Nadszedł czas opracowywania arkusza organizacji na nowy rok szkolny, a tym samym podejmowania decyzji kadrowych w szkołach. Zanim zdecydujesz o ostatecznym przydziale godzin na nowy rok szkolny - sprawdź, którzy nauczyciele i w jakim stopniu podlegają ochronie przed zwolnieniem z pracy i zmianą warunków zatrudnienia. Dowiedz się kiedy, mimo szczególnych okresów ochronnych takich jak ciąża, urlop wychowawczy, urlop zdrowotny, przynależność do związków zawodowych, można zmienić warunki pracy nauczyciela, a nawet wręczyć wypowiedzenie.
Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym, w tym przydział godzin poszczególnym nauczycielom przygotowuje dyrektor szkoły w projekcie organizacji na dany rok szkolny, który zatwierdza organ prowadzący w terminie do 30 maja każdego roku. Możliwe jest wprowadzenie zmian w organizacji w trakcie roku szkolnego. Przekonaj się, czy można w ten sposób odebrać nauczycielom godziny ponadwymiarowe i czy mogą oni domagać się przydzielenia tych godzin na drodze sądowej.
Sama zmiana uchwały w sprawie wynagradzania nauczycieli nie wymaga wprowadzania zmian do indywidualnych umów o pracę lub aktów mianowania, zawartych z nauczycielami. Sprawdź, którym nauczycielom musisz zmienić warunki pracy w związku z nowym regulaminem wynagradzania nauczycieli!
Aby porozumienie zmieniające treść stosunku pracy było skuteczne musi obejmować zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika, które zwykle wyrażają się przez złożenie podpisów pod treścią porozumienia. Porozumienie wysłane pocztą nie wywoła żadnego skutku, dopóki pracownik nie wyrazi swojej woli przyjęcia nowych warunków zatrudnienia - może to być podpis pod porozumieniem, ale także milczące przyjęcie nowych warunków zatrudnienia. Dowiedz się więcej o porozumieniu zmieniającym w szkole!
Do 31 sierpnia 2012 r. należy wypłacić świadczenie urlopowe nauczycielom za rok szkolny 2011/2012. Świadczenie to przysługuje zarówno nauczycielom zatrudnionym w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy, przez cały rok szkolny, jak i krócej. Poznaj zasady obliczania wysokości świadczenia urlopowego dla nauczycieli za 2012 r.
Jeżeli w trakcie trwania roku szkolnego wymiar etatu nauczyciela ulegał zmianom, świadczenie urlopowe należy ustalić odrębnie dla poszczególnych okresów zatrudnienia w trakcie roku szkolnego. Przeczytaj o tym, jak obliczyć wysokość świadczenia urlopowego, gdy do zmiany wymiaru etatu nauczyciela dochodzi w trakcie miesiąca
Pracownik pełniący funkcję społecznego inspektora pracy jest chroniony przed zwolnieniem z pracy oraz niekorzystną zmianą warunków pracy. Przeczytaj o możliwości zwolnienia z pracy i zmniejszenia wymiaru etatu społecznego inspektora pracy.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Zasada ta nie dotyczy jednak sytuacji, w której dochodzi do zmiany wymiaru etatu pracownika szkoły - w takim przypadku podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w dwóch sytuacjach ustala się na nowo - sprawdź kiedy!
Zasadą jest, że nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania musi mieć zapewniony w szkole pełen etat (art. 10 ust. 5 pkt 6 KN). Zmiana warunków pracy takiego nauczyciela jest dopuszczalna tylko w przypadkach wskazanych w przepisach Karty Nauczyciela, m.in. w razie częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. Nauczyciel, aby uchronić się przed definitywnym zwolnieniem z pracy z końcem roku szkolnego ma dwa wyjścia. Sprawdź jakie!
Zasady obniżania wymiaru etatu nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia różnią się w zależności od tego, czy nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania czy umowy o pracę na czas nieokreślony. Sprawdź, czy, kiedy i na jakich zasadach można obniżyć wymiar etatu nauczycielowi na urlopie zdrowotnym.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.