Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Składki i świadczenia z ZUS

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące świadczeń z ZUS dla pracowników oświaty. Dzięki praktycznym poradom bez problemu ustalisz prawo i wysokość zasiłków oraz poznasz niezbędną dokumentację związaną z ubieganiem się o świadczenia z ZUS pracowników Twojej placówki

Przerwa w okresie zasiłkowym – czy obejmuje dni wolne od pracy

Przerwa w okresie zasiłkowym – czy obejmuje dni wolne od pracy

Do okresu zasiłkowego zalicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy. W przypadku tej samej jednostki chorobowej wymagana jest jednak przerwa w tym okresie w wymiarze powyżej 60 dni. Rodzi się pytanie, co to znaczy „ta sama jednostka chorobowa” i jakie dni zalicza się do wspomnianej przerwy.

Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy w przypadku pracowników po urlopach związanych z rodzicielstwem

Pytanie: Komu przysługuje zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby powracające z urlopów związanych z rodzicielstwem?

Zatrudnienie emeryta i rencisty – co ze składkami ZUS

Zatrudnienie emeryta i rencisty – co ze składkami ZUS

W szkołach i placówkach oświatowych niejednokrotnie zatrudniani są emeryci jak i renciści – zarówno na podstawie stosunku pracy jak i umów cywilnoprawnych. Sprawdź, czy ma to wpływ na zasady oskładkowania ich wynagrodzeń.

Kwarantanna w ciąży – 100% czy 80% zasiłku

Kwarantanna w ciąży – 100% czy 80% zasiłku

W czasie kwarantanny lub izolacji pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru, pod warunkiem, że nie pracuje zdalnie. A co w przypadku, gdy ten okres wypada w czasie ciąży pracownicy?

Zwolnienie lekarskie a dni wolne od pracy

Pytanie: Pracownik szkoły w dniu 30 kwietnia zasięgnął teleporady. Otrzymał zwolnienie lekarskie na dni od 4 do 6 maja. Czy zwolnienie mogło być wystawione z pominięciem dni wolnych od 1 do 3 maja?

Opieka nad chorym członkiem rodziny – wymiar zasiłku

Pytanie: Pracownik szkoły i jego brak opiekuje się chorą matką. Jaki jest wymiar przysługującego mu z tego tytułu zasiłku opiekuńczego, z uwzględnieniem drugiego opiekuna?

Zasiłek macierzyński w szkole – kiedy 80% a kiedy 100% i 60%?

Zasiłek macierzyński w szkole – kiedy 80% a kiedy 100% i 60%?

Wymiar zasiłku macierzyńskiego zależy przede wszystkim od tego, kiedy i o jaki wymiar urlopu rodzicielskiego wnioskowała pracownica. Możliwe są dwa rozwiązania – wymiar sztywny bądź malejący.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – kto może z niego skorzystać

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – kto może z niego skorzystać

Ustawodawca w związku z zamknięciem przedszkoli i innych placówek oświatowych (a właściwie ograniczeniem ich stacjonarnego funkcjonowania) przedłużył możliwość korzystania przez rodziców z zasiłku opiekuńczego. Często rodzice ci są pracownikami szkół i przedszkoli. Sprawdź, w jakich przypadkach mogą oni dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jak ustalić czy doszło do przerwania okresu zasiłkowego

Jak ustalić czy doszło do przerwania okresu zasiłkowego

Zasiłek chorobowy przysługuje do upływu okresu zasiłkowego wynoszącego generalnie 182 dni. Płatnik powinien wyjaśnić wątpliwości związane z wliczaniem poszczególnych okresów niezdolności do pracy do okresu zasiłkowego.

Dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru chorobowego

Dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru chorobowego

Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy oblicza się na podstawie składników wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Do podstawy wymiaru tych świadczeń zalicza się także dodatek funkcyjny – ale nie w każdym przypadku. Sprawdź, ile powinien wynosić dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru chorobowego.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty