Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Reforma w pytaniach i odpowiedziach

Przepisy dotyczące nowego prawa oświatowego nie zawsze są jasne. Ich interpretacja wymaga często szczegółowych wyjaśnień i odniesień do różnych aktów prawnych. Dlatego w jednym miejscu przygotowaliśmy odpowiedzi na różne pytania związane z reformą. Uzyskaj odpowiedź na najtrudniejsze pytania. Eksperci Portalu Oświatowego udzielają szczegółowych wyjaśnień. Sprawdź, o co pytają nasi Czytelnicy!

Emerytura z art. 88 Karty Nauczyciela bez zmian w okresie wdrażania reformy oświaty

Pytanie: Czy w roku szkolnym 2017/2018 nauczyciel gimnazjum, który na dzień dzisiejszy ma 30 lat pracy i w tym 20 lat w szkole, będzie mógł przejść na emeryturę z art. 88 Karty Nauczyciela?

Zasada pierwszeństwa w zatrudnieniu w praktyce

Pytanie: Nauczyciel wygaszanego gimnazjum posiadający kwalifikacje do nauczania wychowania fizycznego straci pracę od września 2017 r. lub w kolejnym roku szkolnym. Jestem nauczycielem dyplomowanym z 32 letnim stażem , po pięcioletnich studiach na AWF . W szkole podstawowej, w której nauczyciel mógłby być zatrudniony, pracujący od tego roku szkolnego pedagog szkolny aktualnie ukończył studia podyplomowe z wychowania fizycznego. Kto w przypadku wolnego stanowiska pracy nauczyciela wychowania fizycznego będzie miał pierwszeństwo w zatrudnieniu na tym stanowisku?

Uprawnienie emerytalne jako kryterium doboru do zwolnienia i przeniesienia w stan nieczynny

Pytanie: Zespół szkół ponadgimnazjalnych ma nauczycieli, którzy pobierają emeryturę i nadal pracują. Czy w związku z reformą oświaty przy wypowiadaniu umów o pracę nauczycielom jako kryterium można przyjąć możliwość przejścia na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne?

Ograniczenia w zatrudnieniu w drugiej szkole w okresie wdrażania reformy oświaty

Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin może pracować w szkole niepublicznej na podstawie umowy zlecenia? Czy dyrektor szkoły musi wyrazić zgodę nauczycielowi na pracę w innej szkole, również w niepublicznej na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej?

Czy podstawową szkołę niepubliczną można przekształcić w szkołę z oddziałami dwujęzycznymi

Pytanie: Dyrektor niepublicznej szkoły podstawowej o uprawnieniach szkoły publicznej jest zobligowany do 30 czerwca 2017 r. złożyć odpowiednią dokumentację w Urzędzie Miejskim w celu przekształcenia szkoły sześcioletniej w ośmioletnią. Czy w związku z tym można dokonać przekształcenia na niepubliczną szkołę podstawową z oddziałami dwujęzycznymi?

Jakie są terminy i kto określa kryteria przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2017/2018

Pytanie: Kto – organ stanowiący czy wykonawczy JST – określa na rok szkolny 2017/18: terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, publicznych innych form wychowania przedszkolnego i klas I publicznych szkół podstawowych, kryteria rekrutacji i kryteria w postępowaniu uzupełniającym oraz dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełnienia tych kryteriów, a także liczbę punktów możliwą do uzyskania za poszczególne kryteria, zgodnie z art. 131 ust. 4-6 i art. 133 ust. 3 i 4 ustawy - Prawo oświatowe?

Obniżenie dodatku funkcyjnego dyrektora po włączeniu gimnazjum do innej szkoły

Pytanie: Czy dyrektor gimnazjum włączanego do szkoły podstawowej, który staje się wicedyrektorem tej szkoły, zachowa dotychczasowe uposażenie do końca swojej kadencji?

Terminy związane z przekształceniem niepublicznej szkoły podstawowej prowadzonej przez stowarzyszenie

Pytanie: Jestem dyrektorem niepublicznej szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi prowadzonej przez stowarzyszenie. Jakie kroki, w związku z reformą oświaty, powinien podjąć dyrektor szkoły oraz organ prowadzący, aby przekształcić sześcioletnią szkołę na ośmioklasową szkołę podstawową? Jakie terminy nas obowiązują?

Jak przekształcić zespół szkół z oddziałami przedszkolnymi od 2017 roku

Pytanie: Obecnie jesteśmy zespołem szkół: szkołą podstawową z oddziałami przedszkolnymi i gimnazjum. Po wejściu w życie nowych przepisów od września 2017 r. zespół zostanie przekształcony w zespół szkolno-przedszkolny. Jak powinien wyglądać proces przekształcenia?

Archiwalny Czy statut gimnazjum włączonego do podstawówki jeszcze obowiązuje

Pytanie: Gimnazjum zostało włączone do szkoły podstawowej, oddziały gimnazjalne obowiązuje statut byłego gimnazjum. Czy obecny dyrektor szkoły ma obowiązek dokonania zmian w statucie gimnazjum – niektóre zapisy są niezgodne z prawem oświatowym.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty