Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Przyznawanie świadczeń z ZFŚS

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w szkole. Sprawdź co możesz sfinansować z funduszu i kto jest uprawniony do świadczeńz ZFŚS w Twojej szkole.

Przyznanie zapomogi losowej ZFŚS, gdy uprawniony zmarł przed wypłatą tego świadczenia

Pytanie: Emeryt - były pracownik objęty ZFŚS w naszej placówce złożył wniosek o zapomogę z ZFŚS w związku z ciężką, długotrwałą chorobą. Świadczenie to zostało przyznane, jednakże następnego dnia emeryt zmarł. Czy szkoła powinna wypłacić to świadczenie, a jeśli tak to komu?

Prawo do świadczeń z ZFŚS nauczyciela na świadczeniu kompensacyjnym

Pytanie: Czy nauczyciel przebywający na świadczeniu kompensacyjnym ma prawo do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w szkole, z której odszedł na to świadczenie?

Świadczenie z ZFŚS zależne od sytuacji pracownika, a nie liczby miejsc pracy

To, czy pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach pracy, nie może mieć wpływu na przyznanie lub nie świadczenia z ZFŚS ani także na jego wysokość. Podejmując decyzję o przyznaniu świadczenia trzeba wziąć pod uwagę ogólną sytuację życiową pracownika, a nie tylko wysokość jego dochodu czy też fakt, że jest zatrudniony w innej placówce.

Środki ZFŚS nie mogą być rozdzielane po równo

Ustalając wysokość świadczeń dla pracowników ze środków zgromadzonych w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wypłacanych m.in. przy okazji świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy, należy brać pod uwagę kryterium socjalne, np. sytuację życiową, rodzinną lub materialną.

wakacje

3 zasady wypłacania "wczasów pod gruszą"

W okresie przedwakacyjnym pracownicy szkoły zgłaszają wnioski o przyznanie dofinansowania do urlopu z ZFŚS, czyli tzw. „wczasów pod gruszą”.  Sprawdź, czy świadczenie to przysługuje także nauczycielom oraz czy wymiar etatu lub okres zatrudnienia w danym roku mogą wpływać na wysokość dofinansowania do wypoczynku

Prawo do świadczeń z ZFŚS po urlopie bezpłatnym

Pytanie: Nauczyciel wrócił do pracy na początku grudnia po czteroletnim urlopie bezpłatnym. Czy temu nauczycielowi przysługują świadczenia z ZFŚS w pełnej wysokości? Regulamin ZFŚS nie przewiduje takiej sytuacji.

Brak dochodu z działalności gospodarczej małżonka - jak ustalić dochód na osobę do celów ZFŚS?

Pytanie: Pracownicy szkoły chcąc uzyskać pomoc z ZFŚS wypełniają oświadczenie o wysokości dochodów wszystkich członków rodziny. Jaką kwotę powinien wpisać pracownik, którego małżonek prowadzi działalność gospodarczą i posiada zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku wykazywanego dochodu? Czy w tym przypadku należy wpisać brak dochodu, czy może kwotę od której płaci ZUS?

Uwzględnienie wspólnie zamieszkującej siostry w oświadczeniu o dochodzie do celów ZFŚS w szkole

Pytanie: Nauczycielka, która mieszka z mężem (bez dzieci) oraz studiującą siostrą w oświadczeniu o dochodzie do celów ZFŚS uwzględniła także tę siostrę. Siostra studiuje i dokłada się 500 zł do wspólnego budżetu. Czy uwzględnienie jej dochodów i jej osoby w oświadczeniu było prawidłowe?

Potrącenie zaległej raty pożyczki z ZFŚS z dofinansowania do wypoczynku z ZFŚS

Pytanie: Czy można bez pisemnej zgody emeryta - byłego pracownika - potrącić zaległe raty pożyczki z ZFŚS z przyznanych świadczeń z funduszu socjalnego (np. z wczasów pod gruszą)?

Zróżnicowanie wysokości "wczasów pod gruszą" w zależności od grupy osób uprawnionych

Pytanie: Czy wczasy "pod gruszą" dla pracowników obsługi szkoły, emerytowanych nauczycieli, rencistów i emerytów obsługi muszą być zróżnicowane w formie widełek według sytuacji materialnej, czy może to być jedna kwota dla każdej z grup?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty