Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Przyznawanie świadczeń z ZFŚS

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w szkole. Sprawdź co możesz sfinansować z funduszu i kto jest uprawniony do świadczeńz ZFŚS w Twojej szkole.

Zasady przyznawania świadczeń z ZFŚS w szkole pracownikom i emerytom

Pytanie: W jaki sposób należy dzielić środki z ZFŚS na obecnych pracowników a emerytów - byłych pracowników? Czy regulamin ZFŚS w szkole może określać różne zasady przyznawania świadczeń dla tych osób?

Kryteria przyznawania świadczeń z ZFŚS, czyli sytuacja życiowa pracowników w praktyce

Pytanie: Co tak naprawdę powinniśmy brać pod uwagę i czym się kierować, oceniając sytuację życiową, rodzinną i materialną osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS? 

Świadczenia z ZFŚS dla małżonków zatrudnionych w tej samej placówce

Pytanie: Małżonkowie pracują w jednej szkole. Oboje złożyli wniosek o świadczenie socjalne - zapomogę świąteczną - oboje, co oczywiste, mają taką samą sytuację życiową, rodzinną, materialną. Z wniosku wynika, że kwalifikują się do przyznania zapomogi. Czy każdemu z osobna muszę udzielić pomocy w takiej samej wysokości? Czy właściwy jest zapis w regulaminie: „W przypadku złożenia wniosku o przyznanie tego samego świadczenia socjalnego przez więcej niż jedną osobę uprawnioną z rodziny zastrzega się możliwość przyznania świadczenia jednej ubiegającej się uprawnionej osobie z tej rodziny”?

Brak informacji o dochodach pracownika - czy można odmówić świadczenia z ZFŚS

Pytanie: Zgodnie z regulaminem ZFŚS w naszej szkole ubiegający się o pomoc przedstawia informację o wysokości uzyskanych dochodów (wg oświadczenia majątkowego składanego do urzędu skarbowego) i otrzymuje pomoc w zależności od ich wysokości. Kilkoro pracowników nie chce złożyć oświadczenia. Czy mam prawo odmówić przyznania pomocy rzeczowej w postaci bonów świątecznych?

Zróżnicowanie wysokości świadczeń z ZFŚS w zależności od zajmowanego stanowiska w szkole

Pytanie: W mojej szkole tzw. wczasy pod gruszą przyznawane są w następujący sposób: dla nauczycieli jest przedział 120-180 zł, a dla pracowników administracji i obsługi szkoły przedział 600-800zł. Czy jest to zgodne z prawem?

Ocena sytuacji materialnej uprawnionego do świadczeń z ZFŚS w szkole

Pytanie: Ocena sytuacji materialnej każdego uprawnionego dokonywana jest na podstawie zaświadczeń z urzędu skarbowego za rok poprzedni. Jeśli zmieniła się liczba uprawnionych w danej rodzinie w roku bieżącym, to jak ustalić sytuację materialną? Np. jeżeli  w 2008 r.  uprawnionych w rodzinie było 4 - w tym 1 studiujące dziecko, obecnie ta rodzina ma 3 uprawnionych - dziecko już nie uczy się. Dochód obliczony za rok poprzedni dzielę na 3 czy na 4 osoby?

Ogólna sytuacja życiowa pracownika przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS w szkole

Pytanie: Nauczycielka jest osobą samotną, nie posiada osób na utrzymaniu. Parę miesięcy temu zakupiła mieszkanie na kredyt, spłaca dość wysokie raty i do tego bieżące opłaty za mieszkanie (razem ok. 2 tys. miesięcznie). Jest nauczycielem dyplomowanym. W jaki sposób należy potraktować tę nauczycielkę i w jakiej wysokości przyznać świadczenia z ZFŚS? Czy mogę zaliczyć ją do osób w trudnej sytuacji życiowej? Fundusz w mojej szkole jest zróżnicowany i wypłacany zgodnie z zapisami w regulaminie, uwzględnia wysokość dochodów na jedną osobę w rodzinie.

Kryterium stażu pracy przy wypłacie świadczeń z ZFŚS w szkole

Pytanie: Czy w regulaminie ZFŚS w szkole można, jako warunek przyznania świadczeń wskazać, że pracownicy mogą się o nie ubiegać np. dopiero po przepracowaniu pełnego roku w danej szkole?

bombki i prezent

Archiwalny Świadczenia z ZFŚS na święta - przyznawanie, opodatkowanie i oskładkowanie

Okres przedświąteczny to czas, w którym napływają wnioski o przyznanie świątecznych paczek, bonów czy talonów ze środków ZFŚS. To także dobry moment na zorganizowanie spotkania okolicznościowego dla pracowników. Dysponując środkami funduszu socjalnego trzeba jednak bardzo uważać. Błąd przy przyznawaniu świadczeń, w razie kontroli,  może skutkować powstaniem zaległości podatkowych i w ZUS. Poznaj zasady dysponowania środkami ZFŚS oraz opodatkowania i oskładkowania świadczeń z funduszu socjalnego.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty