Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Sprawozdanie Rb-34S - jak wykazać niewykorzystane środki, które zostały zwrócone w 2023 roku

Sprawozdanie Rb-34S - jak wykazać niewykorzystane środki, które zostały zwrócone w 2023 roku

Jednostki oświatowe, które gromadzą dochody na wydzielonym rachunku zobowiązane są do sporządzania kwartalnego sprawozdania budżetowego Rb-34S. Sprawdź, jak wykazać w tym sprawozdaniu niewykorzystane środki, które zostały zwrócone w 2023 roku.

Podstawa prawna zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych

Podstawa prawna zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych

Jeżeli z powodu braku godzin dla nauczyciela konieczne jest zwolnienie go z pracy, nie zawsze zastosowanie będzie miał art. 20 Karty Nauczyciela. Sprawdź, jaka jest podstawa prawna zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych. Podpowiadamy co zrobić w zależności od zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub mianowania oraz wymiaru zajęć.

Ocenianie i klasyfikacja roczna uczniów

Ocenianie i klasyfikacja roczna uczniów. Poznaj 11 praktycznych wskazówek

Zbliża się roczne podsumowanie pracy uczniów i wystawianie ocen klasyfikacyjnych. Zasady oceniania nie zmieniły się, ale i aktualne przepisy potrafią budzić wątpliwości. Sprawdzamy, jak wygląda ocenianie i klasyfikacja roczna uczniów w roku szkolnym 2022/2023.

powołanie wicedyrektora szkoły na stanowisko kierownicze

Powołanie wicedyrektora szkoły na stanowisko kierownicze - od A do Z

Po utworzeniu stanowiska wicedyrektora należy je obsadzić. Powołanie wicedyrektora to kompetencja dyrektora szkoły. Funkcję wicedyrektora może pełnić zarówno nauczyciel jak i pracownik niepedagogiczny – musi on jednak spełniać określone wymogi. Sprawdź, kogo możesz powołać na wicedyrektora. Dowiedz się także, jak dokonać powierzenia funkcji kierowniczej.

Siła wyższa w Kodeksie pracy

3 warunki, aby uzyskać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej

Nowe zwolnienie od pracy tzw. urlop z powodu siły wyższej nie jest sposobem na załatwianie spraw prywatnych w godzinach pracy. Dotyczy ono bowiem okoliczności nadzwyczajnych, wymagających obecności prawnika w związku z wypadkiem lub nagłym zachorowaniem członka rodziny tj. w pilnych sprawach rodzinnych. Siła wyższa w Kodeksie pracy nie została zdefiniowana. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wypracowało jednak warunki, jakie musi spełnić zdarzenie, by można było uznać je za spowodowane działaniem siły wyższej. Przekonaj się, jak udzielać urlopu z powodu siły wyższej oraz gdzie przechowywać wnioski pracowników szkoły o udzielenie tego zwolnienia od pracy.

Uczeń z chorobą przewlekłą w szkole

Uczeń z chorobą przewlekłą w szkole – procedury i zasady bezpieczeństwa

Jakie wskazania prawne należy wziąć pod uwagę w przypadku ucznia z chorobą przewlekłą w szkole ogólnodostępnej? Przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednie warunki nauki oraz właściwą opiekę. Uczeń z chorobą przewlekłą w szkole powinien być także objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Przedstawiamy szereg wytycznych dotyczących organizacji pracy i opieki nad uczniem z chorobą przewlekłą w szkole.

Rezygnacja z funkcji kierowniczej w szkole – co oznacza dla dyrektora

Wszystko o rezygnacji z funkcji dyrektora szkoły lub innej funkcji kierowniczej

Chcesz zrezygnować z funkcji dyrektora lub innej kierowniczej z powodów zdrowotnych, osobistych, finansowych czy po prostu w zamiarze przejścia na emeryturę? Zastanawiasz się, jak to zrobić, żeby móc jak najszybciej zaprzestać wykonywania dodatkowych obowiązków? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla ciebie. Sprawdź, jak zgodnie z prawem zrezygnować z funkcji dyrektora w szkole.

Ochrona stosunku pracy nauczycieli

Ochrona stosunku pracy nauczycieli w praktyce

Decyzje kadrowe utrudniają sytuacje, w których nauczyciele korzystają ze szczególnej ochrony przed zwolnieniem z  pracy. Mowa tu na przykład o okresie ciąży, pełnienia funkcji związkowej czy korzystania z urlopu wychowawczego. Zakres tej ochrony różni się jednak w zależności od podstawy prawnej zatrudnienia nauczyciela oraz liczby zatrudnionych w szkole pracowników. Sprawdź, jak działa ochrona stosunku pracy nauczycieli w praktyce oraz co może zrobić dyrektor szkoły, gdy wypowiedzenie stosunku pracy nauczyciela jest niemożliwe. Przekonaj się jak wpływają na ochronę stosunku pracy nauczycieli nowe przepisy Kodeksu pracy, które obowiązują od 26 kwietnia 2023 r.

Konkurs na dyrektora szkoły lub placówki oświatowej – jakie dokumenty

10 dokumentów do konkursu na dyrektora szkoły lub placówki oświatowej

Kandydat musi złożyć określone dokumenty w konkursie na dyrektora szkoły, wymienione w ogłoszeniu konkursu. Braki w dokumentacji skutkują niestety odmową dopuszczenia do konkursu. Zaś nieprawidłowości w treści dokumentów mogą przełożyć się na wybór innego kandydata. Poznaj wymagane dokumenty do konkursu na dyrektora szkoły. Sprawdź także, co musisz zawrzeć w ich treści.

umowy z rodzicami w szkole niepublicznej

Wszystko o umowach z rodzicami w szkole niepublicznej

Czy dyrektor szkoły niepublicznej może nie podpisać z rodzicem umowy i nie przyjąć dziecka? Czy odmowa zawarcia umowy musi być uargumentowana? To częste pytania w kontekście umów w szkołach niepublicznych. Poznaj najczęstsze problemy związane z umowami w szkołach niepublicznych, w tym m.in. przyjmowania uczniów z orzeczeniem.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql