W ciągu roku szkolnego uczniowie często dostarczają opinie lekarza lub inne oświadczenia, które uprawniają ich do zwolnienia z danych zajęć. Powstaje wtedy jednak kilka wątpliwości, w tym m.in. jak klasyfikować takiego ucznia, kiedy można zwolnić ucznia z uczestniczenia w zajęciach i jakich wpisów dokonywać w dokumentacji szkolnej.
Gromadzone w szkole informacje o uczniu powinny być udostępniane rodzicom i służyć przede wszystkim udzielaniu dziecku konkretnej pomocy. Dane te są poufne i powinny być odpowiednio zabezpieczone. Udostępnienie ich innym osobom i instytucjom powinno jasno wynikać z przepisów prawa. Poznaj 10 zasad, którymi należy się kierować przy udostępnianiu informacji o uczniu.
Okres przedświąteczny to czas, w którym napływają wnioski o przyznanie świątecznych paczek, bonów czy talonów ze środków ZFŚS. To także dobry moment na zorganizowanie spotkania okolicznościowego dla pracowników. Dysponując środkami funduszu socjalnego trzeba jednak bardzo uważać. Błąd przy przyznawaniu świadczeń, w razie kontroli, może skutkować powstaniem zaległości podatkowych i w ZUS. Poznaj zasady dysponowania środkami ZFŚS oraz opodatkowania i oskładkowania świadczeń z funduszu socjalnego.
W przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych nowym obowiązkiem dyrektora będzie zatrudnianie nauczycieli wspomagających pracę z dziećmi, których dotyczy kształcenie specjalne. Takie zatrudnienie każdorazowo będzie wymagało od dyrektora uwzględnienia zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
Sporządzanie i przechowywanie notatek służbowych często sprawia problemy. Spowodowane jest to m.in. wątpliwościami, czy należy dołączać je do akt pracownika, czy przechowywać je w inny sposób. Dyrektorzy muszą więc pamiętać, że możliwość dołączania ich do akt zależy od tego, czego dotyczą. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące sporządzania i przechowywania notatek służbowych.
Szkoły mają czas do marca na wprowadzenie zmian w dotychczasowych programach wychowawczym i profilaktyki. Związane jest to ze zmianami wynikającymi z nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania narkomanii. Placówki oświatowe powinny więc większą uwagę zwrócić na poprawę skuteczności podejmowanych działań, lepszą współpracę z rodzicami, a także objąć programem profilaktyki wszystkich uczniów, a nie tylko tych zagrożonych narkomanią.
O przyjęciu do szkoły ucznia przybywającego z zagranicy decyduje dyrektor. Jednak aby było to możliwe, uczeń musi spełnić określone warunki, w tym m.in. złożyć do szkoły wymagane dokumenty. Jeśli dyrektor postanowi o nieprzyjęciu ucznia, musi swoją decyzje uzasadnić w terminie 5 dni. Poznaj najważniejsze zasady przyjmowania uczniów z zagranicy do szkół różnych typów.
Dyrektor szkoły, podejmując decyzję o przyjęciu ucznia w trakcie roku szkolnego, musi pamiętać o pozyskaniu odpowiedniej dokumentacji. Aby zgodnie z przepisami podjąć taką decyzję, powinien dokładnie poznać zasady i warunki przechodzeni uczniów ze szkół tego samego, jak i innego typu. Część z nich obowiązuje dopiero od roku szkolnego 2015/2016.
Treść nowego rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego nie zmienia form jego prowadzenia w przedszkolach. Wprowadza jednak kilka zmian dotyczących głównie ewaluacji zewnętrznej. Rezygnuje się z ograniczenia czasu trwania kontroli doraźnej, a także wprowadza elektroniczną platformę nadzoru dla dyrektorów i rodziców.
Nowe rozporządzenie dotyczące kształcenia dzieci niepełnosprawnych umożliwia organizowanie nauki aż w 6 formach wychowania przedszkolnego. Przepisy pozwalają również na zachowanie statusu oddziału integracyjnego w sytuacji spadku liczby dzieci niepełnosprawnych w trakcie roku szkolnego. Do tego potrzebna jest jednak zgoda organu prowadzącego.