Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Reforma w pytaniach i odpowiedziach

Przepisy dotyczące nowego prawa oświatowego nie zawsze są jasne. Ich interpretacja wymaga często szczegółowych wyjaśnień i odniesień do różnych aktów prawnych. Dlatego w jednym miejscu przygotowaliśmy odpowiedzi na różne pytania związane z reformą. Uzyskaj odpowiedź na najtrudniejsze pytania. Eksperci Portalu Oświatowego udzielają szczegółowych wyjaśnień. Sprawdź, o co pytają nasi Czytelnicy!

Sprawdź, czy można przedłużyć powierzenie stanowiska wicedyrektora

Pytanie: W arkuszu organizacji szkoły, który został zatwierdzony przez organ prowadzący, ujęto stanowisko wicedyrektora. Czy dyrektor powinien jeszcze dodatkowo zwrócić się z odrębnym pismem do organu prowadzącego w sprawie opinii dotyczącej przedłużenia powierzenia stanowiska wicedyrektora?

Przekształcenie zespołu szkół z podstawówką i gimnazjum

Pytanie: Czy w aktualnej sytuacji (zmiana systemu oświaty) w roku szkolnym 2017/2018 zasadne jest utworzenie zespołu szkół z obecnie funkcjonującego gimnazjum i szkoły podstawowej? Czy w przypadku takiej decyzji rady gminy kurator oświaty ma obowiązek wyrazić swoje stanowisko i czy jest ono wiążące dla samorządu? Czy w przypadku powołania zespołu szkół, musi być ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora?

W jaki sposób będą przekształcane szkoły zawodowe w branżowe

Pytanie: Czym charakteryzuje się szkoła branżowa i czy aktualna niewielka szkoła zawodowa wpisuje się w ten nowy typ szkoły? Jakie działania i jaki organ oraz w jakim terminie musi przekształcić aktualną zasadniczą szkołę zawodową (wielozawodową), aby ta od września 2017 r. stała się szkołą branżową?

Skutki przekształcenia szkoły i zmiany jej nazwy w dokumentacji szkolnej

Pytanie: Od 1 września 2017 r. szkoła zmienia nazwę, do nazwy dołączony zostaje „Nr 2”. Czy przekształcenie szkoły oraz zmiana nazwy skutkują zmianami w dokumentacji szkolnej, tzn. czy uczniom wymieniane są legitymacje szkolne na nowe, zakłada się nową księgę uczniów oraz wydaje wszystkim uczniom nowe arkusze ocen z aktualnymi pieczęciami urzędowymi i szkolnymi?

Włączenie gimnazjum do szkoły podstawowej – kadencja dyrektora gimnazjum nie zostanie skrócona

Pytanie: Dyrektor gimnazjum włączanego z dniem 1 września 2017 roku do szkoły podstawowej, ma powierzone stanowisko kierownicze do 31 sierpnia 2020 roku. Z dniem 1 września staje się wicedyrektorem szkoły podstawowej. Czy należy skrócić mu powierzenie stanowiska dyrektora gimnazjum?

Przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową – kto powołuje nowego wicedyrektora

Pytanie: Gimnazjum ulega przekształceniu w szkołę podstawową z dniem 1 września. Kadencja dyrektora gimnazjum kończy się 31 sierpnia Zaś obecny wicedyrektor złożył rezygnację i z dniem 31 sierpnia przestane pełnić swą funkcję odwołanie. Kto w takiej sytuacji powinien przedstawić kandydaturę na stanowisko wicedyrektora?

Co z dodatkiem funkcyjnym i motywacyjnym po włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej

Pytanie: Jestem dyrektorem gimnazjum włączanego z dniem 1 września do szkoły podstawowej. Czy dyrektor szkoły podstawowej może w tym dniu zmienić mi dodatek funkcyjny i motywacyjny bez wypowiedzenia?

Stan nieczynny w gimnazjum – dyrektor nie zmusi nauczyciela do powrotu do pracy

Pytanie: Nauczyciel został przeniesiony w stan nieczynny na podstawie art. 225 ust.1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Prawdopodobnie jednak pojawi się możliwość zatrudnienia tego nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć od 1 września 2018 r. Czy w związku z powyższym nauczyciel może odmówić przyjęcia pracy i czy ta odmowa skutkuje wygaśnięciem stanu nieczynnego?

Sprawdź, czy dyrektor szkoły podstawowej ma wpływ na decyzje kadrowe dyrektora włączanego gimnazjum

Pytanie: Z dniem 1 września 2017 r. dojdzie do włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej. Czy ustępujący dyrektor gimnazjum może jeszcze w sierpniu zatrudnić nowych nauczycieli i podpisać z nimi umowę? Czy udział w tym powinien mieć dyrektor szkoły podstawowej?

Odwołanie wicedyrektorów w przypadku włączenia gimnazjum do zespołu szkolno - przedszkolnego

Pytanie: Od 1 września 2017 r. do zespołu szkolno - przedszkolnego zostanie włączone gimnazjum. Do tej pory w zespole było 2 wicedyrektorów - jeden zajmował się sprawami przedszkola a drugi sprawami szkoły podstawowej. Od nowego roku szkolnego w zespole byłoby 3 wicedyrektorów, bo dotychczasowy dyrektor gimnazjum włączanego do zespołu stanie się wicedyrektorem. Czy w tym przypadku dyrektor zespołu odwołuje 2 dotychczasowych wicedyrektorów?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel