nauczyciele mogą skorzystać z emerytury powszechnej, świadczenia kompensacyjnego, niebawem także z emerytury wcześniej, a niektórzy z nich również z emerytury pomostowej. W e-booku wyjaśniamy, z jakich świadczeń mogą skorzystać nauczyciele.

Procedura ustalania prawa do ekwiwalentu za urlop w przypadku przejścia na emeryturę w trakcie roku szkolnego (szkoła feryjna)

Procedura ustalania prawa do ekwiwalentu za urlop w przypadku przejścia na emeryturę w trakcie roku szkolnego (szkoła feryjna)

Nauczyciel placówki feryjnej, który rozwiązuje swój stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne nie zawsze otrzyma ekwiwalent za urlop. Na prawo do tego świadczenia ma wpływ przede wszystkim okres zatrudnienia w danym roku kalendarzowym oraz liczba dni wykorzystanego w tym roku. Sprawdź, jak krok po kroku ustalić prawo do ekwiwalentu za urlop w przypadku rozwiązania stosunku pracy nauczyciela szkoły feryjnej zatrudnionego na czas nieokreślony lub na podstawie mianowania w trakcie roku szkolnego.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 23-24 sierpnia 2023 »

O konferencji

Zmiany w oświacie w roku szkolnym 2023/2024

Archiwalny Zapraszamy na XII Kongres Portalu Oświatowego! Zmiany w oświacie w roku szkolnym 2023/2024

W dniach 23-24 sierpnia odbywa się już XII edycja Kongresu Portalu Oświatowego. W tym roku spotkanie poświęcone jest zmianom w oświacie w nadchodzącym roku szkolnym. Nasi eksperci poruszą wiele ważnych kwestii związanych m.in. ze zmianami w Karcie Nauczyciela, w tym z nowym awansem zawodowym oraz zmianami w Kodeksie Pracy. Kongres został podzielony na tematyczne panele dyskusyjne, które z pewnością dostarczą Państwu wielu cennych informacji.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu O konferencji »

Konferencja 24-25 sierpnia 2022

NOWOŚCI OŚWIATOWE od września 2022. Co musi wiedzieć dyrektor na rok szkolny 2022/2023

NOWOŚCI OŚWIATOWE od września 2022. Co musi wiedzieć dyrektor na rok szkolny 2022/2023

Jakie przepisy oświatowe będą obowiązywać od 1 września? To pytanie niełatwe, bo zmienionych lub nowo wprowadzonych przepisów jest bardzo wiele. Główne zmiany to oczywiście nowy awans zawodowy nauczycieli. Ale nie brakuje również nowych rozwiązań związanych z kształceniem uczniów z Ukrainy. Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi zmianami. Podpowiadamy, co musi wiedzieć dyrektor na rok szkolny 2022/2023.

Nowelizacja Karty Nauczyciela – wzory dokumentów obowiązujących od 1 września 2022 r.

W związku z podpisaniem przez Prezydenta ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, od 1 września 2022 r. będą obowiązywały nowe wzory dokumentów dotyczących awansu oraz zatrudniania nauczycieli. Nowe wzory są już dostępne na Portalu oświatowym.

E-book: Przegląd planowanych zmian w Kodeksie pracy

W najbliższych miesiącach czekają nas zmiany nie tylko w Karcie Nauczyciela. Z lepszym lub gorszym skutkiem trwają prace legislacyjne nad zmianami w Kodeksie pracy. Będą one miały oczywiście znaczenie dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W e-booku prezentujemy ich zestawienie.

Kształcenie uczniów z Ukrainy – nowości od września 2022

Kształcenie uczniów z Ukrainy – nowości od września 2022

W poprzednim roku szkolnym uczniów z Ukrainy obowiązywały często nowe i odmienne przepisy, jak np. te związane ze zwiększeniem liczby godzin dodatkowego języka polskiego czy zwiększania liczebności oddziałów. Co z tych przepisów zostało na rok szkolny 2022/2023? Czy od września będą obowiązywać nowe regulacje? Odpowiedzi w artykule.

E-book: Kwalifikacje nauczycieli specjalistów od 1 września 2022

Od 1 września 2022 r. obowiązują nowe standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów w szkołach i przedszkolach. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie dostępności nauczycieli przygotowanych do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W związku z wprowadzeniem nowego stanowiska nauczycielskiego – pedagoga specjalnego – konieczne stało się wydanie nowych przepisów dotyczących szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 24-25 sierpnia 2022 »

Konferencja 9-10 maja 2022

Karty pracy dla uczniów z Ukrainy

Karty pracy dla uczniów z Ukrainy

Oddajemy do państwa rąk zestaw kart pracy dla uczniów z Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego lub znajomość ta jest niewystarczająca do pracy z materiałami w polskiej wersji językowej. Materiały to propozycje dla uczniów w różnym wieku i ze zróżnicowanymi potrzebami. Sprawdzą się zarówno w procesie adaptacji uczniów w polskiej szkole, jak również w toku nauki języka polskiego. 

Jak porozumieć się z uczniami z Ukrainy, gdy nie znasz języka ukraińskiego cz3

Jak porozumieć się z uczniami z Ukrainy, gdy nie znasz języka ukraińskiego? Część 1

Poznaj narzędzia, technik i metody, które pomogą Ci w codziennej pracy z dziećmi z Ukrainy. Nasze szkolenie to pierwsza pomoc dydaktyczna dla pracowników szkoły, którzy w obecnej sytuacji muszą komunikować się z obywatelami Ukrainy nieznającymi języka polskiego. 

Pracownik z Ukrainy w szkole i placówce oświatowej

Pracownik z Ukrainy w szkole i placówce oświatowej

Zatrudniłeś pracownika z Ukrainy w szkole? A może dopiero zamierzasz to zrobić? Zastanawiasz się, jak zweryfikować kwalifikacje i umiejętności językowej takiego pracownika? Szukasz wskazówek dotyczących naliczania stażu? A może masz wątpliwości dotyczące jego wynagrodzenia? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziesz w e-booku. Eksperci Portalu Oświatowego przedstawiają w nim wybrane zagadnienia kadrowo-płacowe dotyczące zatrudniania pracowników z Ukrainy w szkołach i placówkach oświatowych.

Uczeń z Ukrainy w szkole. Praktyczne wskazówki dotyczące oceniania i klasyfikowania

Uczeń z Ukrainy w szkole. Praktyczne wskazówki dotyczące oceniania i klasyfikowania

Przedstawiamy praktyczne rozwiązania dotyczące oceniania i klasyfikowania uczniów z Ukrainy. Sprawdź najnowsze przepisy i dowiedz się, jak oceniać uczniów w oddziale przygotowawczym, a jak w „zwykłym” oddziale. Poznaj przykłady z praktyki szkolnej i wykorzystaj wzory dokumentów!

Jak porozumieć się z uczniami z Ukrainy, gdy nie znasz języka ukraińskiego cz2

Jak porozumieć się z uczniami z Ukrainy, gdy nie znasz języka ukraińskiego? Część 2

W tej części poznasz metodę komunikacji, która polega na reagowaniu całym ciałem. Praktyczne wskazówki, możesz wykorzystać w codziennej pracy z dziećmi w Ukrainy, nawet, jeśli nie znasz języka Ukraińskiego.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 9-10 maja 2022 »

Konferencja 23-25 sierpnia 2021

Program wychowawczo-profilaktyczny na rok szkolny 2023/2024

Program wychowawczo-profilaktyczny opracowuje się na podstawie wyników corocznej diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych. Jak należy przygotować lub zmodyfikować program na rok szkolny 2023/2024. Przedstawiamy przykładowy wzór programu!

Wzór informacji o przyznaniu odprawy emerytalno - rentowej nauczycielowi

Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przyznaje się odprawę. Pobierz wzór informacji o przyznaniu odpawy emerytalno - rentowej dla nauczyciela.

Wzór informacji o przedłużeniu stażu nauczyciela

Staż nauczycieli kontraktowych i mianowanych realizowany na podstawie przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r. może ulec przedłużeniu z powodu nieobecności nauczyciela w pracy. Pobierz wzór informacji dla nauczyciela o przedłużeniu stażu na wyższy stopień awansu zawodowego.

Pozytywna ocena dorobku zawodowego

Po zakończeniu stażu na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego, realizowanego na podstawie przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r., dyrektor szkoły dokonuje oceny dorobku zawodowego nauczyciela. Może być ona pozytywna lub negatywna. Pobierz wzór pozytywnej oceny dorobku zawodowego.

Informacja o warunkach zatrudnienia nauczyciela (szkoła z regulaminem pracy)

Skorzystaj z nowego wzoru informacji o warunkach zatrudnienia przewidzianej dla szkół, w których istnieje obowiązek ustalenia regulaminu pracy. Informacja ma charakter opisowy. Jest to wzór obowiązujący od 26 kwietnia 2023 r.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 23-25 sierpnia 2021 »

Konferencja 17-19 sierpnia 2020

123baf95c48763cc72bf023f5d2c3cdc5930325d-xlarge (1)

Przetwarzanie danych osobowych kandydatów do pracy  

W trakcie rekrutacji dyrektor szkoły przetwarza dane osobowe kandydatów do pracy. Sprawdź, jakie dane można pozyskiwać od osób ubiegających się o zatrudnienie w szkole,  jak długo  należy je przechowywać oraz co zrobić z danymi osobowymi osób, które nie zostały przyjęte do pracy.  

Wniosek o wydanie opinii w przedmiocie zawieszenia zajęć

Aby zawiesić zajęcia w szkole z powodu zagrożenia epidemicznego, dyrektor musi uzyskać pozytywną opinię państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Zarządzenie w sprawie całkowitego zawieszenia zajęć

Zgodnie z nowym stanem prawnym obowiązującym od 1 września 2020 r. zawieszenie zajęć w szkole zależy od dyrektora. Sprawdź, jak zawiesić zajęcia w całej szkole.

Zarządzenie w sprawie częściowego zawieszenia zajęć

Zgodnie z nowym stanem prawnym obowiązującym od 1 września 2020 r. zawieszenie zajęć w szkole zależy od dyrektora. Sprawdź, jak zawiesić zajęcia w częściowym zakresie.

Bez tytułu

E-szkolenie:Terminy związane z zakończeniem stażu - jak je liczyć

Posłuchaj szkolenia i dowiedz się, jak prawidłowo ustalić termin zakończenia stażu oraz jak liczyć terminy obowiązujące w procedurze nadania stopnia awansu zawodowego. Sprawdź, przekroczenie których terminów skutkuje odmową nadania stopnia awansu i koniecznością odbycia stażu od nowa w pełnym wymiarze.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 17-19 sierpnia 2020 »

Konferencja 28 sierpnia 2019

1ff6b767c9ae9eca0392c87ab9890e73e2ff60d1-original

Co powinno znaleźć się w statucie liceum z klasami nowego typu

Pytanie: Od 1 września w dotychczasowym 3-letnim liceum pojawią się również klasy pierwsze nowego 4-letniego liceum. W związku z tym jakie regulacje powinien zawierać statut takiego liceum? Co z programem wychowawczo-profilaktycznym?

7. konferencja online Portalu Oświatowego

E-szkolenie: Nowy rok szkolny 2019/2020 i nowe przepisy w sprawie jego organizacji

Już tradycyjnie nowy rok szkolny przynosi kolejne zmiany w prawie oświatowym. Nie musisz samodzielnie przeczesywać najnowszych Dzienników Ustaw i zastanawiać się, czy na pewno pamiętasz o wszystkich nowych przepisach. Weź udział w e-szkoleniu eksperta Portalu Oświatowego - Leszka Zaleśnego, który przeprowadzi Cię przez gąszcz nowych przepisów.

Jedna księga uczniów w jednej szkole

Pytanie: Czy od nowego roku szkolnego dla uczniów technikum i branżowej szkoły I stopnia po szkole podstawowej należy założyć nową księgę uczniów? Czy dla uczniów po gimnazjum kontynuować starą księgę?

statut 4-letniego LO

Przekształcenie 3-letniego LO w 4-letnie – co ze statutem szkoły

W związku z kontynuowaniem reformy oświaty również w 2019 roku, przepisy wymagają, aby nie później niż do 30 listopada br. wytworzyć statut 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Jest to nowy statut, a nie zmieniony z dotychczasowego statutu 3-letniego LO. Sprawdzamy, co powinno się w nim znaleźć.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 28 sierpnia 2019 »

Konferencja 20-22 sierpnia 2018

Zadania dyrektora na nowy rok szkolny – lista na 2023/2024

Zadania dyrektora na nowy rok szkolny – lista na 2023/2024

Zbliżający się rok szkolny wymaga od dyrektora zaplanowania wielu zadań, w tym m.in. związanych z kształceniem uczniów z Ukrainy czy też nowym awansem zawodowym nauczycieli. Przedstawiamy najważniejsze zadania dyrektora przed rozpoczęciem i na początku roku szkolnego.

zmiany w prawie oświatowym

Zmiany w prawie oświatowym obowiązujące w roku szkolnym 2018/2019

Od września 2018 r. weszło w życie wiele nowych przepisów oświatowych. Są to m.in. nowe wytyczne dotyczące awansu zawodowego nauczycieli, ich oceny pracy, ale także doradztwa zawodowego czy pensum. Przedstawiamy najważniejsze ze zmian, również te, które weszły w życie niedawno i warto o nich pamiętać w tym roku szkolnym.

be9098d85766a02eec244cc1118b3217f20b87c4-xlarge

50 ważnych zmian w Karcie Nauczyciela od 1 września 2018 r.

Zmiany w przepisach zawsze wzbudzają niepokój. Jednakże nie taki wilk straszny, gdy się spojrzy na nowe regulacje jedynie przez pryzmat tego, co się zmieni, ponieważ w pozostałym zakresie stosujemy rozwiązania, które są już dobrze znane. Sprawdź, jakich 50 najważniejszych zmian w Karcie Nauczyciela oraz w rozporządzeniach dotyczących awansu zawodowego i ocenie pracy przyniesie nowy rok szkolny.

Prezentacja: Zatrudnianie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych przed rokiem szkolnym 2018/2019

Przed zatrudnieniem nauczyciela dyrektor powinien zażądać od kandydata przedłożenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Jak jeszcze zweryfikować kandydata na stanowisko nauczyciela, a jak na stanowisko niepedagogiczne? Pobierz naszą prezentację!

33e642c844334827aa13b12ff104eff5d08a739c-xlarge

TEMAT DNIA: Ankieta, obserwacja, wywiad, analiza dokumentów – konstruujemy plan i narzędzia ewaluacji przedszkolnej na rok 2018/2019

Ewaluacja wewnętrzna przedszkola może w realny sposób poprawić funkcjonowanie przedszkola poprzez usunięcie najsłabszych stron oraz wzmocnienie mocnych stron przedszkola. Aby tak się stało, trzeba ją dokładnie zaplanować – dowiedz się jak skonstruować plan oraz narzędzia, dzięki którym ewaluacja nie będzie traktowana jako zło konieczne lub zbędny czasochłonny obowiązek.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 20-22 sierpnia 2018 »

Konferencja 14 grudnia 2017

Fotolia_61323167_Subscription_Monthly_XXL

Procedura udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia

Zmiana zasad korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia to nie tylko ograniczenie prawa do tego urlopu ale także modyfikacja całej procedury jego udzielania. Zobacz, jak krok po kroku udzielać urlopu dla poratowania zdrowia od 1 stycznia 2018 r.

Karta Nauczyciela 2018 w ujęciu praktycznym – prezentacja

Przedstawiamy praktyczne zestawienie zmian dotyczących nowych regulacji w Karcie Nauczyciela od 2018 r. Prezentacja zawiera omówienie: zmian wchodzących w życie 1 stycznia 2018 r. dotyczących m.in.: urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu wypoczynkowego, uprawnień rodzicielskich, zmian wchodzących w życie 1 września 2018 r. dotyczących m.in. oceny pracy, awansu zawodowego, stosunku pracy nauczycieli, czasu pracy, zmian wchodzących w życie 1 września 2020 r. dotyczących m.in. dodatku za wyróżniającą pracę.

ffec182e8a8177fbe275dd3031d6a240aba0ceef-xlarge

TEMAT DNIA: Nowelizacja Karty Nauczyciela – szczegóły zmian

Stopniowo, w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 1 września 2022 r. będą zmieniały się przepisy Karty Nauczyciela. Początkowo nauczyciele utracą dodatki socjalne i prawo korzystania z tzw. dni opieki na godziny a także zostanie ograniczone prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Następnie zmienią się zasady dokonywania ich oceny pracy oraz uzyskiwania wyższych stopni awansu zawodowego. Na koniec nauczyciele dyplomowani uzyskają prawo do dodatku za wyróżniającą pracę. Poznaj szczegółowe modyfikacje zapisów Karty Nauczyciela w latach 2018 – 2022.

6bca552306f017f6391e9b56a954619e392d0361-xlarge

Likwidacja dodatku mieszkaniowego – co z nauczycielami, którzy mieli do niego prawo

Pytanie: Czy nauczyciele, którzy w chwili obecnej otrzymują dodatek mieszkaniowy z dniem 01.01.2018r. tracą do niego prawo? Czy dyrektor szkoły musi wypowiedzieć warunki płacy ?

53921652d33fccc11a9628c581d4d58301d987ee-xlarge

Archiwalny Przerwa między awansami po zmianie Karty Nauczyciela

Pytanie: Jakie będą okresy przerw między otrzymaniem stopnia awansu a rozpoczęciem stażu na kolejny stopień po nowelizacji Karty Nauczyciela?

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 14 grudnia 2017 »

Konferencja 21-23 sierpnia 2017

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny - aktualny na rok szkolny 2021/2022

Odrębne programy wychowawczy i profilaktyki od września 2017 r. zastąpi jeden – wychowawczo-profilaktyczny. Jak należy opracować nowy program, jakie elementy uwzględnić i w jakich szkołach obowiązuje? Przedstawiamy przykładowy wzór programu!

Arkusz analizy programu wychowania przedszkolnego

Realizacja nowej podstawy programowej wymaga aktualizacji zestawu programów wychowania przedszkolnego.  Nauczyciele mogli opracować własne lub skorzystać z programów innych autorów. Skorzystaj z arkusza analizy, aby upewnić się, że dopuszczony program pozwoli na osiągnięcie celu i efektów wychowania przedszkolnego.

Zestaw narzędzi służących do monitorowania realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego

Dyrektor przedszkola obowiązany jest kontrolować prawidłowość realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego przez nauczycieli. W celu usprawnienia nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola w tym zakresie opracowuje się dodatkowe dokumenty – w tym roku, w związku z obowiązkiem wdrażania nowej podstawy programowej, konieczne jest zaktualizowanie procedury monitorowania oraz narzędzi służących do jej realizacji.

Nowe terminy na złożenie wniosku o objęcie dziecka nauką języka mniejszości lub języka regionalnego

Organizowanie zajęć umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego jest jednym z zadań przedszkola. Jeżeli rodzice złożą wniosek o objęcie dziecka nauką takiego języka – nie możesz odmówić. Resort edukacji postanowił zmienić regulacje dotyczące warunków i sposobów wykonywania tego obowiązku – sprawdź, jakie zmiany wprowadzono.

dyrektor / kierownik prowadzi zebranie

Zmiany na stanowiskach kierowniczych przed rokiem szkolnym 2017/2018 – 6 pytań i odpowiedzi

Przekształcenia wielu typów szkół, a zwłaszcza transformacje dotykające gimnazjum, rodzą pytania, jakie są dalsze losy dyrektorów szkół. Przepisy przejściowe przewidują dalsze pełnienie funkcji dyrektora niezależnie od przekształcenia. W niektórych przypadkach możliwe będzie także przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora, ale nie dłużej niż do 31 sierpnia 2019 r. Sprawdź, jakich posunięć kadrowych może spodziewać się dyrektor w związku z wdrażaniem reformy oświaty.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 21-23 sierpnia 2017 »

Konferencja 20-24 lutego 2017 r.

Deklaracja rodziców o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego

Jeśli rodzice chcą, by ich dziecko kontynuowało wychowanie przedszkolne w danej placówce, powinni najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji złożyć pisemną deklarację na ręce dyrektora placówki. Dyrektor nie może odmówić przyjęcia takiej deklaracji. 

Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata

W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek zamieszkania na obszarze danej gminy, niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane jest pod uwagę m.in. kryterium wielodzietności rodziny kandydata. Pobierz wzór oświadczenia o wielodzietności rodziny kandydata.

Wniosek o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole, innej formy wychowania przedszkolnego

Wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego składa się odpowiednio do dyrektora wybranego publicznego przedszkola lub wybranej publicznej szkoły, a w przypadku wyboru oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego - odpowiednio do dyrektora publicznego przedszkola lub publicznej szkoły podstawowej. Pobierz wzór wniosku!

Prezentacja. Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2017/2018 jest szczególny w zakresie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli (w tym oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych). Poznaj nowości w naborze do przedszkoli i skutki reformy systemu oświaty - na rok szkolny 2017/2018.

Prywatne przedszkole

TEMAT DNIA. Rekrutacja do przedszkoli na rok 2017/2018. Losy przedszkoli w zespołach szkolno-przedszkolnych i wpływ reformy na oddziały przedszkolne

Wejście w życie ustawy prawo oświatowe pociąga za sobą szereg konsekwencji dla przedszkoli i innych placówek wychowania przedszkolnego. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi przeprowadzenia rekrutacji do przedszkoli na rok 2017/2018 oraz wpływu reformy na funkcjonowanie zespołów szkół, w których dotąd funkcjonowały przedszkola i oraz szkół z oddziałami przedszkolnymi.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 20-24 lutego 2017 r. »

Konferencja 3-10 października 2016

cfac893d887fb596bb00f11c62a87c2d956751a0-large

DZIEŃ 5. KONFERENCJI: Jak rozporządzać czasem pracy nauczycieli – 10 porad na rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Czas pracy nauczycieli od zawsze budził duże kontrowersje w praktyce, w szczególności z uwagi na specyficzną instytucję pensum, która nie występuje u innych grup zawodowych. Wątpliwości wywołuje również przydział godzin ponadwymiarowych, a także zajęć dodatkowych, które od nowego roku szkolnego w związku ze zniesieniem godzin karcianych będą realizowane w ramach zadań statutowych szkoły. Sprawdź, jak prawidłowo rozporządzać czasem pracy nauczycieli.

ffb5c89346beb18592a6889c48f22291b04d20ef-large

DZIEŃ 3. KONFERENCJI: Monitorowanie wdrażania podstawy programowej wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2016/2017

Monitorowanie wdrażania i realizacji podstawy programowej stanowi element nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola. Odpowiednie zaplanowanie działań związanych z monitorowaniem pozwala na uzyskanie szeregu informacji, które zostaną wykorzystane w ramach ewaluacji wewnętrznej, kontroli i wspomagania nauczycieli w podnoszeniu jakości pracy placówki.

d6d83016016275082c98c3e889b4d9224379a29c-large

DZIEŃ 2. KONFERENCJI: Co nowego w Karcie Nauczyciela czeka nas w roku szkolnym 2016/2017

Zmiany w systemie oświaty, które wchodzą w życie w roku szkolnym 2016/2017, obejmą również Kartę Nauczyciela. Są dość istotne i dotyczą przede wszystkim czasu pracy nauczycieli. Sprawdź, o jakich nowościach warto wiedzieć w perspektywie rozpoczynającego się nowego roku szkolnego.

387bb15f295e3440a15f0e014aa47ab1314ae034-large

Archiwalny Zmiany w roku szkolnym 2016/2017 i system oświaty w Polsce od 2017

Nowy rok szkolny przyniósł kilka istotnych zmian, w tym likwidację godzin karcianych. A kolejny będzie jeszcze ciekawszy – zacznie się reforma oświatowa. Zmiany w organizacji oświaty zawierają 2 projekty przygotowane przez MEN. Podpowiadamy, co się zmieni, na co muszą się przygotować szkoły i dyrektorzy placówek oświatowych!

883a0dc4111949b761226832ceab317519cae7c7-large

Archiwalny DZIEŃ 1. KONFERENCJI: Urlop dla poratowania zdrowia – 10 pytań i odpowiedzi

Przepisy dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia, choć pozornie proste i oczywiste, mogą wywoływać wiele wątpliwości interpretacyjnych. Przeczytaj, z jakimi problemami może mierzyć się dyrektor, podejmując decyzję w sprawie udzielenia urlopu zdrowotnego, a także po jego rozpoczęciu przez nauczyciela.  

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 3-10 października 2016 »

Konferencja 21-25 sierpnia 2016 r.

0f3d28508bd36fce5a0366744c1102f82326a296-large

8 wskazówek w zakresie czasu pracy nauczyciela na nowy rok szkolny

Obliczenie pensum łączonego, przydział godzin ponadwymiarowych, przydział zadań statutowych – dyrektorzy od dawna mierzą się z tymi zagadnieniami dotyczącymi czasu pracy nauczyciela. Niestety łatwo tu o błąd, który może być niekorzystny dla szkoły bądź naruszać prawa pracownicze. W artykule prezentujemy wskazówki w zakresie czasu pracy nauczycieli przydatne na nowy rok szkolny.

Szablon do pisania planów miesięcznych

Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji w przedszkolu, każdy nauczyciel na podstawie programu wychowania przedszkolnego opracowuje plany pracy dydaktyczno-wychowawczej na dany miesiąc.

fa9ae2dfd2507d3f40e9827583fd47938b47da6b-large

Wykorzystanie wniosków z nadzoru pedagogicznego w celu podnoszenia jakości pracy przedszkola – 6 przykładów z praktyki

Zaangażowanie nauczycieli w doskonalenie pracy przedszkola daje realną szansę na poprawę jego funkcjonowania w obszarach, które tego najbardziej wymagają. Przyznanie radzie pedagogicznej kompetencji związanych z wykorzystaniem wyników nadzoru pedagogicznego może jednak stwarzać trudności, dlatego na przykładach wyjaśniamy, jak wykorzystywać w praktyce.

Polecenie realizacji zajęć dodatkowych

Zajęcia dodatkowe są realizowane w ramach zadań statutowych szkoły. Ich przydział następuje w drodze polecenia służbowego. Pobierz wzór polecenia!

czas pracy

E-szkolenie: Czas pracy nauczycieli w roku szkolnym 2016/2017

Zapraszamy do obejrzenia e-szkolenia na temat czasu pracy nauczycieli w roku szkolnym 2016/2017.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Konferencja 21-25 sierpnia 2016 r. »
Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty