styczeń 2020
01 stycznia2020
Zmiany w prawie
Oddziały przygotowania wojskowego
W szkołach publicznych i niepublicznych będzie można tworzyć oddziały przygotowania wojskowego.
Utworzenie oddziału przygotowania wojskowego wymaga zezwolenia Ministra Obrony Narodowej, udzielonego w drodze decyzji administracyjnej. Poza tym nie może naruszać uprawnień ucznia do uzyskania wiadomości i umiejętności niezbędnych do ukończenia danego typu szkoły oraz warunków i sposobu przeprowadzania egzaminów, określonych w odrębnych przepisach, a w przypadku szkół publicznych nie może również naruszać uprawnień ucznia do bezpłatnej nauki, wychowania i opieki w zakresie ustalonym w niniejszej ustawie, ustawie o systemie oświaty oraz ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.
Wzrost pensji minimalnej
2 600 zł - tyle wyniesie pensja minimalna w 2020 r. Sprawdź, co to oznacza dla pracodawcy oświatowego - kliknij tutaj>>
03 stycznia2020
Zakończenie zajęć
Należy zorganizować i przeprowadzić egzaminy klasyfikacyjne oraz zakończenie zajęć dla uczniów klas, których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się 3 i 31 stycznia.
15 stycznia2020
Termin inwentaryzacji
Tego dnia mija termin na przeprowadzenie inwentaryzacji. Więcej na ten temat - tutaj>>
31 stycznia2020
Zakończenie zajęć
Należy zorganizować i przeprowadzić egzaminy klasyfikacyjne oraz zakończenie zajęć dla uczniów klas, których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się 3 i 31 stycznia.
Terminy w postępowaniu rekrutacyjnym
Należy sprawdzić terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów – podawane do końca stycznia przez organ prowadzący i kuratora oświaty.
luty 2020
07 lutego2020
Deklaracje dot. egzaminów maturalnych
Należy skompletować ostateczne deklaracje dotyczące egzaminów maturalnych:
- wyboru przedmiotów,
- poziomu, środowiska komputerowego itp.
oraz przyjąć brakującą dokumentację uprawniającą do dostosowania warunków i form egzaminu maturalnego
10 lutego2020
Medal KEN
Dyrektor powinien złożyć wnioski do kuratora oświaty o nadanie Medali Komisji Edukacji Narodowej
Dostosowanie egzaminu maturalnego
Należy poinformować na piśmie ucznia lub absolwenta o wskazanym sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych (w przypadku ucznia lub absolwenta, o którym mowa w art. 44zzr ust. 1–7 ustawy o systemie oświaty).
15 lutego2020
Wykaz uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego
Należy sporządzić wykaz uczniów lub absolwentów przystępujących do egzaminu maturalnego i przekazać go w postaci elektronicznej dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie określonym przez dyrektora tej komisji, nie później niż do dnia 15 lutego. Wykaz zawiera:
- dane osobowe uczniów lub absolwentów i informacje, o których mowa w § 32 ust. 1;
- informację o uczniach lub absolwentach, którzy korzystają z dostosowania:
- formy przeprowadzania egzaminu maturalnego,
- warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego
28 lutego2020
Przedmioty rozszerzone
- Dyrektor liceum musi ustalić, po zasięgnięciu opinii rady liceum, a jeżeli rada liceum nie została powołana – po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, uwzględniając zainteresowania uczniów oraz możliwości organizacyjne, kadrowe i finansowe liceum, przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym, spośród których uczeń wybiera od 2 do 4 przedmiotów.
- Dyrektor technikum musi ustalić, po zasięgnięciu opinii rady technikum, a jeżeli rada technikum nie została powołana – po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, uwzględniając zawód, w którym kształci technikum, zainteresowania uczniów oraz możliwości organizacyjne, kadrowe i finansowe technikum, przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym, spośród których uczeń wybiera 2 przedmioty.
Termin sprawdzianu uzdolnień
Dyrektor musi podać do publicznej wiadomości szczegółowy termin:
- przeprowadzenia sprawdzianu uzdolnień kierunkowych oraz termin podania do publicznej wiadomości listy kandydatów zawierającej imiona i nazwiska kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik tego sprawdzianu,
- przeprowadzenia sprawdzianu uzdolnień lub predyspozycji przydatnych w danym zawodzie oraz termin podania do publicznej wiadomości listy kandydatów zawierającej imiona i nazwiska kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik tego sprawdzianu,
- przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej
– biorąc pod uwagę terminy określone przez właściwego kuratora oświaty.
marzec 2020
02 marca2020
Obowiązki płatnika podatku
Należy:
- Sporządzić i przekazać PIT-11 podatnikowi.
- Sporządzić i przekazać roczną informację o składkach ZUS dla pracownika RMUA.
- Wydać świadectwa pracy pracownikom, których stosunek pracy wygasł lub uległ rozwiązaniu 29 lutego 2020 r.
10 marca2020
Dostosowanie egzaminu maturalnego
Należy poinformować na piśmie absolwenta lub osoby przystępującej do matury o wskazanym sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych (w przypadku absolwenta osoby, o których mowa w § 33 ust. 4–7 ustawy).
25 marca2020
Zestawienia obrotów i sald
Należy sporządzić zastawienia obrotów i sald księgi głównej za rok obrotowy (nie później niż do 85. dnia po dniu bilansowym).
31 marca2020
Wypłata trzynastki
Tego dnia mija ostatni dzień na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2019 r. Aby przeczytać o trzynastce za 2019 r. - kliknij tutaj>>
Przegląd po sezonie zimowym
Należy dokonać przeglądu szkoły po okresie zimowym urządzeń znajdujących się na terenie należącym do szkoły. Posprzątać po zimie teren szkoły, w tym obiekty sportowe i drogi dojazdowe.
Obowiązki związane z egzaminami
Dyrektor powinien:
- Powołać członków zespołu egzaminacyjnego do przeprowadzania egzaminu maturalnego oraz możliwość powołania zastępcy przewodniczącego tego zespołu spośród członków zespołu.
- Powołać spośród członków zespołu egzaminacyjnego zespoły przedmiotowe do przeprowadzenia części ustnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów oraz wyznaczyć przewodniczących tych zespołów.
- Zawrzeć porozumienia z dyrektorami innych szkół, których nauczyciele wchodzą w skład zespołu egzaminacyjnego.
- Zebrać oświadczenia członków zespołu o znajomości przepisów związanych z bezpieczeństwem materiałów egzaminacyjnych.
- Opracować i ogłosić szkolny harmonogram przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego i przekazać go niezwłocznie dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej. Ustalając harmonogram trzeba uwzględnić czas potrzebny na ustalenie liczby punktów przyznawanych zdającym, a także czas potrzebny na poinformowanie zdających o liczbie przyznanych im punktów.
- Przyjąć z OKE informacje o sposobie rozpatrzenia wniosku absolwenta o zdawanie egzaminu w innej szkole.
- Ustalić i przekazać informacje o sposobie dostosowania warunków i formy egzaminu maturalnego absolwentowi z innej szkoły, skierowanemu na egzamin przez dyrektora OKE.
- Przyjęcie oświadczeń absolwentów z innych szkół, skierowanych na egzamin przez dyrektora OKE, o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania egzaminu maturalnego (w terminie 2 dni roboczych od dnia otrzymania informacji o przyznanych dostosowaniach tj. nie później niż – odpowiednio – do 14 lutego 2019 r. albo do 14 marca 2019 r.).
- Powołać zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznaczyć przewodniczących tych zespołów.
- Zapoznać uczniów klas maturalnych z listą materiałów i przyborów pomocniczych ogłoszonym przez dyrektora CKE, z których mogą korzystać w czasie egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów.
Obowiązki te należy zrealizować w terminie ustalonym przez CKE
kwiecień 2020
03 kwietnia2020
Przekazanie arkusza organizacyjnego
Należy zakończyć prace nad projektem arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2020/2021 i przekazać go organizacji związkowej.
20 kwietnia2020
Odbiór arkusza wraz z opinią organizacji związkowej
Należy odebrać od zakładowej organizacji związkowej opinii w sprawie arkusza organizacyjnego. Termin upływa 19 kwietnia, ale ponieważ jest to niedziela, ulega przesunięciu na poniedziałek, 20 kwietnia.
21 kwietnia2020
Arkusz organizacyjny do organu prowadzącego
Należy przekazać arkusz organizacyjny organowi prowadzącemu.
maj 2020
18 maja2020
Kolejny etap odmrażania jednostek oświaty
Już od poniedziałku 18 maja 2020 r. prowadzone mają być zajęcia dla:
- dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
- dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
- dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia (w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju).
Zajęcia te mają być prowadzone tylko za zgodą rodziców.
W tym dniu otwierane są też placówki oświatowo-wychowawcze a mianowicie:
- schroniska młodzieżowe,
- międzyszkolne ośrodki sportowe
- młodzieżowe domy kultury,
- pałace młodzieży,
- ogniska pracy pozaszkolnej,
- pozaszkolne placówki specjalistyczne,
- ogrody jordanowskie.
Zajęcia specjalistyczne dla uczniów
Od 18 maja 2020 r. dopuszczalna jest realizacja zajęć:
- rewalidacyjnych,
- rewalidacyjno-wychowawczych,
- wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
dla dzieci i uczniów posiadających odpowiednio orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Zorganizowanie tych zajęć nie jest obligatoryjne. Jeżeli dyrektor chce je jednak zrealizować, wówczas musi to uzgodnić z organem prowadzącym i uzyskać zgodę rodziców poszczególnych dzieci.
22 maja2020
Możliwość otwarcia internatu
Od 22 maja 2020 r. możliwe staje się otwarcie internatu i zakwaterowanie tam uczniów, w pierwszej kolejności dla uczniów korzystających z konsultacji. Otwarcie nie jest obowiązkowe.
25 maja2020
Nauka stacjonarna w klasach I-III, konsultacje dla uczniów
Kolejny etap „odmrażania” placówek oświatowych przypadnie na 25 maja 2020 r. Od tego dnia w szkołach prowadzone będą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, na podobieństwo tych z przedszkoli. Jednocześnie możliwe będzie zorganizowanie zajęć dydaktycznych dla klas I-III:
- w ramach dotychczasowego kształcenia na odległość,
- stacjonarnie.
Dotyczy to także klas I-III w szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne.
Wprowadzona zostanie też możliwość skorzystania przez uczniów z konsultacji na terenie szkoły:
- indywidualnych,
- w małych grupach.
Konsultacje będą dobrowolne dla uczniów. Wymiar konsultacji ma być uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły.
29 maja2020
Zatwierdzenie arkusza organizacyjnego
Organ prowadzący szkołę lub przedszkole, po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, zatwierdza arkusz organizacji szkoły lub przedszkola na rok szkolny 2020/2021.
31 maja2020
Zakończenie staży
Należy wykonać czynności związane z zakończeniem lub przedłużeniem staży na kolejne stopnie awansu zawodowego. Nominalnie staże kończą się 31 maja, ale wskutek okoliczności wskazanych w art. 9d Karty Nauczyciela mogą potrwać dłużej.
Wypowiedzenie nauczycielskiego stosunku pracy
Najpóźniej w tym dniu nauczyciele zatrudnieni w placówkach feryjnych powinni mieć możliwość zapoznania się z wypowiedzeniem stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. 3-miesięczny okres wypowiedzenia musi bowiem zakończyć się 31 sierpnia, a skrócenie okresu wypowiedzenia wiąże się z konsekwencjami finansowymi.
Najpóźniej 31 maja nauczyciel może złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z własnej inicjatywy.
czerwiec 2020
01 czerwca2020
Wnioski o przystąpienie do egzaminu maturalnego w innej szkole
Przyjąć od absolwentów uzasadnione wnioski o przystąpienie do egzaminu maturalnego w innej szkole, niż szkoła, którą ukończyli wraz z deklaracją przystąpienia do egzaminu maturalnego i niezwłoczne przekazać tych dokumentów do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Więcej konsultacji
Dyrektor ma obowiązek zorganizować konsultacje dla uczniów wszystkich klas ze szkół dla dzieci i młodzieży. W praktyce oznacza to, że dyrektorzy będą musieli ustalić (biorąc pod uwagę także warunki szkoły) zapotrzebowanie wśród uczniów i ich rodziców na konsultacje, a następnie ustalić ich wymiar, terminy realizacji i odpowiedzialnych nauczycieli. Jeżeli takie zapotrzebowanie będzie istniało, wówczas dyrektor będzie miał obowiązek organizacji konsultacji.
08 czerwca2020
Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju
Należy odebrać od nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego. (jeśli staż zakończył się 31 maja). Nauczyciel składa je w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu
Ocena dorobku zawodowego
Należy odebrać od opiekuna stażu projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu (w terminie 7 dni od zakończenia stażu).
26 czerwca2020
Zakończenie zajęć w roku szkolnym 2019/2020
Zakończenie zajęć w roku szkolnym 2019/2020. Dyrektorzy muszą zorganizować wydanie świadectw - zgodnie z wymogami bezpieczeństwa.
27 czerwca2020
Urlop wypoczynkowy nauczycieli
Rozpoczyna się wakacyjny urlop wypoczynkowy nauczycieli szkół feryjnych.
29 czerwca2020
Ocena dorobku zawodowego
Dyrektor powinien sporządzić dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu (w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania z realizacji stażu).
Wzór oceny dorobku zawodowego pobierzesz tutaj>>
lipiec 2020
10 lipca2020
Obowiązki sprawozdawcze
Przekazanie kwartalnych sprawozdań:
- RB-50 – o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji oraz
- RB-34S – z wykonania dochodów i wydatków na wydzielonym rachunku dochodów
- Rb-Z – o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji
- Rb-N – o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych.
20 lipca2020
Obowiązki rozliczeniowe
Przekazanie kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności.
Przekazanie miesięcznej informacji do PFRON i dokonanie wynikającej z tego wpłaty.
sierpień 2020
31 sierpnia2020
Ustanie zatrudnienia nauczycieli zwalnianych do końca maja 2021 r.
Ostatni dzień roku szkolnego 2020/2021 jest zarazem ostatnim dniem zatrudnienia nauczycieli, z którymi rozwiązano stosunki pracy do końca maja 2021 r. z powodów organizacyjnych.
Mając to na względzie, należy:
- wydać takim nauczycielom świadectwa pracy,
Pobierz wzór świadectwa pracy>>
- wypłacić im należne świadczenia, w szczególności odprawy, nagrody jubileuszowe i ekwiwalent urlopowy
Więcej o odprawach przeczytasz tutaj>>
Pobierz wzór informacji o przyznaniu odprawy emerytalno - rentowej nauczycielowi>>
Podstawa prawna:
Awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego
Jeśli nauczyciel stażysta wnioskował o podjęcie postępowania w terminie do 30 czerwca 2020 r., wówczas decyzję w sprawie awansu zawodowego dyrektor powinien wydać najpóźniej 31 sierpnia 2020 r.
Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.
Na zakończenie zatrudnienia
Wydaj świadectwa pracy nauczycielom i pracownikom pedagogicznym, których stosunki pracy ustają 31 sierpnia 2020 r.
- Wypłać tym osobom należne odprawy.
- Wypłać im również nagrody jubileuszowe (także, jeżeli staż uprawniający do nagrody osiągnęliby w okresie krótszym niż 12 miesięcy, a ich stosunek pracy jest rozwiązywany w związku z przejściem na emeryturę lub rentę).
- Wypłać im ekwiwalent urlopowy, jeżeli nie wykorzystali należnego im urlopu wypoczynkowego.
Przygotowanie do nowego roku szkolnego 2020/2021
Konieczne jest przygotowanie szkoły do nowego reżimu sanitarno-epidemiologicznego. M.in. należy przygotować procedury postępowania na wypadek zakażeń.
wrzesień 2020
01 września2020
Potwierdzenie przekształcenia formy zatrudnienia
W przypadku uzyskania przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze na cza nieokreślony stopnia mianowanego w sierpniu 2020 r., należy potwierdzić przekształcenie umowy zawartej z nauczycielem w stosunek pracy z mianowania.
08 września2020
Informacje o warunkach zatrudnienia
Tego dnia mija termin na poinformowanie o warunkach zatrudnienia pracowników (w tym nauczycieli) zatrudnionych 1 września 2020 r.
Zgłoszenie pracownika do ZUS
W tym terminie należy zgłosić pracownika do ZUS, jeśli został zatrudniony 1 września 2020 r.
15 września2020
Termin na rozpoczęcie stażu
Tego dnia upływa termin na rozpoczęcie stażu na wyższy stopień awansu zawodowego w roku szkolnym 2020/2021. Nauczyciel zatrudniony w późniejszym terminie lub taki, który złożył wniosek o rozpoczęcie stażu po tej dacie (nie dotyczy stażysty) nie będzie mógł rozpocząć tego stażu.
21 września2020
Plan rozwoju zawodowego
Do 21 września 2020 r. mija termin na przedstawienie planu rozwoju zawodowego przez nauczyciela stażystę (pozostali nauczyciele dołączają plan do wniosku o rozpoczęcie stażu).
30 września2020
Aneksy do arkusza organizacyjnego
Aneksy do arkusza organizacji przedstawiane do 30 września muszą być opiniowane przez organizacje związkowe.
październik 2020
20 października2020
Zaliczki na PIT
Należy przekazać kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności
PFRON
- Przekazanie miesięcznej i rocznej informacji odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON)
- Dokonanie wpłaty wynikającej ze złożonej miesięcznej i rocznej informacji odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON)
listopad 2020
05 listopada2020
Składki ZUS
Należy przekazaćd do ZUS deklarację rozliczeniowa i imienne raporty miesięczne oraz opłać składki za dany miesiąc.
10 listopada2020
Sprawozdania miesięczne
Należy przekazać miesięczne sprawozdania:
- Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych,
- Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych.
20 listopada2020
PIT, PFRON
Należy przekazać:
- kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności.
- miesięczną informację do PFRON i dokonaj wynikającej z tego wpłaty.
Egzamin ósmoklasisty - dostosowanie warunków
Należy poinformować na piśmie rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia o wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych.
30 listopada2020
Zmiany w prawie
Przedłużenia nauki zdalnej i nowy termin ferii zimowych
Od 30 listopada br. obowiązują nowe wytyczne. Przedłużono zdalne nauczanie od 30 listopada 2020 r. do 3 stycznia 2021 r. A także zmieniono termin ferii zimowych, który przypadnie na 4-17 stycznia 2021.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach:
- Już są przepisy w sprawie nowego terminu ferii zimowych
- Do 3 stycznia przedłużono w szkołach naukę zdalną
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2087).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 27 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 2111).
Płatnik zasiłków
Należy ustalić płatnika zasiłków na 2021 rok.
Obowiązki informacyjne względem OKE
Należy:
- uzgodnić z OKE zwolnienia uczniów z egzaminu ósmoklasisty,
- przekazać do OKE wykaz uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty w postaci elektronicznej.
Wręczenie dyplomów stypendystom
Należy powiadomić ucznia, który zdobył stypendium Prezesa Rady Ministrów, osobiście lub poprzez wychowawcę, o miejscu i terminie uroczystości wręczenia dyplomów stypendystom – jeśli zawiadomienie/zaproszenie zostało przesłane do szkoły. Dyrektor szkoły lub inny nauczyciel zwykle towarzyszą uczniowi podczas uroczystości.
Dofinansowanie doskonalenia zawodowego
Należy wniosek do organu prowadzącego o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w następnym roku budżetowym.
Próbna ewakuacja
Dyrektor powinien przeprowadzić ewakuację próbną.
grudzień 2020
05 grudnia2020
Składki ZUS (szkoły i placówki samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy szkół i placówek samorządowych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
07 grudnia2020
Wnioski o dofinansowanie do zakupu sprzętu do nauki zdalnej
W tym dniu mija termin na złożenie wniosków o dofinansowanie zakupu sprzętu lub oprogramowania, przydatnych w prowadzeniu zajęć zdalnych. Wnioski złożone później należy pozostawić bez rozpoznania.
Podstawa prawna:
10 grudnia2020
Sprawozdania finansowe
Należy przekazać miesięczne sprawozdania:
- Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych,
- Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1996) - załącznik nr 5.
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1393) - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.) - art. 38 ust. 1
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.) - art. 21 ust. 1, ust. 2f.
11 grudnia2020
Listy uprawnionych do dofinansowania
Dyrektor powinien:
- zweryfikować otrzymane wnioski o dofinansowanie do zakupu sprzętu do kształcenia na odległość,
- sporządzić listę nauczycieli uprawnionych do otrzymania dofinansowania,
- przekazuje listę do organu prowadzącego (w przypadku szkół i placówek innych niż samorządowe – do organu rejestrującego, zaś w przypadku szkół artystycznych prowadzonych przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego – do ministra właściwego do spraw kultury).
Podstawa prawna:
15 grudnia2020
Składki ZUS (szkoły i placówki nie samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy to szkół i placówek:
- publicznych innych niż samorządowe,
- niepublicznych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
20 grudnia2020
Zaliczki na PIT, PFRON
Należy:
- przekazać kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności,
- przekazać miesięczną informację odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON) i dokonać wynikającej z tego wpłaty.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.) - art. 38 ust. 1.
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.) - art. 21 ust. 1, ust. 2f.
31 grudnia2020
Awans zawodowy - akty nadania, zmiana wysokości pensji
Dyrektor powinien:
- wydać decyzję w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia nauczyciela kontraktowego nauczycielom, którzy złożyli wnioski o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego do 31 października danego roku kalendarzowego,
- dokonać przeszeregowania płacowego nauczycieli, którzy uzyskali wyższy stopień awansu zawodowego do 31 grudnia danego roku kalendarzowego.
Podstawa prawna:
Odpisy na ZFŚS
Należy skorygować odpisy na ZFŚS do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych.
Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).
Podstawa prawna:
Wypłaty dofinansowań dla nauczycieli
Należy wypłacić dofinansowania uprawnionym nauczycielom. Szkoła powinna dokonać wypłat w takim terminie, by środki były na kontach nauczycieli najpóźniej w dniu 31 grudnia 2020 r.
Podstawa prawna:
styczeń 2021
01 stycznia2021
Zmiany w prawie
Wchodzą w życie nowe przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych
Od 1 stycznia 2021 dyrektor placówki oświatowej musi przestrzegać przepisów nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Zmiany dotyczą m.in. zasad szacowania zamówień, obowiązku wdrożenie elektronizacji komunikacji zamawiającego z wykonawcami, czy przygotowania raportu z realizacji zamówienia.
Wszystkie zmiany szczegółowo omawiamy w artykule 11 wskazówek dotyczących nowych zamówień publicznych>>
Podwyżka wynagrodzenia minimalnego
Od 1 stycznia 2021 r. wysokość wynagrodzenia za cały miesiąc pracy pracownika pełnoetatowego nie może być niższa niż 2.800,00 zł brutto.
Jest to o 200 zł więcej niż w roku 2020. To efekt zmiany ustawowej płacy minimalnej, której poziom wpływa nie tylko na inne składniki pensji, które są wyliczane na bazie wynagrodzenia minimalnego, ale również m.in. na kwoty wolne od potrąceń czy najniższą podstawę świadczeń chorobowych.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1596)
Obowiązek zgłaszania umów o dzieło
Jeżeli szkoła zleca wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło, to od 1 stycznia 2021 r. mają obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS.
Umowę o dzieło zgłasza się za pośrednictwem dokumentu RUD. Na zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS na formularzu RUD jest 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło.
Uwaga! Nie można zawierać umów o dzieło z nauczycielami w szkołach samorządowych (art. 10a Karty Nauczyciela).
02 stycznia2021
Podanie planu urlopów do wiadomości nauczycieli przedszkola
Należy zapoznać nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych z planem urlopów wypoczynkowych na rok 2021.
Nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach publicznych prowadzonych przez JST przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Do ustalenia planu urlopów stosuje się przepisy Kodeksu Pracy. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych nie dotyczy art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela, co oznacza, że w czasie jego trwania nie mogą być zobowiązani do wykonywania jakichkolwiek czynności zawodowych.
Podstawa prawna:
04 stycznia2021
Ferie zimowe od 4 stycznia do 17 stycznia
W roku szkolnym 2020/2021 ferie zimowe trwają na terenie całego kraju od 4 stycznia 2021 r. do 17 stycznia 2021 r. Więcej na temat nowego terminu można przeczytać tutaj>>
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) - § 11gd.
Przeszeregowanie płacowe
Należy dokonać przeszeregowania płacowego nauczycieli, którzy uzyskali wyższy stopień awansu zawodowego do 31 grudnia 2020 r.
Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku, decyzja o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego wydawana jest w terminie do dnia 31 grudnia danego roku. Natomiast w przypadku uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego w tym trybie zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z dniem 1 stycznia danego roku, następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.
Podstawa prawna:
Urlopy wypoczynkowe nauczycieli szkół feryjnych
W 2021 r. okres ferii zimowych wypada od 4 do 17 stycznia. W tym czasie nauczyciele szkół feryjnych automatycznie korzystają z urlopu wypoczynkowego.
Nie dotyczy to jednak nauczycieli pełniących funkcje kierownicze, którym przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych w okresach uzgodnionych w planie urlopów, a w razie jego braku - uzgodnionych z poszczególnymi nauczycielami.
W tym czasie nauczyciel może zostać zobowiązany do wykonywania pracy:
- przeprowadzania egzaminów;
- prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
- opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności te nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.
Przeczytaj także: Urlop wypoczynkowy nauczyciela w ferie zimowe 2021 – jakich błędów unikać>>
Podstawa prawna:
Zebrania rady pedagogicznej
Dyrektor powinien wyznaczyć termin, przygotować i przeprowadzić zebranie rady pedagogicznej dotyczące:
- klasyfikacji śródrocznej oraz semestralnej (pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej w sprawie wyników śródrocznej klasyfikacji)
- przedstawienia wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego (pobierz wzór półrocznego podsumowania nadzoru pedagogicznego).
Przedstawienie wniosków z nadzoru pedagogicznego może odbyć się w dowolnym terminie, wygodnie jest jednak dokonać tego po I półroczu.
Podstawa prawna:
Przystąpienie do otwartego konkursu ofert na zapewnienie możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego
Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, gmina, która nie zapewnia wszystkim dzieciom, którym ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, miejsca korzystania z wychowania przedszkolnego, jest obowiązana przeprowadzić otwarty konkurs ofert dla niepublicznych przedszkoli, szkół podstawowych, w których zorganizowano oddział przedszkolny, lub innych form wychowania przedszkolnego.
Przepisy nie określają terminu, w którym należy ogłosić otwarty konkurs ofert, jednak z uwagi na to, że podmioty niepubliczne wyłonione do trzymania dotacji, o której mowa w art. 17 ust. 1, art. 19 ust. 1 lub art. 21 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. są obowiązane do stosowania zasad rekrutacji określonych w rozdziale 6 ustawy z 14 grudnia 2017 r. – Prawo oświatowe, konkursy ogłaszane są w styczniu. Ofertę należy złożyć w terminie wskazanym w ogłoszonym regulaminie.
Organ prowadzący niepubliczne przedszkole, szkołę podstawową, w której zorganizowano oddział przedszkolny lub inną formę wychowania przedszkolnego przystępuje do otwartego konkursu ofert składa zobowiązanie do przestrzegania warunków, o których mowa odpowiednio w art. 17 ust. 1, art. 19 ust. 1 lub art. 21 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. oraz podaje informację o planowanej liczbie uczniów.
Podstawa prawna:
05 stycznia2021
składki ZUS (szkoły i placówki samorządowe)
Należy przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne oraz opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy szkół i placówek samorządowych.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - art. 17, art. 3, art. 47, art. 47a
- Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - art. 12 § 5
08 stycznia2021
Egzaminy klasyfikacyjne i zakończenie zajęć
Należy zorganizować i przeprowadzić egzaminy klasyfikacyjne oraz zakończenie zajęć dla uczniów klas, których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie MENiS z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2002 r. nr 46, poz. 432) - § 2.
- Rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603) - § 2.
10 stycznia2021
Informacja o liczbie członków organizacji związkowej (za II półrocze 2020 r.)
To bardzo ważny termin także dla dyrektora, przesądzający o istnieniu obowiązku współdziałania z organizacją związkową w sprawach indywidualnych.
Organizacja związkowa przedstawia pracodawcy, co 6 miesięcy - według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia - w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym okresie, informację o liczbie członków zatrudnionych na terenie swojego działania:
Jeżeli:
- liczba ta będzie mniejsza niż 10,
- organizacja nie przedstawi informacji w terminie,
wówczas szkoła jest zwolniona z obowiązku współdziałania z organizacją związkową (w przypadku niedochowania terminu - do czasu przedstawienia tej informacji).
Podstawa prawna:
11 stycznia2021
Miesięczne sprawozdania budżetowe
Dyrektor powinien przekazać miesięczne sprawozdania:
- Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych,
- Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej - załącznik nr 5.
Sprawozdanie Z-05
Należy przekazać do GUS sprawozdania Z-05 − Badanie popytu na pracę.
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 443) - art. 30 ust. 1 pkt 3, ust. 2 pkt 1,
- rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2020.
Egzaminy zawodowe 2021
Od 11 stycznia do 19 lutego 2021 r. należy przeprowadzić:
- egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w Formule 2012
- egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w Formule 2017.
Od 11 do 24 stycznia 2021 r. będzie odbywał się egzamin zawodowy w Formule 2019. Egzaminy zostaną przeprowadzone, podobnie jak w sesji wiosennej 2020 r., w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Więcej na temat egzaminów tutaj>>
Przekazanie danych do SIO
Należy przekazać do SIO dane dziedzinowe. Dane dziedzinowe dotyczą:
- wysokości wynagrodzenia, z wyszczególnieniem jego składników i ich wysokości, w tym składników nieperiodycznych, oraz dodatków i ich wysokości,
- wysokości przeciętnego wynagrodzenia nauczyciela przypadającego na 1 etat,
- kosztów wynagrodzeń pracowników niebędących nauczycielami,
- wysokości wynagrodzenia osób wykonujących zadania nauczyciela na podstawie umowy cywilnoprawnej
- wydatków na prowadzenie publicznych szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego i osoby fizyczne oraz wydatków na prowadzenie niepublicznych szkół i placówek oświatowych.
A według stanu na koniec IV kwartału roku poprzedniego dane dziedzinowe dotyczą:
- wydatków na prowadzenie szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i właściwych ministrów,
- pracowników niebędących nauczycielami,
- wyposażenia szkoły i placówki oświatowe,
- korzystających z biblioteki szkolnej.
Podstawa prawna:
13 stycznia2021
Egzamin ósmoklasisty w szkołach podstawowych dla dorosłych
W dniach od 13 do 15 stycznia 2021 r. należy przeprowadzić egzamin ósmoklasisty w szkołach podstawowych dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym
Więcej na ten temat w artykule: 3 styczniowe egzaminy odbędą się
15 stycznia2021
Składki ZUS (szkoły i placówki nie samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy to szkół i placówek:
- publicznych innych niż samorządowe,
- niepublicznych.
Podstawa prawna:
Rozliczenie dotacji na podręczniki
Dyrektor publicznej szkoły podstawowej (prowadzonej przez osobę prawną inną niż JST lub osobę fizyczną) powinien rozliczyć wykorzystaną dotację celową przeznaczoną na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych. Również zwrot niewykorzystanej dotacji następuje w terminie do 15 stycznia.
Podstawa prawna:
18 stycznia2021
Zmiany w prawie
Klasy I-III wracają do nauki stacjonarnej
Jak zapowiedział minister zdrowia 11 stycznia - uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej od 18 stycznia, czyli zaraz po feriach zimowych, wracają do nauki stacjonarnej. W związku z tym, przygotowano wytyczne sanitarne dla szkół podstawowych, które należy wdrożyć przed powrotem uczniów do szkół.
O wytycznych przeczytasz tutaj>>
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 13 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
19 stycznia2021
Zmiany w prawie
Zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym
- Zmienia się termin na zawiadomienie o ww. zdarzeniu rzecznika dyscyplinarnego. Zamiast dotychczasowych 3 dni roboczych ma być to 14 dni kalendarzowych liczone od powzięcia informacji o zdarzeniu.
- Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadkach, gdy okoliczności będą bezspornie wskazywały, że nie doszło do popełnienia czynu przez nauczyciela, należy zrezygnować z zawiadamiania rzecznika.
- Dyrektor nie będzie miał obowiązku dokonania zawieszenia, jeżeli jednocześnie spełnione zostaną poniższe warunki:
- we wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego rzecznik wniesie o wymierzenie kary dyscyplinarnej nagany z ostrzeżeniem,
- ze względu na powagę i wiarygodność zarzutów niecelowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole.
Pobierz wzór decyzji dyrektora w sprawie zawieszenia nauczyciela w obowiązkach służbowych>>
- W nowelizacji uregulowano także niektóre terminy w postępowaniu:
- 3 miesiące od dnia wszczęcia postępowania wyjaśniającego – w tym terminie rzecznik dyscyplinarny musi skierować do komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego albo wydać postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego
- 5 miesięcy od dnia powzięcia przez organ, przy którym działa komisja dyscyplinarna pierwszej instancji, wiadomości o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego / 2 lata od popełnienia tego czynu są to terminy na wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 19 listopada 2020 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 4).
20 stycznia2021
Rozliczenia z US, PFRON
Należy:
- przekazać kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności,
- przekazać miesięczną informację odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON) i dokonać wynikającej z tego wpłaty.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 38 ust. 1,
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - art. 21.
Sprawozdanie Z-06
Należy sporządzić sprawozdanie Z-06 "Sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy".
Podstawa prawna:
- Ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 443) - art. 30 ust. 3.
Jednorazowy dodatek uzupełniający - obliczenia przed wypłatą
Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń (art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela) oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
W przypadku nieosiągnięcia w roku podlegającym analizie wysokości średnich wynagrodzeń zostanie ustalona kwota różnicy, na podstawie której zostanie wypłacony jednorazowy dodatek uzupełniający.
Podstawa prawna:
30 stycznia2021
Jednorazowy dodatek uzupełniający
Organ prowadzący powinien wypłacić nauczycielom jednorazowe dodatki uzupełniające.
Jest to kwota różnicy między wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy, w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego i wypłacana w terminie do dnia 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego. Jest on ustalany proporcjonalnie do:
- okresu zatrudnienia,
- osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela,
zapewniając osiągnięcie średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, w danej jednostce samorządu terytorialnego w roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy.
Przeczytaj także: Jednorazowy dodatek uzupełniający w podstawie trzynastki nauczyciela>>
Podstawa prawna:
31 stycznia2021
Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli i publicznych szkół
Do końca stycznia 2021 r. organ prowadzący/kurator oświaty zobowiązany jest określić terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów, do:
- publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, klas I publicznych szkół podstawowych, a także klas wyższych niż klasa I publicznych szkół i oddziałów sportowych oraz oddziałów dwujęzycznych – określa organ prowadzący
- publicznych szkół podstawowych dla dorosłych, klas I publicznych szkół ponadpodstawowych, klas wstępnych, o których mowa w art. 25 ust. 3, i na semestr pierwszy klas I publicznych branżowych szkół II stopnia i publicznych szkół policealnych - określa do końca stycznia właściwy kurator oświaty.
Pobierz przykładowy harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i uzupełniającym>>
Podstawa prawna:
Zapoznanie się z kryteriami branymi pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli
Do końca stycznia 2021 r. organ prowadzący publiczne przedszkole, publiczną inną formę wychowania przedszkolnego lub publiczną szkołę podstawową podaje do publicznej wiadomości kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym oraz dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełnienia tych kryteriów, a także liczbę punktów możliwą do uzyskania za poszczególne kryteria.
Kryteria określone przez organ prowadzący będą brane pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego i nie mogą być modyfikowane lub rozszerzane przez daną placówkę.
Podstawa prawna:
luty 2021
01 lutego2021
Informacje i sprawozdania - GUS, US, ZUS
Należy;
- przekazać sprawozdania kwartalne: Rb-27ZZ, Rb-50, Rb-34S
- przekazać sprawozdania roczne: Rb-27S, Rb-28S
- przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu informacje o uzyskanych w poprzednim roku dochodach: PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A oraz PIT-4R i PIT-8AR.
- przesłać do ZUS Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1564) - załączniki nr 9, 28 i 40,
- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1426) - art. 39 ust. 1,
- ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1205) - art. 27–29, art. 31 ust. 6, art. 32-33.
Zwrot dotacji udzielonych z budżetu JST
Należy zwrócić dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego – zwrotu do budżetu tej jednostki należy dokonać w terminie do 31 stycznia następnego roku (w tym roku 31 to niedziela, dlatego
Uwaga!
Dotacja oświatowa może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań określonych w art. 35 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, poniesionych w roku budżetowym, na który dotacja została udzielona.
Podstawa prawna:
Zarządzenie w sprawie informacji o terminach rekrutacji do przedszkola
Należy wydać zarządzenie, w którym wskazane zostaną:
- terminy obowiązujące w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego ogłoszone przez organ prowadzący,
- termin złożenia deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w publicznym przedszkolu, danym oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub danej publicznej innej formie wychowania przedszkolnego,
- termin oraz sposób podania do publicznej wiadomości informacji liczbie wolnych miejsc w przedszkolu, oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego.
Termin: po podaniu publicznej wiadomości harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym przez organ prowadzący
Uwaga!
Wydanie zarządzenia w sprawie informacji o terminach rekrutacji do przedszkola nie jest obligatoryjne, ale zwiększa transparentność przebiegu postępowania rekrutacyjnego w danym przedszkolu, szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub innej formie wychowania przedszkolnego.
Podstawa prawna:
Zmiany w prawie
Zmiany w rozliczaniu dotacji
W przypadku otrzymywania przez szkołę dotacji na ucznia uczęszczającego na pierwszy semestr do informacji o liczbie uczniów należy dołączyć semestralny rozkład zajęć, potwierdzający możliwość spełnienia przez tego ucznia ustawowego warunku.
Uwaga! Semestralny rozkład zajęć będzie przekazywany w pierwszym miesiącu otrzymywania przez szkołę dotacji na danego ucznia.
Więcej o zmianach w rozliczaniu dotacji przeczytasz tutaj>>
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 28 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 2382).
05 lutego2021
Składki ZUS (szkoły i placówki samorządowe)
Należy przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne oraz opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy szkół i placówek samorządowych.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - art. 17, art. 3, art. 47, art. 47a
- Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - art. 12 § 5
08 lutego2021
Deklaracje maturalne
Dyrektor szkoły (lub dyrektor OKE):
- przyjmuje deklaracje od osób, które w 2021 r. muszą przystąpić do części ustnej egzaminu (przypomnijmy: egzamin maturalny w 2021 r. będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej) – do 8 lutego 2021 r.
W informacji absolwent musi uzasadnić konieczność przystąpienia do części ustnej egzaminu oraz dołącza do niej dokumenty poświadczające konieczność przedstawienia wyniku z części ustnej egzaminu maturalnego w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
Dokumentem poświadczającym taką konieczność może być np. wydruk ze strony internetowej uczelni, skan z przewodnika po rekrutacji z danej uczelni, pismo z danej uczelni, które zdający otrzymał jako potwierdzenie gotowości przyjęcia go na I rok studiów, pod warunkiem uzyskania wyniku również z egzaminu w części ustnej.
Podstawa prawna:
10 lutego2021
Miesięczne sprawozdania budżetowe
Dyrektor powinien przekazać miesięczne sprawozdania:
- Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych,
- Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej - załącznik nr 5.
Jednorazowy dodatek uzupełniający - sprawozdanie
Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego powinien sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego.
Wzór formularza jest dostępny tutaj>>
Podstawa prawna:
Informacja o dostosowaniu warunków egzaminu maturalnego do potrzeb ucznia
Dyrektor szkoły (lub upoważniony przez niego nauczyciel)
- informuje na piśmie ucznia lub absolwenta o wskazanych sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych. Uczeń/absolwent składa oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania nie później niż do 15 lutego 2021 r.
Uwaga! Jeżeli konieczność dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu maturalnego wystąpi po 10 lutego, dyrektor szkoły informuje niezwłocznie na piśmie ucznia albo absolwenta o wskazanym sposobie dostosowania warunków. Dyrektor szkoły informuje niezwłocznie dyrektora OKE o konieczności dostosowania formy przeprowadzania egzaminu maturalnego dla danego ucznia i przekazuje jego dane osobowe.
Podstawa prawna:
Sprawozdanie F-01/I-01
Należy przekazać do GUS sprawozdanie F-01/I-01 o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe.
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 443) - art. 30 ust. 1 pkt 3,
- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2020.
15 lutego2021
Składki ZUS (szkoły i placówki nie samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy to szkół i placówek:
- publicznych innych niż samorządowe,
- niepublicznych.
Podstawa prawna:
Sprawozdanie F-03
Należy przekazać do GUS sprawozdanie F-03 o stanie i ruchu środków trwałych.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 443) - art. 30 ust. 1 pkt 3.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 września 2020 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2062).
Wykaz uczniów zdających maturę w 2021
Dyrektor szkoły, na podstawie złożonych deklaracji, sporządza wykaz uczniów lub absolwentów przystępujących do egzaminu maturalnego i przekazuje go w postaci elektronicznej dyrektorowi OKE w terminie określonym przez dyrektora tej komisji, nie później niż do 15 lutego 2021 r. Wykaz zawiera:
- dane osobowe zdających,
- informacje o uczniach lub absolwentach: w tym formy przeprowadzania egzaminu maturalnego oraz warunki przeprowadzania egzaminu maturalnego.
Za poprawność wszystkich danych o zdających oraz o szkole, które są przekazywane do OKE, odpowiada dyrektor szkoły.
Podstawa prawna:
Odebranie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego
Należy:
- określić termin na złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w placówce – termin upływa nie później niż na 7 dni przed terminem rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego
- odebrać od rodziców deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w publicznym przedszkolu, danym oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub danej publicznej innej formie wychowania przedszkolnego.
Termin ogłasza organ prowadzący w harmonogramie rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
Uwaga!
- Jeśli rodzice chcą, by ich dziecko kontynuowało wychowanie przedszkolne w danej placówce, powinni najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji złożyć pisemną deklarację na ręce dyrektora placówki. Dyrektor nie może odmówić przyjęcia takiej deklaracji.
- Po odebraniu deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego dyrektor przedszkola ustala liczbę wolnych miejsc na rok 2021/2022.
- Jeżeli rodzice dziecka w wyznaczonym terminie nie złożyli deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego do której ono uczęszczało, to dyrektor nie ma obowiązku zapewniania mu miejsca, a przyjęcie dziecka będzie uzależnione od wyników postępowania rekrutacyjnego.
Pobierz wzór deklaracji rodziców o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego>>
Podstawa prawna:
17 lutego2021
Jednorazowy dodatek uzupełniający - sprawozdanie
Organ prowadzący powinien przedłożyć sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli, w terminie 7 dni od jego sporządzenia:
- regionalnej izbie obrachunkowej,
- organowi stanowiącemu tej jednostki samorządu terytorialnego,
- dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę,
- związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.
Wzór formularza jest dostępny tutaj>>
Podstawa prawna:
22 lutego2021
Rozliczenia z US, PFRON
Należy:
- przekazać kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności,
- przekazać miesięczną informację odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON) i dokonać wynikającej z tego wpłaty.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 38 ust. 1,
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - art. 21.
Wyznaczenie terminu rekolekcji
Dyrektor szkoły informuje o terminie rekolekcji wielkopostnych. A sam powinien być o tym terminie powiadomiony przez organizujących rekolekcje na co najmniej miesiąc przed ich rozpoczęciem. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji rekolekcji, jak również inny termin rekolekcji, są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą.
Przeczytaj także: MEN o organizacji rekolekcji wielkopostnych>>
Podstawa prawna:
25 lutego2021
Wnioski dotyczące egzaminu ósmoklasisty
Dyrektor szkoły:
- składa (do dyrektora OKE) wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty w innym miejscu niż szkoła (jeśli taki został w szkole złożony).
W szczególnych przypadkach wynikających ze stanu zdrowia lub niepełnosprawności ucznia, za zgodą dyrektora OKE, egzamin ósmoklasisty może być przeprowadzony w innym miejscu niż szkoła (np. w domu ucznia).
- przyjmuje wnioski/pisemną informację od rodziców ucznia lub słuchacza o zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji na inny język obcy, którego uczeń lub słuchacz uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języku regionalnym.
Więcej na temat egzaminu ósmoklasisty znajdziesz tutaj>>
Ogłoszenie liczby wolnych miejsc w przedszkolu
Należy:
- ustalić liczbę wolnych miejsc w przedszkolu, oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego – po odebraniu deklaracji rodziców o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego
- podać do publicznej wiadomości informację o liczbie wolnych miejsc w przedszkolu, oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego – przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego.
Termin: po odebraniu deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego
Uwaga!
Informację o liczbie wolnych miejsc podaje się w formie komunikatu. Dyrektor nie wydaje w tej sprawie zarządzenia.
Podstawa prawna:
26 lutego2021
Informacje o przebiegu egzaminu ósmoklasisty
Dyrektor szkoły (lub upoważniony przez niego nauczyciel/upoważnieni nauczyciele) są zobowiązani do poinformowania uczniów oraz ich rodziców lub słuchaczy o warunkach przebiegu egzaminu ósmoklasisty – nie później niż do 26 lutego 2021 r.
Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021 można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tutaj>>
Zasady dotyczące rekrutacji do szkoły
Dyrektor szkoły podaje do publicznej wiadomości kryteria i terminy postępowania rekrutacyjnego, wymagane dokumenty, terminy składania dokumentów oraz sposób przeliczania punktów.
Podstawa prawna:
28 lutego2021
Zawiadomienie o zamiarze likwidacji niepublicznego przedszkola, szkoły lub placówki
Należy:
- zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji niepublicznego przedszkola, szkoły lub placówki następujące podmioty:
- rodziców dzieci/uczniów,
- organu ewidencjonującego,
- gminy
- uwzględnić w zawiadomieniu informację o:
- precyzyjnej planowanej daty likwidacji (tj. 31 sierpnia 2021 r.),
- przyczyny zakończenia działalności jednostki oświatowej.
Osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego, pod warunkiem, że co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomi o zamiarze i przyczynach likwidacji: rodziców uczniów, organ, o którym mowa w art. 168 ust. 1 i 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz gminę, na której terenie jest położona szkoła lub placówka.
Uwaga!
- dopełnienie obowiązku informacyjnego stanowi nadanie poleconej przesyłki w ostatnim dniu lutego,
- każdy z rodziców musi zostać poinformowany o zamiarze i terminie likwidacji placówki imiennie – w przypadku formy listownej konieczne jest wystosowanie odrębnych pism,
- w przypadku przedszkoli oraz szkół ewidencjonowanych na szczeblu gminy powiadomienie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jako organu ewidencyjnego jest równoznaczne z wykonaniem obowiązku powiadomienia gminy
- organ prowadzący musi wykazać, że prawidłowo wywiązał się z obowiązków informacyjnych.
Podstawa prawna:
- zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji niepublicznego przedszkola, szkoły lub placówki następujące podmioty:
marzec 2021
01 marca2021
PIT-11
Należy przekazać pracownikom oraz urzędowi skarbowemu imienne informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11).
Podstawa prawna:
Czat w Portalu Oświatowym
W godz. 10.00-11.00 zapraszamy na czat w Portalu Oświatowym.
03 marca2021
Powołanie komisji rekrutacyjnej przeprowadzającej postępowanie rekrutacyjne
Po zakończeniu rejestracji wniosków o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego.
Należy:
- wydać zarządzenie w sprawie powołania komisji rekrutacyjnej do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022
- określić skład komisji rekrutacyjnej
- wyznaczyć przewodniczącego komisji rekrutacyjnej
Uwaga!
W skład komisji rekrutacyjnej przeprowadzającej postępowanie rekrutacyjne do przedszkola/oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej wchodzi co najmniej 3 nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu/szkole podstawowej, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego – co najmniej 3 nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu lub szkole podstawowej prowadzonych przez ten sam organ prowadzący.
W skład komisji rekrutacyjnej nie może wchodzić:
- dyrektor przedszkola, w którym działa komisja rekrutacyjna;
- rodzic dziecka uczestniczącego w postępowaniu rekrutacyjnym przeprowadzanym do danego przedszkola.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.) – art. 157 ust. 1.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1773) – § 9 ust. 1 i 4
Dyżur telefoniczny w Portalu Oświatowym
W godz. 9.00-11.00 zapraszamy na dyżur telefoniczny z ekspertem Portalu Oświatowego (zarządzanie oświatą)
E-czat w Portalu Oświatowym
W godz. 10.00-11.00 zapraszamy na e-czat z ekspertem Portalu Oświatowego
04 marca2021
Wniosek o przeprowadzenie matury w innym miejscu niż szkoła
Należy złożyć wniosek do dyrektora OKE na przeprowadzenie egzaminu dla ucznia w innym miejscu niż szkoła – nie później niż 4 marca 2021 r.
Uwaga! W szczególnych przypadkach wynikających ze stanu zdrowia lub niepełnosprawności zdającego, za zgodą dyrektora właściwej OKE, egzamin maturalny może być przeprowadzony w innym miejscu niż szkoła (np. w domu). Taką zgodę dyrektor OKE może wyrazić na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły albo absolwenta. Jeżeli konieczność przyznania dostosowania nastąpi po ww. terminie, stosowne uzgodnienia muszą zostać przeprowadzone niezwłocznie po uzyskaniu przez dyrektora szkoły informacji o potrzebie takiego dostosowania.
Podstawa prawna:
Powołanie członków zespołu egzaminacyjnego – matura
Dyrektor szkoły, jako przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, powołuje członków tego zespołu oraz może powołać zastępcę przewodniczącego zespołu. Wraz z powołaniem zespołu dyrektor może powołać jednocześnie zespoły przedmiotowe – jeżeli w szkole jest przeprowadzana część ustna egzaminu maturalnego – i zespoły nadzorujące.
Podstawa prawna:
Analiza wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
Po zakończeniu rejestracji wniosków o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego.
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna. W przypadku rekrutacji do placówek zapewniających możliwość realizowania wychowania przedszkolnego, do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
- ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
- ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, o której mowa w art. 158 ust. 3;
- sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
Uwaga!
Przewodniczący komisji może żądać od rodziców przedłożenia dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów rekrutacyjnych. Oprócz tego, w razie wątpliwości, może zwrócić się do wójta/burmistrza/prezydenta miasta o potwierdzenie tych okoliczności.
Podstawa prawna:
Dyżur telefoniczny w Portalu Oświatowym
W godz. 8.00-9.30 zapraszamy na dyżur telefoniczny z ekspertem Portalu Oświatowego (kadry i płace)
05 marca2021
Składki ZUS (szkoły i placówki samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy szkół i placówek samorządowych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
08 marca2021
Czat w Portalu Oświatowym
W godz. 10.00-11.00 zapraszamy na czat w Portalu Oświatowym.
10 marca2021
Miesięczne sprawozdania budżetowe
Dyrektor powinien przekazać miesięczne sprawozdania:
- Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych,
- Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej - załącznik nr 5.
Informacja o dostosowaniu warunków egzaminu maturalnego do potrzeb ucznia
Dyrektor szkoły (lub upoważniony przez niego nauczyciel) informuje na piśmie ucznia lub absolwenta o wskazanym sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych – nie później niż do 10 marca. Dotyczy to uczniów spoza danej szkoły, o których mowa w § 33 ust. 4-7 rozporządzenia MEN z 21 grudnia 2016 r.
Podstawa prawna:
11 marca2021
Dyżur telefoniczny w Portalu Oświatowym
W godz. 8.00-9.30 zapraszamy na dyżur telefoniczny z ekspertem Portalu Oświatowego (kadry i płace)
15 marca2021
Składki ZUS (szkoły i placówki nie samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy to szkół i placówek:
- publicznych innych niż samorządowe,
- niepublicznych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
Czat w Portalu Oświatowym
W godz. 10.00-11.00 zapraszamy na czat w Portalu Oświatowym.
17 marca2021
E-czat w Portalu Oświatowym
W godz. 10.00-11.00 zapraszamy na e-czat z ekspertem Portalu Oświatowego
18 marca2021
Dyżur telefoniczny w Portalu Oświatowym
W godz. 8.00-9.30 zapraszamy na dyżur telefoniczny z ekspertem Portalu Oświatowego (kadry i płace)
22 marca2021
Rozliczenia z US, PFRON
Należy:
- przekazać kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności,
- przekazać miesięczną informację odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON) i dokonać wynikającej z tego wpłaty.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 38 ust. 1,
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - art. 21.
Przegląd BHP szkoły i przedszkola
Należy przeprowadzić przegląd bhp – po okresie zimowym – weryfikujący stan budynku, urządzeń i instalacji. Dyrektor powinien ustalić rozmiary uszkodzeń, nieprawidłowości lub usterek, wyznaczyć zakres napraw i konserwacji oraz kolejności ich wykonywania.
Uwaga! Odpowiedzialność dyrektora za zapewnienie wszystkim osobom przebywającym na terenie szkoły/przedszkola bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu wymaga przeprowadzania co najmniej raz w roku kontroli terenu, budynku i znajdujących się w nim pomieszczeń oraz sprawdzenia instalacji i bezpieczeństwa pożarowego w zakresie wynikającym z przepisów rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r. Kontrolę przeprowadza zespół powołany przez dyrektora szkoły/przedszkola.
Pobierz: Protokół z kontroli bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów szkoły/placówki>>
Podstawa prawna:
Czat w Portalu Oświatowym
W godz. 10.00-11.00 zapraszamy na czat w Portalu Oświatowym.
25 marca2021
Szkolenie dla zespołu egzaminacyjnego – egzamin ósmoklasisty
Dyrektor:
- powołuje członków zespołu egzaminacyjnego oraz może powołać zastępcę przewodniczącego tego zespołu – na 2 miesiące przed terminem egzaminu ósmoklasisty,
- jako przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (lub jego zastępca) powinien odbyć szkolenie w zakresie organizacji egzaminu ósmoklasisty organizowane przez OKE w roku szkolnym, w którym jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, oraz przeprowadzić w późniejszym terminie (np. w kwietniu) takie szkolenie dla nauczycieli zatrudnionych w szkole wchodzących w skład zespołów nadzorujących.
Podstawa prawna:Dyżur telefoniczny w Portalu Oświatowym
W godz. 8.00-9.30 zapraszamy na dyżur telefoniczny z ekspertem Portalu Oświatowego (kadry i płace)
26 marca2021
Zestawienie obrotów i sald księgi głównej
Należy sporządzić zestawienie obrotów i sald księgi głównej za rok obrotowy 2020 (nie później niż do 85 dnia po dniu bilansowym).
Podstawa prawna:
29 marca2021
Czat w Portalu Oświatowym
W godz. 10.00-11.00 zapraszamy na czat w Portalu Oświatowym.
31 marca2021
Sprawozdanie finansowe i inne obowiązki rachunkowe
Należy:
- sporządzić zestawienia sald wszystkich kont ksiąg pomocniczych ze rok obrotowy,
- zamknąć księgi rachunkowe,
- sporządzić roczne sprawozdanie finansowe.
W skład sprawozdania finansowego wchodzą 4 elementy:
- bilans
- rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym
- zestawienie zmian w funduszu jednostki
- informacja dodatkowa.
O sprawozdaniu przeczytasz tutaj>>
Podstawa prawna:
Wypłata trzynastek za 2020 r.
Do 31 marca 2021 r. należy wypłacić nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2020 r.
Przy czym nauczycielowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z całkowitą likwidacją pracodawcy, trzynastkę należało wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy (art. 5 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).
Wzorem lat ubiegłych, wypłata trzynastki jest obowiązkowa. Nie jest to bowiem świadczenie o charakterze uznaniowym. Nie zmienia tego faktu Tarcza antykryzysowa, która przewiduje pewne udogodnienia płacowe dla pracodawców.
Pobierz wzór:
- informacji o przyznaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego>>
- informacji o braku prawa do trzynastki>>
Podstawa prawna:
Wniosek o wprowadzenie eksperymentu pedagogicznego
Dyrektor szkoły lub placówki, na podstawie uchwały rady pedagogicznej i po uzyskaniu opinii rady rodziców, występuje do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, a w przypadku szkoły artystycznej – do ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego
- z wnioskiem o wyrażenie zgody na prowadzenie eksperymentu pedagogicznego w szkole lub placówce, w terminie do 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest planowane rozpoczęcie tego eksperymentu.
Uwaga! Wniosek składa się za pośrednictwem kuratora oświaty. Eksperyment pedagogiczny jest przeprowadzany pod opieką jednostki naukowej.
Podstawa prawna:
Wniosek o przyznanie Medali KEN
Należy złożyć wniosek do kuratora oświaty o nadanie Medali Komisji Edukacji Narodowej. Wniosek powinien zawierać dane osobowe oraz uzasadnienie przyznania medalu.
Wzór wniosku zawiera załącznik nr 2 do poniższego rozporządzenia.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie MEN z 20 września 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad nadawania „Medalu Komisji Edukacji Narodowej”, trybu przedstawiania wniosków, wzoru medalu, trybu jego wręczania i sposobu noszenia (Dz.U. z 2000 r. nr 99 poz.1073 ze. zm.) – § 4 ust. 2.
E-czat w Portalu Oświatowym
W godz. 10.00-11.00 zapraszamy na e-czat z ekspertem Portalu Oświatowego
kwiecień 2021
01 kwietnia2021
Wiosenna przerwa świąteczna
Początek wiosennej przerwy świątecznej – rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach (6 kwietnia).
Podstawa prawna:
06 kwietnia2021
Przekazanie projektu arkusza organizacyjnego
Należy zakończyć prace nad projektem arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2021/2022. Jego treść jest uregulowana:
- dla przedszkoli – są uregulowane w § 17 ust. 1-2 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r.,
- dla szkół – w § 17 ust. 3-4 ww. rozporządzenia,
- dla szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi – w § 17 ust. 5-6 ww. rozporządzenia.
5 wskazówek dla dyrektora przygotowującego arkusz organizacyjny:
- W arkuszu należy wykazać tylko nauczycieli zatrudnionych w szkole, z którymi dyrektor nawiązał stosunek pracy, w tym przebywających na urlopach dla poratowania zdrowia, urlopach macierzyńskich, urlopach bezpłatnych, dłuższych zwolnieniach lekarskich.
- Tym nauczycielom, którzy nie mogą wykonywać pracy (urlopy itd.) nie należy przydzielać godzin.
- Nie należynauczycieli, którzy nie są aktualnie zatrudnieni w szkole (np. takich, których planujesz dopiero zatrudnić).
- Planując obsadę pedagogiczną na kolejny rok szkolny, należy stworzyć możliwość zatrudnienia nowego nauczyciela, tworząc wakat (wpisuj wakaty do arkusza).
- Należy wykazać godziny dla ustępującego i nowego dyrektora.
Przeczytaj także: Arkusz organizacyjny na rok szkolny 2020/2021 w 5 krokach>>
Następnie należy przekazać projekt arkusza organizacjom związkowym. Organizacja związkowa ma 10 dni roboczych na zaopiniowanie arkusza organizacyjnego – nie później jednak niż do 19 kwietnia 2020 r. (§ 17 ust. 5 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r.).
Projekt przekazuje się do zaopiniowania organizacjom związkowym będącym:
- jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego,
- jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych wchodzących w skład organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu tej ustawy, zrzeszających nauczycieli (art. 110 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych).
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r. poz. 502) - § 17 ust. 1-7.
Składki ZUS (szkoły i placówki samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy szkół i placówek samorządowych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
Powołanie zespołów nadzorujących maturę
Dyrektor, jako przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż do 5 kwietnia 2021 r. (w tym roku 5 jest dniem wolnym), spośród członków zespołu egzaminacyjnego, powołuje zespoły nadzorujące przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów.
08 kwietnia2021
Sprawozdania budżetowe RB-27ZZ
Należy przekazać kwartalne sprawozdania budżetowe Rb-27ZZ.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
09 kwietnia2021
Sprawozdanie Z-05
Należy przekazać do GUS sprawozdania Z-05 − Badanie popytu na pracę.
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 443) - art. 30 ust. 1 pkt 3, ust. 2 pkt 1,
- rozporządzenie Rady Ministrów z 25 września 2020 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2062).
12 kwietnia2021
Miesięczne sprawozdania budżetowe
Dyrektor powinien przekazać miesięczne sprawozdania:
- Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych,
- Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej - załącznik nr 5.
Kwartalne sprawozdania budżetowe
Należy przekazać kwartalne sprawozdania budżetowe:
- Rb-50,
- Rb-34s.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
Przekazanie danych do SIO
Dyrektor przekazuje do SIO – według stanu na koniec I kwartału:
- dane dotyczące wydatków na prowadzenie szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez JST i właściwych ministrów,
- dane dziedzinowe dotyczące pracowników niebędących nauczycielami,
- dane dziedzinowe dotyczące rodzajów i wymiaru prowadzonych zajęć lub innych wykonywanych obowiązków - w przypadku nauczycieli w szkołach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych.
Podstawa prawna:
Sprawozdanie Z-03
Należy przekazać do GUS sprawozdania Z-03 − sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach.
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 443) - art. 30 ust. 1 pkt 3, ust. 2 pkt 1,
- rozporządzenie Rady Ministrów z 25 września 2020 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2062).
15 kwietnia2021
Składki ZUS (szkoły i placówki nie samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy to szkół i placówek:
- publicznych innych niż samorządowe,
- niepublicznych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
16 kwietnia2021
Podanie do publicznej wiadomości listy dzieci zakwalifikowanych i dzieci niezakwalifikowanych do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
Termin ogłasza organ prowadzący w harmonogramie rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
Obowiązkiem komisji rekrutacyjnej jest:
- podanie do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, zawierającej:
- zawierającej imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia
- informację o przyjętych i nieprzyjęciu kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego
- informację o liczbie wolnych miejsc (jeżeli są)
- adnotację o dniu podania do publicznej wiadomości
- podpis przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- Podanie list do publicznej wiadomości polega na umieszczeniu ich w widocznym miejscu w siedzibie danego publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, publicznej szkoły.
Uwaga!
- Niezakwalifikowanie kandydata może wynikać z przyczyn formalnych, tj. np. kiedy złożony wniosek będzie niekompletny z powodu niedołączenia wszystkich wymaganych dokumentach.
- Kandydatem niezakwalifikowanym nie jest dziecko, które spełniło wymagania formalne, lecz uzyskało zbyt małą liczbę punktów – w takim przypadku mówi się o kandydacie nieprzyjętym.
Podstawa prawna:
- podanie do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, zawierającej:
19 kwietnia2021
Potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
Termin ogłasza organ prowadzący w harmonogramie rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
Należy:
- odebrać od rodziców oświadczenia o potwierdzeniu woli zapisania dziecka do danego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
Podstawa prawna:
20 kwietnia2021
Rozliczenia z US, PFRON
Należy:
- przekazać kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności,
- przekazać miesięczną informację odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON) i dokonać wynikającej z tego wpłaty.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 38 ust. 1,
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - art. 21.
Sprawozdanie F-01/I-01
Należy przekazać do GUS sprawozdanie F-01/I-01 o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe.
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 443) - art. 30 ust. 1 pkt 3,
- rozporządzenie Rady Ministrów z 25 września 2020 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2062).
Rada pedagogiczna klasyfikacyjna dla klas maturalnych
Dyrektor ustala termin i zwołuje radę pedagogiczną klasyfikacyjną klas maturalnych. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady.
Pobierz: wzór uchwały rady pedagogicznej w sprawie wyników klasyfikacji rocznej uczniów
Podstawa prawna:
21 kwietnia2021
Przekazanie arkusza organizacyjnego organowi prowadzącemu
Należy przekazać projekt arkusza organizacji szkoły na rok szkolny 2021/2022, zaopiniowany przez zakładowe organizacje związkowe, organowi prowadzącemu szkołę.
Czy dyrektor może przekazać arkusz organizacyjny do organu prowadzącego w formie elektronicznej? Tak. Arkusz taki powinien zostać zaopatrzony w kwalifikowany podpis elektroniczny.
Pobierz: Wzór wniosku do organu prowadzącego z prośbą o zaopiniowanie projektu arkusza organizacyjnego>>
Podstawa prawna:
26 kwietnia2021
Powołanie zespołów nadzorujących egzamin ósmoklasisty
Dyrektor, jako przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż do 26 kwietnia 2021 r., spośród członków zespołu egzaminacyjnego, powołuje zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów.
Uwaga! Jeżeli przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek tego zespołu z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn nie mogą wziąć udziału w egzaminie ósmoklasisty, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego – nawet w dniu egzaminu – powołuje w zastępstwie innego przewodniczącego lub członka tego zespołu. Fakt ten powinien być odnotowany w formularzu powołania zespołów nadzorujących.
Podstawa prawna:
30 kwietnia2021
Szkolenie dla zespołu egzaminacyjnego – matura
Dyrektor, jako przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub jego zastępca powinni – nie później niż do 30 kwietnia 2021 r. – przeprowadzić szkolenie w zakresie organizacji egzaminu maturalnego dla nauczycieli zatrudnionych w danej szkole wchodzących w skład zespołów nadzorujących i zespołów przedmiotowych.
Podstawa prawna:
Zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych
Należy przygotować i przeprowadzić zakończenie roku w szkołach ponadpodstawowych (z wyjątkiem szkół kończących naukę w styczniu), w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie MENiS z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2002 r. nr 46, poz. 432) - § 2 ust. 4.
- Rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603) - § 2 ust. 3 pkt 1.
Informacja o gotowości szkolnej
Dyrektor odpowiednio publicznego i niepublicznego przedszkola, szkoły podstawowej, w której zorganizowano oddział przedszkolny, albo osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego, wydaje rodzicom dziecka spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
Uwaga! W przypadku dziecka mogącego podjąć naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat, informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej wydaje się na wniosek rodziców złożony nie później niż do 30 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko może rozpocząć naukę w szkole podstawowej.
Podstawa prawna:
maj 2021
04 maja2021
Pierwszy dzień egzaminów maturalnych
Należy przeprowadzić egzaminy maturalne – część pisemna:
- język polski – 4 maja (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka – 5 maja (środa) – godz. 9:00
- język angielski – 6 maja (czwartek) – godz. 9:00
Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i w 2021 r. składa się wyłącznie z części pisemnej. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej>>
Ważne! Świadectwa dojrzałości, aneksy do świadectw dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego OKE przekazuje dyrektorowi szkoły, w której absolwent zdawał egzamin maturalny lub upoważnionej przez niego osobie w terminach do:
- 2 lipca 2021 r. – dla absolwentów, którzy przystępowali do egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym,
- 9 września 2021 r. – dla absolwentów, którzy przystępowali do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym.
Podstawa prawna:
05 maja2021
Składki ZUS (szkoły i placówki samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy szkół i placówek samorządowych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
06 maja2021
Przekazanie arkusza organizacyjnego do zaopiniowania kuratorowi oświaty
Organ prowadzący przekazuje arkusz organizacji do zaopiniowania organowi nadzoru pedagogicznego, który w ciągu 10 dni roboczych (ale nie później niż do 20 maja 2020 r.) powinien przedstawić opinię.
Podstawa prawna:
Ogłoszenie listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
Termin ogłasza organ prowadzący w harmonogramie rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
Obowiązkiem komisji rekrutacyjnej jest:
- podanie do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, zawierającej:
- zawierającej imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia
- informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego
- adnotację o dniu podania do publicznej wiadomości
- podpis przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- Podanie list do publicznej wiadomości polega na umieszczeniu ich w widocznym miejscu w siedzibie danego publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, publicznej szkoły.
Podstawa prawna:
- podanie do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, zawierającej:
10 maja2021
Miesięczne sprawozdania budżetowe
Dyrektor powinien przekazać miesięczne sprawozdania:
- Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych,
- Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej - załącznik nr 5.
11 maja2021
Zmiany języka obcego na egzaminie ósmoklasisty
Dyrektor szkoły – na wniosek rodziców ucznia lub na wniosek słuchacza, złożony nie później niż do 11 maja 2021 r. – informuje OKE o zmianie języka obcego nowożytnego, jeżeli języka tego uczeń lub słuchacz uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych – w przypadku gdy uczeń lub słuchacz uzyskał tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad albo uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z innego języka obcego nowożytnego niż ten, który został zadeklarowany. Informację tę należy przekazać do OKE do 13 maja 2021 r.
Źródło:
13 maja2021
Odebranie wniosków o sporządzenie uzasadnienia rozstrzygnięcia o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
Obowiązkiem komisji rekrutacyjnej jest:
- przyjęcie od rodziców kandydatów nieprzyjętych do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego wnioski o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego.
Uwaga!
Niezłożenie wniosku w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych uniemożliwia wniesienie odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej. Dyrektor nie będzie miał obowiązku wydania rozstrzygnięcia w sprawie odwołania, jeżeli wcześniej nie złożono wniosku o uzasadnienie.
Podstawa prawna:
17 maja2021
Składki ZUS (szkoły i placówki nie samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy to szkół i placówek:
- publicznych innych niż samorządowe,
- niepublicznych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
Szkolenie dla zespołu nadzorującego egzamin ósmoklasisty
Dyrektor, jako przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub jego zastępca, powinni – nie później niż do 24 maja 2021 r. – przeprowadzić szkolenie w zakresie organizacji egzaminu ósmoklasisty dla nauczycieli zatrudnionych w danej szkole wchodzących w skład zespołów nadzorujących.
Źródło:
19 maja2021
Sporządzenie uzasadnienia rozstrzygnięcia o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
W terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata o sporządzenie uzasadnienia rozstrzygnięcia o nieprzyjęciu dziecka.
Obowiązkiem komisji rekrutacyjnej jest:
- sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, uzasadnienie zawiera:
- przyczyny odmowy przyjęcia, w tym:
- najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia
- liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
- przyczyny odmowy przyjęcia, w tym:
Przeczytaj także: Przykładowe uzasadnienie rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w sprawie odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola>>
Podstawa prawna:
- sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, uzasadnienie zawiera:
20 maja2021
Rozliczenia z US, PFRON
Należy:
- przekazać kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności,
- przekazać miesięczną informację odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON) i dokonać wynikającej z tego wpłaty.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 38 ust. 1,
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - art. 21.
21 maja2021
Konsultacja związkowa (nauczyciele zwalniani w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela)
O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela należy zawiadomić reprezentującą nauczyciela organizację związkową
Organizacja związkowa ma 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia na zgłoszenie na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowanych zastrzeżeń. Dyrektor musi liczyć się z koniecznością oczekiwania z wypowiedzeniem do upływu tego terminu. Dlatego przy założeniu, że wypowiedzenie zostanie dokonane 31 maja, zawiadomienia należy dokonać najpóźniej 21 maja 2021 r.
Uwaga!
Jeżeli wypowiedzenia mają być wręczone wcześniej, to zawiadomienie musi być dokonane także w odpowiednio wcześniejszym terminie.
Pobierz wzór zawiadomienia organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia>>
Podstawa prawna:
Przyjęcie odwołań od rozstrzygnięć komisji rekrutacyjnej o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
Należy:
- przyjąć odwołania od rozstrzygnięć komisji rekrutacyjnej wniesione przez rodziców kandydatów nieprzyjętych.
Uwaga!
W razie przekroczenia ustawowego terminu dyrektor powinien wydać postanowienie stwierdzające uchybienie terminu do wniesienia odwołania i niedopuszczalność odwołania. Postanowienie to jest ostateczne, chyba że rodzice złożą wniosek o przywrócenie terminu i wniosek ten zostanie uwzględniony. Wtedy dyrektor obowiązany jest ponownie rozpoznać i rozstrzygnąć sprawę.
Podstawa prawna:
24 maja2021
Ograniczenie zatrudnienia
Należy zaproponować ograniczenie zatrudnienia nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania, którzy nie mogą dalej pozostawać w pełnym wymiarze zajęć z powodu:
- częściowej likwidacji szkoły,
- zmniejszenia liczby oddziałów.
- zmian w planie nauczania.
Ograniczenie zatrudnienia wejdzie w życie tylko wtedy, gdy nauczyciel wyrazi zgodę na nie. Milczenie nauczyciela nie jest traktowane jako zgoda.
Uwaga! Termin przyjęto przy założeniu, że dyrektor wyznaczy nauczycielowi 7 dni na odpowiedź. Żaden przepis takiego terminu nie reguluje, więc nie ma przeszkód, by ten termin był krótki. Ważne, by w razie odmowy przyjęcia propozycji dyrektor zdążył wręczyć nauczycielowi wypowiedzenie stosunku pracy (co w szkole feryjnej powinno nastąpić co do zasady do 31 maja).
Pobierz wzór propozycji ograniczenia zatrudnienia>>
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2215) - art. 20 ust. 1 pkt 2, art. 22 ust. 2.
Przeniesienie służbowe nauczyciela na inne stanowisko
Należy zaproponować przeniesienia służbowe na inne stanowiska nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania.
Uwaga! Termin przyjęto przy założeniu, że dyrektor wyznaczy nauczycielowi 7 dni na odpowiedź. Żaden przepis takiego terminu nie reguluje, więc nie ma przeszkód, by ten termin był krótki. Ważne, by w razie odmowy przyjęcia propozycji przeniesienia zdążył wręczyć nauczycielowi wypowiedzenie stosunku pracy (co w szkole feryjnej powinno nastąpić co do zasady do 31 maja).
Pobierz wzór przeniesienia służbowego na inne stanowisko za zgodą nauczyciela>>
W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę zmiana stanowiska może nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia warunków pracy i płacy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2215) - art. 18 ust. 1.
Podanie propozycji ocen końcowych
Należy przypomnieć o terminie podania propozycji ocen końcowych z zajęć edukacyjnych i zachowania oraz o podaniu ich do wiadomości uczniom i przekazaniu informacji rodzicom.
Przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.
Uwaga! Termin i formę zawiadomienia przewidywanych rocznych ocenach klasyfikacyjnych musi określać statut szkoły. Więcej na ten temat w poradzie naszego eksperta>>
Podstawa prawna:
25 maja2021
Konsultacja związkowa (nauczyciele zwalniani w trybie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela i pracownicy niepedagogiczni)
O zamiarze i przyczynie wypowiedzenia:
- stosunku pracy nauczyciela w trybie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela,
- stosunku pracy pracownika niepedagogicznego
należy zawiadomić reprezentującą ich organizację związkową
Organizacja związkowa ma 5 dni od dnia otrzymania zawiadomienia na zgłoszenie na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowanych zastrzeżeń. Dyrektor musi liczyć się z koniecznością oczekiwania z wypowiedzeniem do upływu tego terminu. Dlatego przy założeniu, że wypowiedzenie zostanie dokonane 31 maja, zawiadomienia należy dokonać najpóźniej 25 maja 2021 r.
Uwaga!
Jeżeli wypowiedzenia mają być wręczone wcześniej, to zawiadomienie musi być dokonane także w odpowiednio wcześniejszym terminie.
Pobierz wzór pisma do związku zawodowego w sprawie konsultacji wypowiedzenia stosunku pracy>>
Podstawa prawna:
Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty
Należy przeprowadzić egzamin ósmoklasisty – w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym:
- język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
Ważne! Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 2 lipca 2021 r. Do 8 lipca wyniki, zaświadczenia i informacje mają być przekazane szkołom. Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji to 9 lipca 2021 r.
Podstawa prawna:
28 maja2021
Wydanie decyzji administracyjnej dotyczącej odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej
W terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wniesionego przez rodziców kandydatów nieprzyjętych
Należy:
- rozpatrzeć odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
- rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola w sprawie nieprzyjęcia dziecka do przedszkola jest decyzją administracyjną i tym samym należy przy jej wydawaniu stosować przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
- dochować obowiązku rzetelnego i dokładnego wyjaśnienia stanu fatycznego sprawy i wydać decyzję administracyjną spełniającą nie tylko wymogi formalne, ale też realizującą funkcję przekonywania strony do słuszności podjętej decyzji
- wydać decyzję administracyjną, w której dyrektor:
- utrzyma w mocy zaskarżoną decyzję – gdy w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy uznaje w całości rozstrzygnięcie komisji rekrutacyjnej za prawidłowe,
- uchyli zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeknie co do istoty sprawy – gdy widzi potrzebę skorygowania wad prawnych decyzji komisji, polegających na niewłaściwej ocenie okoliczności faktycznych, lub w toku postępowania nastąpiła zmiana tych okoliczności, mająca wpływ na rozstrzygnięcie istoty sprawy,
- uchyli zaskarżoną decyzję i umorzy postępowanie komisji rekrutacyjnej albo umorzy postępowanie odwoławcze,
- uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia przez komisję rekrutacyjną, gdy rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości lub w znacznej części.
Uwaga!
Decyzja dyrektora powinna zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne. Uzasadnienie faktyczne powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej. Organ ma zatem obowiązek dokładnie podać podstawę faktyczną rozstrzygnięcia. Ponadto uzasadnienie decyzji powinno zawierać wskazanie podstawy prawnej na podstawie której wydano decyzję.
Podstawa prawna:
29 maja2021
Zatwierdzenie arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2021/2022
Organ prowadzący szkołę lub przedszkole, po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, zatwierdza arkusz organizacji szkoły lub przedszkola.
Podstawa prawna:
31 maja2021
Wypowiedzenia stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony
Należy wręczyć wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielom wytypowanym do zwolnień zatrudnionym na czas nieokreślony w szkole feryjnej.
To ostatni dzień, w którym dyrektor może wręczyć wypowiedzenie stosunku pracy nauczycielom zatrudnionym na czas nieokreślony w szkołach feryjnych. Wynika to z faktu, że nauczyciele ci mają 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który musi zakończyć się 31 sierpnia.
Stosunek pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania można rozwiązać z powodu całkowitej likwidacji szkoły bądź z powodu braku możliwości dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze wynikającego z:
- częściowej likwidacji szkoły,
- zmian w planie nauczania,
- zmniejszenia liczby oddziałów.
Pobierz:
- wzór rozwiązania stosunku pracy z powodu całkowitej likwidacji szkoły (art. 20 ust. 1 pkt 1)>>
- wzór rozwiązania stosunku pracy z powodu braku możliwości dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze (art. 20 ust. 1 pkt 2)>>
Stosunek pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony może być rozwiązany także z innych uzasadnionych przyczyn.
Pobierz:
Istnieje jednak możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego.
Pobierz:
- wzór rozwiązania stosunku pracy nauczyciela z powodu całkowitej likwidacji szkoły/placówki – skrócony okres wypowiedzenia>>
- wzór rozwiązania stosunku pracy nauczyciela z przyczyn organizacyjnych - skrócony okres wypowiedzenia>>
Podstawa prawna:
Wypowiedzenia stosunku pracy pracowników niepedagogicznych
Stosunek pracy pracownika niepedagogicznego może być rozwiązany za wypowiedzeniem z zachowaniem:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jeżeli więc pracownik niepedagogiczny ma pozostawać w zatrudnieniu do końca sierpnia, a ma dłuższy staż pracy w danej szkole, to należy wręczyć mu wypowiedzenie do końca maja.
Pobierz:
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. 2020 r., poz. 1320) – art. 30, art. 36.
Odpis na ZFŚS - I rata
Należy dokonać wpłaty I raty planowanej wartości odpisów i zwiększeń na ZFŚS (co najmniej 75% środków).
Podstawa prawna:
Zakończenie stażu na wyższy stopień awansu
31 maja zwykle kończą się staże na wyższy stopień awansu zawodowego.
Nie zawsze jednak tak będzie. Staż może bowiem zostać przedłużony według poniższych zasad:
- W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w pkt 2, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze (art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela). Nie ma tu mowy o nieobecności nieprzerwanej, dlatego rok to 365 dni (zgodnie z art. 114 Kodeksu cywilnego).
- W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym oraz w pkt 1, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze (art. 9d ust. 5a Karty Nauczyciela).
Dyrektor nie musi informować nauczycieli ani o zakończeniu ani o przedłużeniu stażu. Niemniej jednak w tym drugim przypadku warto taką informację przedstawić. Pobierz wzór informacji o przedłużeniu stażu>>
Podstawa prawna:
Obowiązkowa okresowa kontrola budynku szkoły/przedszkola
Należy ustalić termin przeprowadzenia kontroli budynku szkoły/przedszkola – ostateczny termin na jej przeprowadzenie to 31 maja. To obowiązkowa kontrola, której należy poddać obiekt – spełniający kryterium powierzchniowe – obowiązkowej okresowej kontroli budynku i instalacji (gazowych oraz przewodów kominowych) narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania.
Podstawa prawna:
czerwiec 2021
01 czerwca2021
Podsumowanie obserwacji pedagogicznych i końcoworocznych diagnoz przedszkolnych
Termin ustalony w harmonogramie działań nauczycieli w zakresie diagnozowania i informowania rodziców o osiągnięciach dzieci, nie później niż do 30 czerwca 2021 r.
Należy przypomnieć nauczycielom o konieczności podsumowania obserwacji pedagogicznych i diagnoz przedszkolnych na podstawie:
- arkuszy obserwacji cech rozwojowych dziecka,
- arkuszy badania gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej,
- analizy wytworów pracy dziecka,
- innych wg wyboru nauczyciela.
Uwaga!
Podsumowanie może mieć formę opracowania pisemnego lub zestawienia zawierającego wnioski do dalszej pracy z dzieckiem.
Podstawa prawna:
07 czerwca2021
Składki ZUS (szkoły i placówki samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy szkół i placówek samorządowych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego
Należy odebrać od nauczyciela, który zakończył staż 31 maja 2021 r., sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. Sprawozdanie to nie podlega weryfikacji takiej jak plan rozwoju.
W momencie odbioru rozpoczyna swój bieg termin na dokonanie oceny dorobku zawodowego.
Przeczytaj także: 7 pytań o awans zawodowy w 2020 r.>>
Podstawa prawna:
Przekazanie danych do SIO
Należy przekazać do SIO:
- dane dziedzinowe dotyczące liczby nauczycieli, z którymi rozwiązano stosunek pracy albo planowane jest jego rozwiązanie albo których stosunek pracy wygasł albo wygaśnie,
- dane dziedzinowe dotyczące liczby uczniów uczestniczących w zajęciach wychowania do życia w rodzinie.
Podstawa prawna:
Odebranie wniosków o przyjęcie do przedszkola w postępowaniu uzupełniającym
Termin ogłasza organ prowadzący w harmonogramie rekrutacji
Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego publiczne przedszkole, oddział przedszkolny w publicznej szkole podstawowej, publiczna inna forma wychowania przedszkolnego, publiczna szkoła lub publiczna placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki przeprowadza postępowanie uzupełniające.
Kandydaci zamieszkali poza obszarem danej gminy mogą być przyjęci do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego na terenie tej gminy, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego gmina nadal dysponuje wolnymi miejscami w tym przedszkolu, tym oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub tej innej formie wychowania przedszkolnego.
Uwaga!
Postępowanie uzupełniające powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.
Podstawa prawna:
08 czerwca2021
Rozpoczęcie procedury oceny dorobku zawodowego
W tym dniu należy rozpocząć procedurę oceny dorobku zawodowego, przy założeniu, że nauczyciel przedstawił sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego w dniu 7 czerwca 2021 r.
Uwaga! W przypadku innego terminu złożenia sprawozdania procedurę oceny dorobku należy rozpocząć odpowiednio wcześniej lub później.
Dyrektor nie może ustalić oceny dorobku zawodowego bez przedłożonego przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego.
W ramach procedury należy:
- zawiadomić radę rodziców i oczekiwać na jej opinię przez 14 dni (nie można ustalić oceny dorobku zawodowego przed upływem tego terminu, chyba że rada rodziców już przedstawiła opinię)
Pobierz wzór pisma do rady rodziców w sprawie oceny dorobku zawodowego nauczyciela>>
- odebrać od opiekuna stażu (jeżeli taki był wyznaczony) projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela
Pobierz wzór projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela wraz z pismem przewodnim>>
Podstawa prawna:
10 czerwca2021
Miesięczne sprawozdania budżetowe
Dyrektor powinien przekazać miesięczne sprawozdania:
- Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych,
- Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej - załącznik nr 5.
14 czerwca2021
Klasyfikacyjne zebranie rady pedagogicznej
Dyrektor powinien wyznaczyć termin, przygotować i przeprowadzić zebranie rady pedagogicznej dotyczące:
- klasyfikacji rocznej uczniów (pobierz: Wzór uchwały rady pedagogicznej w sprawie wyników klasyfikacji rocznej uczniów)
Podstawa prawna:
Egzaminy klasyfikacyjne i poprawkowe – wyznaczenie terminów
Należy ustalić termin i przeprowadzić egzaminy klasyfikacyjne uczniów – do dnia zakończenia rocznych zajęć:
- uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny,
- uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej.
Pobierz: protokół z egzaminu klasyfikacyjnego>>
Należy także ustalić termin i przeprowadzić egzaminy poprawkowe uczniów. Egzamin przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę. Ważne! Rada pedagogiczna, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Pobierz: protokół z egzaminu poprawkowego>>
Podstawa prawna:
Odebranie deklaracji uczęszczania na dyżur wakacyjny w przedszkolu
Termin ustala organ prowadzący
Zamknięcie przedszkoli na określony czas i mniejsza liczba dzieci uczęszczających do nich w okresie wakacji sprawia, że organ prowadzący, ze względów organizacyjnych wyznacza przedszkola dyżurujące w lipcu i sierpniu oraz ustala procedurę zgłaszania dzieci do tych przedszkoli. Z informacji udzielonej przez organ prowadzący powinno wynikać:
- kto i kiedy zbiera informację o liczbie potrzebnych miejsc,
- w jaki sposób dokonywane będą zapisy do dyżurujących przedszkoli.
Uwaga!
- wzór wniosku oraz wykaz dyżurujących przedszkoli w okresie wakacyjnym powinien być dostępne dla rodziców w każdym przedszkolu prowadzonym przez daną gminę,
- liczba zgłoszeń warunkuje liczbę dyżurnych przedszkoli i ich organizację.
15 czerwca2021
Składki ZUS (szkoły i placówki nie samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy to szkół i placówek:
- publicznych innych niż samorządowe,
- niepublicznych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
16 czerwca2021
Egzamin ósmoklasisty – termin dodatkowy
Przeprowadzić egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym
- w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym - w czerwcu,
- w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym - w kwietniu.
Egzamin odbywa się:
- język polski – 16 czerwca 2021 r. (środa) – godz. 9:00
- matematyka – 17 czerwca 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 18 czerwca 2021 r. (piątek) – godz. 9:00
Podstawa prawna:
21 czerwca2021
Rozliczenia z US, PFRON
Należy:
- przekazać kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności,
- przekazać miesięczną informację odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON) i dokonać wynikającej z tego wpłaty.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 38 ust. 1,
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - art. 21.
Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie – sesja letnia 2021
Należy przeprowadzić egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w sesji letniej. Egzaminy odbędą się:
· Część pisemna – 22 czerwca
· Część praktyczna model „d” – 21 czerwca
· Część praktyczna model „w”, „wk” i „dk” – 23 czerwca-8 lipca
Ważne: Termin ogłoszenia i przekazania szkołom, placówkom lub centrom wyników egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie dla sesji czerwiec – lipiec to 31 sierpnia. Natomiast termin przekazania świadectw potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz termin przekazania szkołom dyplomów to 8 września.
Więcej na temat egzaminów w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej>>
Analiza wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego w postępowaniu uzupełniającym
Po zakończeniu rejestracji wniosków o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego w postępowaniu uzupełniającym.
Uzupełniające postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora.
Podstawa prawna:
22 czerwca2021
Przekazanie informacji o uczniach do OKE
Dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi OKE informację o uczniach (nazwisko, imię, numer PESEL), którzy nie kończą odpowiednio szkoły podstawowej, szkoły podstawowej dla dorosłych, szkoły artystycznej albo nie otrzymują promocji do klasy programowo wyższej w przypadku uczniów tej klasy szkoły artystycznej – realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej, ponieważ:
- w wyniku klasyfikacji końcowej nie otrzymali ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego pozytywnych końcowych ocen klasyfikacyjnych,
- nie zdali egzaminu dyplomowego – dotyczy uczniów szkoły artystycznej,
- nie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty.
Źródło:
Wniosek o zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty
Dyrektor szkoły składa wniosek (za pośrednictwem SIO) w porozumieniu z rodzicami ucznia lub słuchacza (do 22 czerwca 2021 r.). Wydrukowany i podpisany wniosek dyrektor szkoły przekazuje wraz z dokumentacją do OKE. Chodzi o szczególne przypadki losowe lub zdrowotne, uniemożliwiające przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie dodatkowym – w takich przypadkach dyrektor OKE, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów.
Źródło:
25 czerwca2021
Zakończenie okresu obowiązywania umów o pracę na czas określony
Ostatni dzień zajęć w roku szkolnym 2020/2021 to stosunkowo często (choć nie zawsze) ostatni dzień zatrudnienia nauczycieli, z którymi zawierano umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela).
Mając to na względzie, należy:
- wydać takim nauczycielom świadectwa pracy,
Pobierz wzór świadectwa pracy>>
- wypłacić im należne świadczenia, w szczególności ekwiwalent urlopowy.
Dowiedz się, jak obliczyć wysokość ekwiwalentu urlopowego>>
Podstawa prawna:
Zakończenie zajęć
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021.
Podstawa prawna:
Zebranie rady pedagogicznej po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Należy przeprowadzić zebranie rady pedagogicznej.- Termin tego zebrania może być sprecyzowany w statucie szkoły, ewentualnie w innym dokumencie wewnątrzszkolnym np. w regulaminie rady pedagogicznej.
- Na dyrektorze spoczywa obowiązek wyznaczenia terminu zebrania i poinformowania z wyprzedzeniem o terminie posiedzenia wszystkie osoby uprawnione do uczestnictwa.
- Warto przypomnieć nauczycielom, jakie analizy, zestawienia, sprawozdania mają przygotować.
Uwaga! Dyrektor szkoły lub placówki, w terminie do 31 sierpnia, przedstawia na zebraniu rady pedagogicznej, a w przypadku szkoły lub placówki, w której nie tworzy się rady pedagogicznej - na zebraniu z udziałem nauczycieli i osób niebędących nauczycielami, wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. W praktyce takie wnioski często przedstawiane są na podsumowującym zebraniu rady na koniec roku szkolnego.Podstawa prawna:
26 czerwca2021
Urlop wypoczynkowy nauczycieli szkół feryjnych
Rozpoczęcie urlopów wypoczynkowych przez nauczycieli szkół feryjnych. Nie dotyczy to nauczycieli pełniących funkcje kierownicze, którzy korzystają z urlopu wypoczynkowego w reżimie nieferyjnym.
Przeczytaj także: 10 kroków do obliczenia średniej urlopowej nauczycieli>>
Podstawa prawna:
28 czerwca2021
Ustalenie oceny dorobku zawodowego
Do tego dnia należy ustalić ocenę dorobku zawodowego, przy założeniu, że nauczyciel przedstawił sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego w dniu 7 czerwca 2021 r.
Uwaga! W przypadku wcześniejszego terminu złożenia sprawozdania procedurę oceny dorobku należy ustalić odpowiednio wcześniej - tj. z zachowaniem 21-dniowego terminu.
Dyrektor nie może ustalić oceny dorobku zawodowego bez przedłożonego przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego.
Pobierz:
Podstawa prawna:
Rekrutacja do szkół
Należy przeprowadzić rekrutację do klas pierwszych i pierwszych semestrów – termin wyznacza dyrektor szkoły. Zasady rekrutacji do szkół publicznych określają przepisy Rozdziału 6 Prawa oświatowego. W szczególności, przepisy te wskazują procedury, kryteria oraz organy przeprowadzające postępowanie rekrutacyjne dla klas pierwszych publicznych szkół podstawowych.
Uwaga! Dyrektor musi pamiętać o ochronie danych osobowych w trakcie rekrutacji. Szczegółowe wskazówki można znaleźć w artykule: 5 wskazówek jak chronić dane osobowe w toku rekrutacji>>
Podstawa prawna:
Podanie do publicznej wiadomości listy dzieci zakwalifikowanych i dzieci niezakwalifikowanych do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego w postępowaniu uzupełniającym
Termin ogłasza organ prowadzący w harmonogramie rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
Obowiązkiem komisji rekrutacyjnej jest:
- podanie do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, zawierającej:
- zawierającej imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia
- informację o przyjętych i nieprzyjęciu kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego
- informację o liczbie wolnych miejsc (jeżeli są)
- adnotację o dniu podania do publicznej wiadomości
- podpis przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- Podanie list do publicznej wiadomości polega na umieszczeniu ich w widocznym miejscu w siedzibie danego publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, publicznej szkoły.
Uwaga!
- Niezakwalifikowanie kandydata może wynikać z przyczyn formalnych, tj. np. kiedy złożony wniosek będzie niekompletny z powodu niedołączenia wszystkich wymaganych dokumentach.
- Kandydatem niezakwalifikowanym nie jest dziecko, które spełniło wymagania formalne, lecz uzyskało zbyt małą liczbę punktów – w takim przypadku mówi się o kandydacie nieprzyjętym.
Podstawa prawna:
- podanie do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, zawierającej:
lipiec 2021
02 lipca2021
Wyniki egzaminu ósmoklasisty
Należy sprawdzić udostępnione w ZIU (SIOEO) wyniki egzaminu ósmoklasisty. Do 8 lipca 2021 r. przekazane zostaną przez OKE do szkół zaświadczenia/informacje o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Natomiast termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji to 9 lipca 2021 r.
Podstawa prawna:
Archiwizacja dokumentacji nauczania za rok szkolny 2020/2021
Należy ustalić termin archiwizacji i zabezpieczenia dokumentacji przebiegu nauczania za kończący się rok szkolny – zgodnie z instrukcją kancelaryjną szkoły.
Sprawdź jak m.in. Jak archiwizować dzienniki elektroniczne>> oraz Zasady przechowywania arkuszy ocen>>
Podstawa prawna:
05 lipca2021
Składki ZUS (szkoły i placówki samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy szkół i placówek samorządowych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
Ogłoszenie wyników matur 2021
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przekazuje dyrektorowi szkoły, w której absolwent zdawał egzamin maturalny lub upoważnionej przez niego osobie świadectwa dojrzałości, aneksy do świadectw dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego w terminach do:
- 5 lipca 2021 r. – dla absolwentów, którzy przystępowali do egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym,
- 10 września 2021 r. – dla absolwentów, którzy przystępowali do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym.
Podstawa prawna:
Oświadczenia o ponownym przystąpieniu do egzaminu maturalnego
Należy zebrać pisemne oświadczenia absolwentów o ponownym przystąpieniu do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym i przekazać je do OKE. Absolwent, który przystąpił do egzaminu maturalnego, i nie zdał go – wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej – może w tym samym roku przystąpić do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego odpowiednio w części ustnej albo pisemnej, w terminie poprawkowym.
Uwaga! Absolwent w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego składa przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym.
Podstawa prawna:
Potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego po zakończeniu postępowania uzupełniającego
Termin ogłasza organ prowadzący w harmonogramie rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
Należy:
- odebrać od rodziców oświadczenia o potwierdzeniu woli zapisania dziecka do danego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
Podstawa prawna:
06 lipca2021
Ogłoszenie listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego w postępowaniu uzupełniającym
Termin ogłasza organ prowadzący w harmonogramie rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
Obowiązkiem komisji rekrutacyjnej jest:
- podanie do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, zawierającej:
- zawierającej imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia
- informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego
- adnotację o dniu podania do publicznej wiadomości
- podpis przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- podanie list do publicznej wiadomości polega na umieszczeniu ich w widocznym miejscu w siedzibie danego publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, publicznej szkoły.
Podstawa prawna:
- podanie do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, zawierającej:
08 lipca2021
Sprawozdanie Z-05
Należy przekazać do GUS sprawozdania Z-05 − Badanie popytu na pracę.
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 443) - art. 30 ust. 1 pkt 3, ust. 2 pkt 1,
- rozporządzenie Rady Ministrów z 25 września 2020 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2062).
Sprawozdania budżetowe RB-27ZZ
Należy przekazać kwartalne sprawozdania budżetowe Rb-27ZZ.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
10 lipca2021
Informacja o liczbie członków organizacji związkowej (za I półrocze 2021 r.)
To bardzo ważny termin także dla dyrektora, przesądzający o istnieniu obowiązku współdziałania z organizacją związkową w sprawach indywidualnych.
Organizacja związkowa przedstawia pracodawcy, co 6 miesięcy - według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia - w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym okresie, informację o liczbie członków zatrudnionych na terenie swojego działania:
Jeżeli:
- liczba ta będzie mniejsza niż 10,
- organizacja nie przedstawi informacji w terminie,
wówczas szkoła jest zwolniona z obowiązku współdziałania z organizacją związkową (w przypadku niedochowania terminu - do czasu przedstawienia tej informacji).
Podstawa prawna:
12 lipca2021
Sprawozdanie Z-03
Należy przekazać do GUS sprawozdania Z-03 − sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach.
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 443) - art. 30 ust. 1 pkt 3, ust. 2 pkt 1,
- rozporządzenie Rady Ministrów z 25 września 2020 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2062).
Miesięczne sprawozdania budżetowe
Dyrektor powinien przekazać miesięczne sprawozdania:
- Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych,
- Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej - załącznik nr 5.
Kwartalne sprawozdania budżetowe
Należy przekazać kwartalne sprawozdania budżetowe:
- Rb-50,
- Rb-34s.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
Przekazanie danych do SIO
Należy przekazać do 10 lipca (w tym roku to sobota, termin więc zostaje przesunięty na 12 lipca), według stanu na koniec II kwartału:
- dane dotyczące wydatków na prowadzenie szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i właściwych ministrów,
- dane dziedzinowe dotyczące pracowników niebędących nauczycielami.
Podstawa prawna:
Wniosek o przyznanie stypendium
Należy dopilnować, by rada pedagogiczna przedstawiła wniosek o przyznanie stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania dla ucznia spełniającego warunki określone w art. 90i ust. 1 ustawy kuratorowi oświaty, na podstawie uchwały podjętej po zakończeniu klasyfikacji rocznej i po zasięgnięciu opinii rady szkoły (jeżeli jest powołana).
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 czerwca 2005 r. w sprawie stypendiów Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (Dz.U. 2005 nr 106 poz. 890) – § 2 ust. 5 oraz § 3 ust. 1.
13 lipca2021
Odebranie wniosków o sporządzenie uzasadnienia rozstrzygnięcia o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego w postępowaniu uzupełniającym
W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych
Obowiązkiem komisji rekrutacyjnej jest:
- przyjęcie od rodziców kandydatów nieprzyjętych do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego wnioski o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego.
Uwaga!
Niezłożenie wniosku w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych uniemożliwia wniesienie odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej. Dyrektor nie będzie miał obowiązku wydania rozstrzygnięcia w sprawie odwołania, jeżeli wcześniej nie złożono wniosku o uzasadnienie.
Podstawa prawna:
15 lipca2021
Składki ZUS (szkoły i placówki nie samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy to szkół i placówek:
- publicznych innych niż samorządowe,
- niepublicznych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
19 lipca2021
Sporządzenie uzasadnienia rozstrzygnięcia o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
W terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata o sporządzenie uzasadnienia rozstrzygnięcia o nieprzyjęciu dziecka,
Obowiązkiem komisji rekrutacyjnej jest:
- sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, uzasadnienie zawiera:
- przyczyny odmowy przyjęcia, w tym:
- najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia
- liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
- przyczyny odmowy przyjęcia, w tym:
Przeczytaj także: Przykładowe uzasadnienie rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w sprawie odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola
Podstawa prawna:
- sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, uzasadnienie zawiera:
20 lipca2021
Sprawozdanie F-01/I-01
Należy przekazać do GUS sprawozdanie F-01/I-01 o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe.
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 443) - art. 30 ust. 1 pkt 3,
- rozporządzenie Rady Ministrów z 25 września 2020 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2062).
Rozliczenia z US, PFRON
Należy:
- przekazać kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności,
- przekazać miesięczną informację odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON) i dokonać wynikającej z tego wpłaty.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 38 ust. 1,
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - art. 21.
26 lipca2021
Przyjęcie odwołań od rozstrzygnięć komisji rekrutacyjnej o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego w postępowaniu uzupełniającym
W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego.
Należy:
- przyjąć odwołania od rozstrzygnięć komisji rekrutacyjnej wniesione przez rodziców kandydatów nieprzyjętych.
Uwaga!
W razie przekroczenia ustawowego terminu dyrektor powinien wydać postanowienie stwierdzające uchybienie terminu do wniesienia odwołania i niedopuszczalność odwołania. Postanowienie to jest ostateczne, chyba że rodzice złożą wniosek o przywrócenie terminu i wniosek ten zostanie uwzględniony. Wtedy dyrektor obowiązany jest ponownie rozpoznać i rozstrzygnąć sprawę.
Podstawa prawna:
sierpień 2021
02 sierpnia2021
Zadania dyrektora związane z przygotowaniem nowego roku szkolnego – do 31 sierpnia
Dyrektor powinien przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego:
- Przygotować plan rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022.
- Sprawdzić aktualność podstawowych dokumentów szkolnych: statutu, procedur, regulaminów.
- Opracować tygodniowy rozkład zajęć, przydział sal i dyżurów podczas przerw międzylekcyjnych, a także plan zajęć dodatkowych dla poszczególnych oddziałów.
- Nadzorować zaopatrzenie szkoły w wymagane dokumenty i druki szkolne.
- Przygotować i przeprowadzić zebranie rady pedagogicznej związane z organizacją nowego roku szkolnego.
- Przekazać obowiązki nowemu dyrektorowi, który obejmie stanowisko 1 września. O zmianie dyrektora i przygotowaniach do nowego roku szkolnego przeczytasz tutaj>>
- Przeprowadzić przegląd budynku pod kątem bhp. Szkoła nie zawsze musi obowiązkowo przeprowadzać kontrolę bhp po wakacjach. Jest natomiast zobowiązana do dokonywana kontroli zapewniania bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów należących do szkoły, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki co najmniej raz w roku. Przeczytaj: Kilka słów o przeglądach w szkole i przedszkolu>>
Podstawa prawna:
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 910) – art. 68.
- Rozporządzenie MEN z 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2019 r. poz. 1700).
- Rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603).
- Rozporządzenie MENiS z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.) - § 3.
Wydanie decyzji administracyjnej dotyczącej odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w postępowaniu uzupełniającym
W terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wniesionego przez rodziców kandydatów nieprzyjętych
Należy:
- rozpatrzeć odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
- rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola w sprawie nieprzyjęcia dziecka do przedszkola jest decyzją administracyjną i tym samym należy przy jej wydawaniu stosować przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
- dochować obowiązku rzetelnego i dokładnego wyjaśnienia stanu fatycznego sprawy i wydać decyzję administracyjną spełniającą nie tylko wymogi formalne, ale też realizującą funkcję przekonywania strony do słuszności podjętej decyzji
- wydać decyzję administracyjną, w której dyrektor:
- utrzyma w mocy zaskarżoną decyzję – gdy w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy uznaje w całości rozstrzygnięcie komisji rekrutacyjnej za prawidłowe,
- uchyli zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeknie co do istoty sprawy – gdy widzi potrzebę skorygowania wad prawnych decyzji komisji, polegających na niewłaściwej ocenie okoliczności faktycznych, lub w toku postępowania nastąpiła zmiana tych okoliczności, mająca wpływ na rozstrzygnięcie istoty sprawy,
- uchyli zaskarżoną decyzję i umorzy postępowanie komisji rekrutacyjnej albo umorzy postępowanie odwoławcze,
- uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia przez komisję rekrutacyjną, gdy rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości lub w znacznej części.
Uwaga!
Decyzja dyrektora powinna zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne. Uzasadnienie faktyczne powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej. Organ ma zatem obowiązek dokładnie podać podstawę faktyczną rozstrzygnięcia. Ponadto uzasadnienie decyzji powinno zawierać wskazanie podstawy prawnej na podstawie której wydano decyzję.
Podstawa prawna:
05 sierpnia2021
Składki ZUS (szkoły i placówki samorządowe)
Należy:
- przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne,
- opłacić składki za dany miesiąc.
Dotyczy szkół i placówek samorządowych.
Uwaga! Jeżeli w danym miesiącu termin przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to przesuwa się go na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Podstawa prawna:
09 sierpnia2021
Organizacja tygodnia adaptacyjnego
Termin ustala dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną.
Należy:
- ustalić z nauczycielami program adaptacji dzieci nowoprzyjętych do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
- poinformować rodziców nowoprzyjętych dzieci o terminie, w którym odbędzie się adaptacja dzieci oraz o organizacji i zasadach obowiązujących w czasie adaptacji
Uwaga!
Przepisy prawa oświatowego nie regulują kwestii organizowania tzw. adaptacji w przedszkolu. Najczęściej dzieci nowoprzyjęte z rekrutacji na nowy rok szkolny odbywają adaptację w jednym wyznaczonym tygodniu wakacyjnego dyżuru przedszkolnego.
10 sierpnia2021
Miesięczne sprawozdania budżetowe
Dyrektor powinien przekazać miesięczne sprawozdania:
- Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych,
- Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - § 18, załączniki nr 8, 19, 40,
- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej - załącznik nr 5.
16 sierpnia2021
Przekazanie informacji o nieprzyjęciu do dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
Należy:
- przekazać organowi prowadzącemu informację o nieprzyjęciu do przedszkola dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość skorzystania z wychowania przedszkolnego
Uwaga!
Gmina ma obowiązek zapewnić możliwość skorzystania z wychowania przedszkolnego dzieciom zgłoszonym do przedszkola podczas rekrutacji.
Podstawa prawna:
20 sierpnia2021
Rozliczenia z US, PFRON
Należy:
- przekazać kwoty pobranych miesięcznych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca prowadzenia działalności,
- przekazać miesięczną informację odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (PFRON) i dokonać wynikającej z tego wpłaty.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 38 ust. 1,
- Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - art. 21.
23 sierpnia2021
Odebranie danych o dziecku przyjętym do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego
Należy:
- poinformować rodziców o konieczności przekazania uznanych przez nich za istotne danych o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.
Uwaga!
W celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formie wychowania przedszkolnego odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi przedszkola, szkoły lub placówki uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.
Podstawa prawna:
24 sierpnia2021
Egzamin poprawkowy z matury
Należy przeprowadzić egzamin poprawkowy z matury – dla zdających (absolwentów wszystkich typów szkół), którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej
- część pisemna – 24 sierpnia 2021 r. (wtorek), godz. 9:00
Podstawa prawna:
31 sierpnia2021
Ustanie zatrudnienia nauczycieli zwalnianych do końca maja 2021 r.
Ostatni dzień roku szkolnego 2020/2021 jest zarazem ostatnim dniem zatrudnienia nauczycieli, z którymi rozwiązano stosunki pracy do końca maja 2021 r. z powodów organizacyjnych.
Mając to na względzie, należy:
- wydać takim nauczycielom świadectwa pracy,
Pobierz wzór świadectwa pracy>>
- wypłacić im należne świadczenia, w szczególności odprawy, nagrody jubileuszowe i ekwiwalent urlopowy
Więcej o odprawach przeczytasz tutaj>>
Pobierz wzór informacji o przyznaniu odprawy emerytalno - rentowej nauczycielowi>>
Podstawa prawna:
Świadczenie urlopowe nauczycieli
Należy wypłacić świadczenia urlopowe nauczycielom.
Pobierz wzór informacji o wypłacie świadczenia urlopowego>>
Świadczenie urlopowe należy się nauczycielom szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Przysługuje ono w wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215) - art. 53 ust. 1a.
Decyzja w sprawie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego
Należy do tego dnia wydać nauczycielowi kontraktowemu:
- akt nadania stopnia wyższego awansu zawodowego albo (pobierz wzór>>)
- decyzję w sprawie odmowy nadania wyższego (pobierz wzór>>).
Powyższe dotyczy przypadku, gdy nauczyciel stażysta wnioskował o podjęcie postępowania w terminie do 30 czerwca 2021 r..Wówczas decyzję w sprawie awansu zawodowego dyrektor powinien wydać najpóźniej 31 sierpnia 2020 r.
Natomiast nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.
Podstawa prawna:
Podsumowanie nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2020/2021
Dyrektor szkoły lub placówki, w terminie do 31 sierpnia, przedstawia na zebraniu rady pedagogicznej, a w przypadku szkoły lub placówki, w której nie tworzy się rady pedagogicznej - na zebraniu z udziałem nauczycieli i osób niebędących nauczycielami, wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Często podsumowanie nadzoru pedagogicznego następuje na czerwcowej radzie pedagogicznej, ale termin dyrektor ma do 31 sierpnia.
Pobierz sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego – przykładowy wzór>>
Podstawa prawna:
Wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie
Dyrektor otrzymuje wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie dla sesji czerwiec – lipiec. Natomiast termin przekazania świadectw potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz termin przekazania szkołom dyplomów to 8 września.
Więcej na temat egzaminów w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej>>
Odroczenie obowiązku szkolnego
Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, odracza rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny. Wniosek składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, nie później niż do 31 sierpnia. Do wniosku dołącza się opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Więcej o odroczeniu przeczytasz w artykule: Odroczenie obowiązku szkolnego – 12 pytań i odpowiedzi>>
Podstawa prawna:
Wcześniejsze przyjęcie dziecka do szkoły
Należy rozpatrzeć wnioski o wcześniejsze przyjęcie dziecka do szkoły. Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko 6-letnie do klasy I, jeżeli dziecko:
- korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej albo
- posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Ważne! Przyjęcie dziecka 6-letniego do klasy I jest możliwe, jeżeli zostanie spełniony przynajmniej jeden z wymienionych warunków. Więcej na temat przyjęcia 6-latka do szkoły tutaj>>
Podstawa prawna: