Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Zadania i kompetencje rady pedagogicznej – kompendium wiedzy

Zadania i kompetencje rady pedagogicznej – kompendium wiedzy

Organizacja zebrań rady pedagogicznej w ostatnich latach nieco się zmieniła. Była możliwość prowadzenia zdalnych rad, choć aktualnie przepis ten już nie obowiązuje. Wprowadzone zostały nowe obowiązki, jak choćby opiniowanie dostosowań do egzaminów ósmoklasistów uczniów z Ukrainy. Aby więc rada pedagogiczna działała sprawnie, podpowiadamy co się zmieniło i jakie są zadania i kompetencje rady pedagogicznej.

Odmowa dopuszczenia kandydata do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły

Odmowa dopuszczenia kandydata do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły – w jakich przypadkach

Odmowa dopuszczenia do konkursu na dyrektora szkoły to bardzo przykre doświadczenie dla kandydata na tego dyrektora. Jest on bowiem skreślany jeszcze na etapie weryfikacji formalnej, nie mając szans choćby na zaprezentowanie koncepcji pracy szkoły i dorobku zawodowego. Nie zawsze jednak odmowa dopuszczenia do konkursu będzie legalna. Sprawdź, jak się bronić w przypadku, gdy jest ona niezgodna z prawem.

Kodeks pracy 2023 zmiany dla szkół

Kodeks pracy 2023 – 10 najważniejszych zmian dla szkół

Od 26 kwietnia 2023 r. wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony będzie wymagać uzasadnienia. Nauczyciele zatrudnieni z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania będą mogli złożyć wniosek o zatrudnienie na czas nieokreślony, a odmowę zmiany rodzaju umowy o pracę dyrektor szkoły będzie musiał uzasadnić. Wszyscy pracownicy szkoły zyskają nowe uprawnienia tj. m.in. urlop opiekuńczy, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, a także dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Zmiany w Kodeksie pracy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Egzamin ósmoklasisty dla uczniów z Ukrainy

Egzamin ósmoklasisty dla uczniów z Ukrainy – dostosowania i zakres zadań

Uczniowie z Ukrainy będą zdawać ten sam egzamin co polscy ósmoklasiści. Natomiast przeznaczone dla nich arkusze będą dostosowane do ich potrzeb. W tym roku szkolnym uczniowie będą mieli również możliwość wyboru jednego z 6 języków obcych. Przedstawiamy możliwe sposoby dostosowania egzaminu ósmoklasistów dla uczniów z Ukrainy.

Ocenianie uczniów – nie zapominaj o konieczności współpracy z rodzicami

Ocenianie uczniów – nie zapominaj o konieczności współpracy z rodzicami

Jak wiadomo w procedurze oceniania uczniów ważna jest ścisła współpraca nauczycieli z rodzicami. Przejawia się ona m.in. poprzez informowanie rodziców o ocenach i postępach ich dziecka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by ta współpraca funkcjonowała prawidłowo i by ocenianie uczniów przebiegło zgodnie z przepisami. 

29 wykroczeń, za które PIP może ukarać dyrektora szkoły grzywną

29 wykroczeń, za które PIP może ukarać dyrektora szkoły grzywną

Następstwem kontroli PIP w szkole może być niestety grzywna. Inspekcja pracy wymierza ją za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym, ale też w zakresie BHP. Karę taką może otrzymać przede wszystkim dyrektor szkoły. Sprawdź, w jakich przypadkach dyrektor szkoły może zostać ukarany grzywną przez PIP.

kontrola PIP w szkole

Kontrola PIP w szkole – jak przebiega

W żadnej szkole i placówce oświatowej nie można wykluczyć kontroli PIP. Kontrola ta może być wszczęta po skardze ale też z urzędu. W jej toku dyrektor ma liczne obowiązki wobec inspektorów pracy, ale też pewne uprawnienia. Sprawdź, jak przebiega kontrola PIP w szkole.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie roku szkolnego w przedszkolu

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie roku szkolnego – zadania przedszkola

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego stanowi podstawę do objęcia dziecka kształceniem specjalnym. Dotyczy to zarówno przedszkola publicznego, jak i niepublicznego. Warto przeanalizować, jakie kroki musi podjąć przedszkole publiczne po otrzymaniu orzeczenia, aby móc zatrudnić dodatkowego nauczyciela i zorganizować wsparcie. A jakie kroki musi podjąć przedszkole niepubliczne, aby otrzymać dotację na dziecko niepełnosprawne.

Urlop wypoczynkowy dyrektora szkoły w roku objęcia i zakończenia pełnienia funkcji

Urlop wypoczynkowy dyrektora szkoły w roku objęcia i zakończenia pełnienia funkcji

Dyrektor szkoły korzysta z urlopu wypoczynkowego na innych zasadach niż pozostali nauczyciele zatrudnieni w szkole feryjnej. Urlop dyrektora szkoły nie musi bowiem  przypadać w okresie ferii szkolnych i jest ograniczony do 35 dni roboczych w roku kalendarzowym. Sprawdź, jak naliczyć urlop wypoczynkowy dyrektora szkoły, który kończy lub zaczyna pełnić tę funkcję w trakcie roku kalendarzowego.

Szkolenia branżowe dla nauczycieli – co powinien wiedzieć dyrektor

Szkolenia branżowe dla nauczycieli – co powinien wiedzieć dyrektor

W 2023 r. minie pierwszy 4-letni cykl szkoleń branżowych nauczycieli zawodu. Kierowanie na te szkolenia i uzgodnienia w tym przedmiocie należy do obowiązków dyrektora. Jesteś dyrektorem placówki zawodowej? Sprawdź, czy należycie wykonałeś obowiązek szkolenia branżowego nauczycieli.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql