Środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone na organizację wycieczek czy też imprez integracyjnych. Czy ich organizacja wymaga stosowania regulaminu zamówień publicznych w szkole? Poznaj stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych.
Najczęściej w szkołach działa więcej niż jedna reprezentatywna organizacja związkowa. To rodzi konieczność respektowania stanowiska więcej niż jednej organizacji np. przy wprowadzaniu zmian w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Sprawdź, jak dokonać zmiany regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych z uwzględnieniem roli związków zawodowych.
Pytanie: Nauczyciel – emeryt korzystający z ZFŚS w szkole został zatrudniony w tej szkole z dniem 1 października 2024 r. Czy grudniowej korekty odpisu na ZFŚS należy dokonać proporcjonalnie za 9 miesięcy jako emeryta i 3 miesiące jako nauczyciela?
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe zasady naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne. Czy w przypadku, gdy taki nauczyciel podejmie zatrudnienie, odpis na ZFŚS jest dla niego naliczany podwójnie? Wyjaśnienie problemu odpis na ZFŚS dla pracującego nauczyciela emeryta znajdziemy w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
W styczniu odmrożono wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS dla pracowników niepedagogicznych. Przy tej okazji warto przypomnieć, jak nalicza się odpisy na fundusz socjalny w 2024 r. – tym bardziej, że do 31 maja na ZFŚS należy przekazać pierwszą ratę w wysokości 75%.
W związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nauczyciel i pracownik niepedagogiczny otrzymają nie tylko odprawę. W określonych przypadkach może przysługiwać im także nagroda jubileuszowa. Nie można także zapominać o zachowaniu uprawnień do trzynastki, świadczeń z funduszu socjalnego czy pomocy zdrowotnej.
Popularnym rozwiązaniem jest zakup kart Multisport dla pracowników, również w szkołach. Sprawdzamy, na jakich zasadach taki zakup może być finansowany ze środków ZFŚS. Wyjaśniamy też, jak powiązać zakup kart Multisport z kryterium socjalnym.
Uzgodnieniu z ze związkiem zawodowym a właściwie organizacją związkową podlega nie tylko regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Uzgodnień takich wymaga także proces przyznawania świadczeń z funduszu socjalnego. Sprawdź, w jakich przypadkach i w jaki sposób dokonać uzgodnienia ze związkiem zawodowym w procesie przyznawania świadczeń z ZFŚS.
Pytanie: Czy można utworzyć odrębny zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne – byłych pracowników szkoły?
W okresie świątecznym pracownicy i pozostali uprawnieni korzystają ze świadczeń z ZFŚS. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń powinny być przewidziane w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Z drugiej strony nie ma tu całkowitej dowolności. Każdy pracodawca w tym także szkoła musi przestrzegać zasad przewidzianych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Sprawdź, jakich błędów unikać w regulaminie ZFŚS w szkole.
Pytanie: Przyjęty w szkole regulamin ZFŚS zawiera postanowienie "Warunkiem dofinansowania poszczególnych form z zakresu działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej ZFŚS jest uczestnictwo minimum 30% uprawnionych pracowników". Dotyczy to m.in. wycieczek. Czy takie postanowienie jest zgodne z ustawą o ZFŚS?
31 sierpnia 2024 r. mija termin wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli za rok szkolny 2023/2024. W artykule wyjaśniamy, jak obliczyć wysokość świadczenia urlopowego, biorąc pod uwagę takie problemy jak np. zmieniającą się wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS, a także możliwość wystąpienia urlopu opiekuńczego czy zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem. Wskazujemy też, jak postąpić w przypadku przeniesienia służbowego nauczyciela i zatrudnienia na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę
Pytanie: Nauczyciel miał dodatkową umowę o pracę zawartą w trybie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela, tj. za zgodą kuratora oświaty z uwagi na brak kwalifikacji. Czy z tego tytułu należy wypłacić mu drugie świadczenie urlopowe?
Świadczenie urlopowe to dość specyficzny rodzaj uprawnienia pracowniczego, przysługujący nauczycielom i zależny od ich okresu zatrudnienia w roku szkolnym i wymiaru zajęć. Niewątpliwie świadczenie to jest przychodem nauczyciela. Sprawdź, czy podlega ono zwolnieniu z PIT.
Uczestnictwo w wycieczce finansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie jest wykonywaniem obowiązków służbowych. Nie zwalnia też automatycznie od pracy na czas wycieczki. Sprawdź, jakie są zasady usprawiedliwienia nieobecności w pracy w związku z wyjazdem na wycieczkę finansowaną z ZFŚS.
Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – zarówno rzeczowe jak i pieniężne - podlegają specjalnemu zwolnieniu podatkowemu, do kwoty 1000 zł. Co z nadwyżką? W tym zakresie zastosowanie względem przychodów ze świadczeń z ZFŚS może znaleźć tzw. ulga 4+ (ulga dla rodzin wielodzietnych).
Okres od czerwca do sierpnia to czas organizacji wycieczek zakładowych finansowanych m.in. ze środków ZFŚS. Pracownicy szkoły będący na zwolnieniach lekarskich nie może w takiej wycieczce uczestniczyć. Udział w wycieczce podczas nieobecności w pracy z powodu choroby naruszy bowiem warunki zwolnienia lekarskiego i naraża pracownika na konsekwencje.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty