Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Dokumentacja szkolna - przepisy ogólne

Prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej związane jest ze znajomością aktualnych przepisów prawa. Dlatego ważne jest, aby najważniejsze informacje o dokumentach znaleźć w jednym miejscu. W zakładce tej znajdziesz najważniejsze odpowiedzi na pytania związane z prowadzeniem dokumentacji szkolnej, w tym dotyczące dokonywania zmian, korekt w dokumentach, a także zasad ich przechowywania. Najwięcej pytań dotyczy: instrukcji kancelaryjnej, statutu szkoły, uchwał rad pedagogicznych, regulaminów, legitymacji szkolnych, czy ksiąg ewidencji uczniów.

Indywidualna teczka dziecka – ile lat należy przechowywać

Pytanie: Dokumentacja badań dziecka została określona jako dokumentacja niearchiwalna kategorii B10, czyli powinna być przechowywana przez 10 lat.

Jak przechowywać książkę obiektu budowlanego i dokumentację techniczną budynku szkoły

Pytanie: W jaki sposób prowadzić (gromadzić) dokumentację techniczną budynku związaną z prowadzeniem Księgi obiektu budowlanego? Czy księga może być wpięta w osobny segregator, a resztę dokumentacji, np. protokoły przeglądu rocznego, przeglądy elektryczne, gromadzić w segregatorach wg rocznika czy wg branży? Czy są jakieś wytyczne?

Czy IPET i WOPFU mogą być wyłącznie w formie elektronicznej

Pytanie: Czy dokumentacja IPET i WOPFU może mieć jedynie postać elektroniczną (pliki na dysku)? Czy zespół może podpisywać dokumentację podpisem zaufanym?

Wymiana legitymacji szkolnych w związku ze zmianą nazwy szkoły

Pytanie: Od 1 września szkoła zmienia nazwę. Czy konieczne jest wystawienie nowych legitymacji dla uczęszczających już uczniów z nową nazwą szkoły? Czy legitymacje z nową nazwą można wystawić tylko dla uczniów przyjętych od 1 września (zmiana polega na wykreśleniu "z Oddziałami Dwujęzycznymi").

Jak dyrektor dokumentuje obserwację zajęć

Pytanie: Dyrektor w ramach nadzoru pedagogicznego m.in. prowadzi obserwacje zajęć. Czy istnieje obowiązek prowadzenia dokumentacji w formie papierowej, np. notatki z rozmowy, arkusza obserwacji? Jeśli tak, to przez jaki okres powinny być przechowywane te dokumenty w placówce?

rejestry i ewidencje w szkole

66 rejestrów i ewidencji w szkole podstawowej

Poszczególne obszary pracy szkoły wymagają prowadzenia ewidencji i rejestrów wymaganych przepisami prawa lub prowadzone są pomocniczo w celu usprawnienia pracy szkoły. Rejestry i ewidencje muszą być prowadzone nie tylko w zakresie nauczania, ale także w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa uczniów, spraw administracyjnych czy też np. w zakresie awansu zawodowego. Poznaj wykaz rejestrów, które należy, a które warto prowadzić w szkole podstawowej, w tym z oddziałami przedszkolnymi.

Jak powinny być wydawane i rejestrowane zarządzenia dyrektora

Pytanie: W naszej szkole dyrektor wydawał zarządzenia: 1. zarządzenie dotyczące innej organizacji zajęć w danym dniu, organizacji nauki zdalnej; 2. zarządzenie w sprawie wysokości opłat za wynajem pomieszczeń szkolnych, w sprawie powołania komisji przetargowej itp. W pierwszym przypadku zarządzenie jest podawane do wiadomości pracownikom, którzy potwierdzają podpisem zapoznanie się z nim. Takie zarządzenia są numerowane „w roku szkolnym”. Drugi przypadek to zarządzenia, które nie są potwierdzane podpisem pracowników i numerowane są „w roku kalendarzowym”. Czy to dobra praktyka? Powinien istnieć jeden czy dwa rejestry?

Połączenie szkoły i przedszkola w zespół – co z regulaminami

Połączenie szkoły i przedszkola w zespół – co z regulaminami

Gdy szkoła i przedszkole zostaną połączone w zespół, należy zadbać o aktualizację dokumentacji placówek. Dyrektorzy chcą niejednokrotnie wprowadzić zarządzeniem istniejące regulaminy szkoły do zespołu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie regulaminy obowiązujące w szkole przed utworzeniem zespołu będzie można wprowadzić jako obowiązujące w połączonym z nią przedszkolem.

Czy dla mLegitymacji należy prowadzić odrębny rejestr

Pytanie: Szkoła wydała legitymacje szkolne dla uczniów w wersji papierowej, dla których jest prowadzony rejestr wydanych legitymacji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo uczniowie mają możliwość uzyskania mLegitymacji. Czy w przypadku wydania mLegitymacji powinien być prowadzony odrębny rejestr?

Przechowywanie dokumentacji związanej z wycieczkami szkolnymi

Pytanie: Dokumentacja wycieczek szkolnych jest przechowywana w szkole przez okres 5 lat, natomiast zgody rodziców przechowuje wychowawca. Czy zgody rodziców powinny być w dokumentacji szkolnej przez 5 lat, czy może je przechowywać wychowawca?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty