Karta Nauczyciela w sposób pełny reguluje zasady zatrudniania nauczycieli szkół samorządowych. Określa, kiedy dopuszczalna jest umowa na czas określony nauczyciela i jaki jest limit umów o pracę w szkole. Przewiduje także szczególną formę nawiązania stosunku pracy tj. zatrudnienie nauczyciela na podstawie mianowania. Kompleksowe omówienie zasad zatrudniania nauczycieli wraz z bogatym orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz wzorami dokumentów, rozwieją wątpliwości związane z nawiązywaniem stosunków pracy z nauczycielami.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Nagłe i długotrwałe nieobecności nauczyciela w pracy powodują konieczność zapewnienia zastępstwa. Nie zawsze jednak oznacza to, że dyrektor musi zatrudnić nowego nauczyciela na zastępstwo. Sprawdź, kiedy można przydzielić za nieobecnego nauczyciela doraźne zastępstwa, a kiedy konieczne jest powierzenie stałego zastępstwa za nauczyciela. Przekonaj się także, od kiedy – z puntu widzenia dyscypliny finansów publicznych – można zatrudnić nauczyciela na zastępstwo.
Zastępstwa doraźne to rozwiązanie tymczasowe
Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela (art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela). Zastępstwa doraźne przydzielane są w przypadkach krótkotrwałej nieobecności nauczyciela w pracy. Doraźne zastępstwa może realizować nauczyciel niezależnie od posiadanych kwalifikacji.
Z artykułu dowiesz się:
Zatrudnianie nauczycieli na czas określony jest ograniczone przepisami. Niemniej jednak nie każda umowa o pracę na czas określony jest wliczana do limitu zatrudnienia na czas określony. Dotyczy to zwłaszcza nauczycieli początkujących. Sprawdź, jakie umowy można zawierać z takimi nauczycielami bez względu na limit czasowy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.